Okuduğumuz veya yazdığımız kitaplar ile tezlerde karşımıza çıkan önsöz kavramı, çalışma ile ilgili pek çok önemli detayı içerisinde barındırmaktadır. Farklı şekillerde yazılabilen önsözler, genellikle teşekkür mahiyetinde de oluşturulur. Peki, önsöz nasıl yazılır? Teşekkür ile arasındaki fark nedir? Sizlere içeriğimizde bu detaylardan bahsedeceğiz.

Önsöz Nedir?

Önsöz Nedir?

Akademik anlamda bilimsel değere sahip olan tezlerde giriş kısmından önce karşımıza çıkan önsözler, kitaplarda da bulunur. Tezlerde yazılan önsöz ile kitaplarda yazılan önsöz birbirinden farklı olduğu göz önünde bulundurulursa, önsöz yazımının çok dikkatli bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekir. Peki, önsöz ile ilgili olarak bilinmesi gerekenler nelerdir?

  • “Hazırlayanın İmzası” da denebilecek olan önsöz, farklı şekillerde oluşturulabilir. Bu nedenle önsöz hakkında yeterli bilgiye sahip olunmadan önsöz hazırlanmamalıdır.
  • Lisans döneminde bitirme tezi hazırladığınızda, bu çalışmada önsöz olmayabilir. Ancak Yüksek lisans ve ileri düzeylerde yazılan tezlerde, mutlaka bir önsöz kısmının bulunması gerekir.
  • Önsöz kimi zaman iki sayfadan oluşurken, kimi zaman da tek sayfa olabilir.
  • Önsöz bir giriş değildir. Kesinlikle giriş ile karıştırılmaması gerekir. Çünkü önsözlerde net bilgiler verilmez. Araştırmanın amacından bahsedilir ve çalışmadaki planlamadan söz edilir.

Yukarıda da görüldüğü gibi ince detayları içerisinde barındıran önsöz, özenle ve dikkatli bir şekilde hazırlanmalıdır. Peki, önsöz nasıl yazılır? İşte burada dikkat çeken birkaç önemli değer bulunmaktadır.

Önsöz Nasıl Yazılır?

Önsözler nerelerde bulunur? Kitaplar ve tezlerde. Bu iki alanda yazılan önsözler de kalıp olarak aynı mıdır? Benzerlikler olsa da aynı demek doğru olmaz. Bu nedenle her iki konuya da hassasiyet ile yaklaşılması gerekir. Şimdi sizlere bu iki konudan da söz edelim.

  • Kitap Önsözü Nasıl Yazılır?

Aslında önsöz tabiri, isminden de çok rahat anlaşılıyor. Okuyucuya eser hakkına doğru bilgi vermek. Tabi ki tamamen kitabı tanıtmak değil. İşte bu ince çizginin korunması gerekir. Peki, kitap önsözü nasıl yazılır? Kitaplardaki önsözler; yazarı tanıtan ve kitap hakkında kısa bilgi veren yazılardır. Bu yazılarda kitap anlatılırken, okuyucuda ilgi uyandıracak sözcükler seçilmeli ve okuyucunun kitap için heveslenmesi gerekir. Çünkü kitap okuyanların büyük bir bölümü önsözü kontrol ederek kitaba başlamaktadır. Bu nedenle kitaba karşı merakın artırılacağı şekilde bir metin hazırlanıp, yazarın hayat hikayesinden de bahsedilmelidir. “Biyografi Nedir?” isimli içeriğimizi inceleyerek, bu konudaki bilgilere ulaşabilirsiniz.

  • Tez Önsözü Nedir?

Tezler, hazırlanırken ve yayımlanırken, bir de danışman olur. Bununla beraber yardım alınan pek çok kişi veya kurum da olabilir. İşte tez önsözünde de bu kişi ve kurumlara teşekkür edilir. Genelde teşekkür için kullanılan önsöz içerisinde, teze dair pek çok değer de olabilir. Yalnızca teşekkürden oluşan önsözler olabilir. Bununla beraber, tezin amacı ve yöntemini de içerisinde barındıran önsözler de karşımıza çıkabilir. Teşekkür edilen kişilerin; isimleri, kurumları ve ne konuda yardımları olduklarından da detayları ile birlikte bahsedilir. Yayımlanmış izinli veya izinsiz tüm tezlere, “Ulusal Tez Merkezi” üzerinden ulaşabilirsiniz.

Önsöz ve Teşekkür Aynı Şey Mi?

Önsöz ve Teşekkür Aynı Şey Mi?

Kitaplarda ve tezlerde karşımıza çıkan önsözler ve teşekkürler, aynı şeyi anlatır. Önsözlerde genellikle eserin amacından ve yönteminden bahsedilirken, teşekkürlerde yalnızca yardım eden kişi ve kurumlara teşekkür edilir. Kitapların önsözünde, kitap hakkında küçük anlatımlar ve yazar hakkında bilgi bulunur. Tezlerde ise yalnızca tezin amacı ya da teşekkür metni olabilir. Aynı zamanda önsöz demek yerine, direk olarak teşekkür de denebilir. Peki, bibliyografya nedir, ne işe yarar? Detayları içeriğimizde bulabilirsiniz.

Önsöz Nasıl Yazılır?

Sizlere bu içeriğimizde; önsöz nasıl yazılır? Teşekkür ile arasındaki fark nedir? Kitap ile tez önsözü arasındaki farklar nelerdir? ve teşekkür ile önsöz arasındaki ilişki nedir? gibi soruların cevaplarından bahsetmeye çalıştık. Umarız size fayda sağlayan ve aradığınızı bulduğunuz bir içerik hazırlama şansını yakalamışızdır.