Dünya’mız büyük bir gezegen. İçerisinde sadece insanlar değil, trilyonlarca canlı yaşıyor. Bunlar hayvanlar, bakteriler, mikroplar, virüsler, insanlar ve daha birçok bilmediğimiz canlı türlerinden oluşuyor. Bugün bizim gözle göremediğimiz ama yerin altında yaşayan milyonlarca farklı türde canlı türünün olduğu tahmin ediliyor. Okyanusların altında ne kadar canlı yaşadığını, bunların büyük kısmının nasıl göründüklerini hiç ama hiçbir şekilde bilemiyoruz.Mürekkep Balığı Sizden Akıllı Olabilir!

Bunun en büyük sebeplerinden birisi yüzyıllardır yaşadığımız bu gezegende aslında bazı sınırlarımız olmasına dayanıyor. Okyanusların binlerce kilometre derinlikte olan en alt bölgelerine ulaşmak ve bilmediğimiz canlıları araştırmak son derece ölümcül, tehlikeli ve mevcut teknoloji ile bile tüm okyanus canlılarını tespit edebilmek maalesef ki mümkün değil.

Trilyonlarca bakteri şu an siz bu yazıyı okurken bilgisayarınızın klavyesinde binlerle ifade edilecek şekilde dolanıyor olabilir. Mouse diğer bilgisayar bölümlerinizde görmediğiniz binlerce küçük bakteri ve mikroskopla görülecek zararlı ve zararsız canlı yaşıyor.

Mürekkep Balıkları Hakkında Neler Biliyoruz?

Deniz bilimciler yaptıkları araştırmalarda uzun yıllardır mürekkep balığının çok başarılı özelliklere-yeteneklere sahip olduğunu bilirler.

Kamuflaj

Kendisini rengini ortama uygun olarak değiştirerek kamufle edebilecek olan bir balık türü olan mürekkep balığı, son derece gizlenebilir. Hatta öyle ki yanınızda duran mürekkep balığını görmeniz kendisini çok iyi gizlediği için mümkün olmayabilir.

Sayısalları İyidir

Evet, yanlış değil. Mürekkep balıkları ile ilgili yapılan  bir çalışmada bir odaya 4 karides, diğerine ise daha büyük 5 karides konuldu. Bu deney birkaç kez tekrarlandı ve mürekkep balıkları her zaman daha fazla olan karidesleri seçtiler ve sayıca daha fazla olan odayı her zaman buldular.

Yazı Ve Çizim İçin Kullanıldılar

Çok ama çok eskiden mürekkep balığının mürekkebi yazı yazmak ve çizim yapmak için kullanıldı. Ancak o dönemde mürekkep balıklarının bugüne oranla çok daha fazla sayıda olabilecekleri tahmin edildiğinden bu canlıların neslinin tükenme durumuna yol açan bir durum değildi.

Özgüveni Yüksektir

Mürekkep balıkları asla kavgadan çekinmezler. Eşlerini korumak için farklı canlılar ile bile kavgaya tutuşabilecekleri bilinir. Bununla beraber mürekkep balıklarının özellikle de kendi türleri ile daha fazla kavgaya yatkın olduğu düşünülmekte.

Gizli Ve Sert Gaga

Mürekkep balıklarının gizli bir gagası vardır ve bu sayede diğer deniz canlılarını kısa süre içerisinde etkisiz hale getirebilirler. Bunu yaparken özellikle diğer deniz canlılarının canını acıttıkları düşünülür.

%95 Dinlenerek Geçen Bir Ömür

Mürekkep balıklarının ömrünün %95’i dinlenerek geçer, bununla beraber dişilerle çiftleşmek isteyen erkekler çok farklı teknikler kullanarak dişiyi elde etme yolunu bulurlar.