Özellikle edebiyat dersinden hatırlarsanız otobiyografi nedir? Sorusu sınavlarda bile lise öğrencilerine sorulmuştur.

Otobiyografi nedir? Sorusu çoğu insana sorulsa bu sorunun yanıtını vermekte zorlanırlar. Otobiyografi bir edebiyat türü olmakla birlikte bu tür kitapların yazılması çoğu zaman farklı farklı nedenlerle çok daha zor olabilmektedir.

Otobiyografi Ve Anı Arasındaki Fark Nedir?Otobiyografi Nedir? Otobiyografi Örnekleri

Otobiyografide yazar kişinin hayatında olan biten en önemli durumlar yazılır. Sadece önemli olan durumlar değil, aynı zamanda kişinin gün içerisinde yaşadıkları, cinselliği, aile yapısı, eski büyükleri ve anne babası gibi her türlü konuya değinmek mümkündür ve genelde de bu tür konulara kitapta değinilir. Aksi durumda zaten otobiyografiden söz edilmesi mümkün olmayacaktır.

Anı nedir? Anı ise bir kişinin yaşadığı özel anlar ile ilgili sadece o ana dair olan konuların kaleme alınmasıdır. Örneğin bugün sevgiliniz size evlenme teklifi eder ve bu anı asla unutamayacak olduğunuz sürprizler arasına eklersiniz bu bir anıdır. Anılarınız ile ilgili kitap yazmak isterseniz otobiyografi kitaplarına göre çok daha kolay ve daha rahat yazabilmek mümkündür.

Otobiyografi Konulu Kitap Yazmak Neden Zor?Otobiyografi Nedir? Otobiyografi Örnekleri

Otobiyografi türünde bir kitap yazmak için öncelikle içe kapalı bir insan olmamanız gerekiyor. Çevrenizdekilerin bu konuda çok önemli olduğunu dile getirelim. Zira eğer ki çevreniz yaşadıklarınız ile ilgili zihniyet açısından kapalı insanlarsa kitapta adlarının geçmesinden rahatsız olabilirler. Adlarından söz edilmese bile onlarla yaşadığınız gündelik olayların bile kitapta yer almasını istemeyebilirler.

Otobiyografi kitaplarının yazılmasının zor olmasının en büyük sebepleri ise yaşadığınız çoğu şeyi insanlara bu kitaplarda açıklamak zorunda kalacak olmanızdır. Eğer ki yaşamınızda olan bitenleri başkasının öğrenmesinden rahatsız oluyorsanız, kendiniz hakkında bilgiler vermekten hoşlanmayan bir insansanız otobiyografi kitabı yazmak sizin için çok zor olacaktır.

Otobiyografi kitabı yazarken en büyük zorluklardan bir tanesi ise zaman akışının unutulmasıdır. Bundan 5 gün önce iş yerinizde ne yaşadığınızı ve ondan 10 gün önce neler yaşadığınızı hatırlayabilir misiniz? Arka arkaya yaşadığınız önemli olayları sıraya koymanızı isteseler hangisinin en başında yaşandığını ve ortalarında. neler olduğunu hatırlamanız mümkün olabilir mi? Bizce pek olmaz. En azından çoğu insan için bu durum pek mümkün olmadığı gibi kişinin kendisi ile ilgili yazı yazabilmesi için otobiyografi konusunda iyi olması gerekir.

Otobiyografi yazmanın en büyük zorluklarından bir tanesi ise kişinin özellikle kendisi ile ilgili ve yaşantısında yaşam öyküsünü konu alacağı yer, zaman ve önemli olayları düşünmesidir. Zaman zaman bu tür kitaplarda yaşadığınız en ufak olayı yazmayı unutursanız bu durumda çok ciddi anlam karmaşası ortaya çıkabilir ve okuyucu kitabınızda neler olup bittiğini sorgulamasına rağmen buna yanıt alamaz ve kitap satışınız haliyle düşük olacaktır ve kimse tarafından böylesi doğru yazılmayan bir kitap tavsiye edilmeyecektir.

En İyi Otobiyografi KitaplarıOtobiyografi Nedir? Otobiyografi Örnekleri

  • Sol Ayağım – Christy Brown.
  • Bir Dinozorun Anıları – Mina Urgan.
  • Bir Bilim Adamının Romanı – Oğuz Atay.
  • Adı Aylin – Ayşe Kulin.
  • Darağacında Üç Fidan – Nihat Behram.
  • Kızım Olmadan Asla – Betty Mahmudi.
  • Afrikalı Leo – Amin Maalouf.
  • Aşkın Gözyaşları – Tebrizli Şems – Sinan Yağmur.

Türk yazarların kaleme aldığı bu otobiyografi kitapları da özellikle çok sayıda insan tarafından tercih edilmiş ve okunmuştur. Biyografi ve otobiyografi kitapları arasında bu kitapları gelecek kitap tercihleriniz arasına eğer ki bu türde konular seviyorsanız ekleyebilirsiniz.

Otobiyografi Kitabı Almalı Mıyım?Otobiyografi Nedir? Otobiyografi Örnekleri

En azından 1 kez bile olsa bu türde kitapları sevmeseniz bile otobiyografi kitaplarını satın alabilirsiniz. Bazen otobiyografi kitapları sizin sevdiğiniz türde hikayeleri anlatıyor olabilir.

Zaman zaman çok fazla görülmese bile otobiyografi kitap yazarları hayal ürünü olan yaşamı kitaba aktarabilir. Örneğin “Zeynep’in gözyaşları” adlı bir kitap yazacak olan yazar Zeynep adlı genç kızın çocukluğunda ailesinden gördüğü şiddeti, daha sonrasında erken yaşta evlendirilmek istenmesini ve gelecekte ise çok iyi bir eğitim alarak çok iyi yerlere gelmesini kurgulayabilir. Bu da otobiyografi kitapları arasında çok sık olmasa da oldukça fazla görülen durumlardan bir tanesidir.

Otobiyografi Nedir? Konusu Hakkında Sıkça Sorulan SorularOtobiyografi Nedir? Otobiyografi Örnekleri

Otobiyografi konusunda zaman zaman çok sık sorular sorulmaktadır. Bu sorular arasında en çok merak edilen sorular ise şu sorulardır:

Biyografi Ve Otobiyografi Farkı Nedir?

Biyografi kitaplarında kişi kendi yaşam öyküsünü sıralı olarak yazmak zorunda değildir. Farklı kişilerle ilgili kitaplar yazabilir. Yukarıda örneğini verdiğimiz konu da biyografi olarak sayılabilir. Otobiyografi ise kişinin tamamen kendisi ile ilgili yaşam öyküsünü sıralı bir biçimde kaleme almasını anlatır.

Otantik Biyografi Nedir?

Otantik biyografi (özyaşam) yani otobiyografi olarak düzeltilir.

Otobiyografi Kitapları Çok Satıyor Mu?

Dünyada en çok satan kitaplar arasında yer alan otobiyografi kitapları bulunmaktadır. Listemizde adlarına yer verdiğimiz kitaplar en iyi otobiyografi kitapları arasındadır. Eğer ki özellikle başkalarının yaşamı ve gerçek hikayeleri okumak istiyorsanız biyografi ve otobiyografi kitaplarını kendiniz için okuma listenize ekleyebilirsiniz.

*Bu içerik Zovovo.com’a özel olarak üretilmiştir.