İnsanlar her gün belirli rutinde tuvaletlerini yaparlar ve yaz aylarının gelmesi, tatile gidenlerin sayısının artışa geçmesi sonrasında aramalar “tatile gittim kabız oldum” gibi ifadelerin aranma hacminde büyük bir artışa sebep oldu. Uzmanlar yaz aylarında veya kış aylarında insanların ne zaman tatile giderlerse gitsinler belirli dışkılama değişiklikleri yaşamalarının normal olduğunu ve bunun çok normal olmasının yanısıra insanın kendisi ile de yakından alakalı olduğuna değiniyor.

Çok sayıda araştırma ABD’de insanların %12 ila %19’unun tatil sırasında kabız olduğuna değinirken, bununla beraber kabızlık tatil süresi boyunca en fazla görülen durum olarak tarihe geçiyor. Aynı zamanda ishal ise daha çok yaz aylarında tatil yapan ve çok sıcak yerlerde tatilini geçiren insanlarda daha çok görülüyor. Uzmanlar sürekli olarak kabızlık ve ishal şikayetlerinin tatil sırasında mümkün olmadığını, ancak azımsanamayacak oranda insanın bu sorundan yakından ve derinden etkilendiğini dile getiriyor.

Çok sayıda insan tatil sırasında kendisinin neden ishal olduğunu veya neden dolayı kabız olduğu konusunu yanıtlamakta zorlanıyor olsa da, uzmanların buna da bir yanıtı var elbette. Tatile gidecek olduğunuz zaman heyecan yapmak bile buna sebep olabilir. Eğlenceli zaman geçirecek olduğunuz tatilde çok farklı bir zaman dilimine gireceğiniz için daha fazla eğlenceyi düşünebilir ve haklı olarak mutlu olabilir ve eğlencenin dozunu yükseklerde tutacak olduğunuz için heyecanınızı dindiremeyebilirsiniz. Çok haklı bir heyecanınız var! Herkes tatile giderken mutlu zaman geçirmek için gidiyor ve tatilde keyifli vakit geçirmek için çok fazla paralar ödüyor. Haliyle bunun sonucunda çok eğlenmek istiyor ve heyecanlı birkaç gün geçirmek için can atması da çok doğal oluyor.

Alışkanlıklarınızı çok radikal değiştirmeyin!

Tatilde kabız veya ishal olmamak için yiyecek alışkanlıklarınızı çok radikal bir şekilde değiştirmeyin. Örneğin evde iken her gün sebze tüketiyor ve ayda yılda 1 kez kırmızı et tüketiyorsanız, tatilde de bu duruma dikkat edin ve tatilde her gün kırmızı et tüketip sebze tüketmeyi ihmal eden bir davranış biçimi içerisine girmeyin. Bunun yerine tatilde eşit dengeli beslenmeye özen gösterin.

Tatil boyunca mümkün oldukça çok fazla yemeyin veya daha az yemeyin. Normalde ne kadar yiyorsanız aynı yeme düzeninden biraz daha fazla yemeye devam edin ancak çok fazla tüketim yapmayın.