Türkiye’de şimdi sokağa çıkın bir yerlerde, yol kenarlarında mutlaka seyyar satıcılar çeşitli sokak lezzetlerini satışa sunmuşlardır. Türkiye’ye gelen turistlerin bile yakından ilgisini çeken bu durum özellikle de bazı zamanlarda tehlikeli olabiliyor. Hiçbir denetimin olmadığı sokak lezzetleri arabalarında özellikle de bakterilerin cirit attığına dönük uzmanlar uyarıyor.

Sokak lezzetlerinin özellikle de bazılarının ne kadar hijyenik ortamda üretilirse üretilsin tüketilmemesi öneriliyor. Her geçen gün milyonlarca insan zehirlenmeye bağlı sebeplerden dolayı hastane acillerine akın ederken, özellikle sıcak yaz günlerinde sokak lezzetlerinde nelere dikkat etmek, ne yapmak, ne yapmamak gerekiyor?

Sokak lezzetleri bakıldığında çok lezzetli görünüyor olabilir. Ancak ardında yatan gerçekleri duyduğunuzda bu lezzetin sizin için anlamı kalmayabilir. Sadece sokak lezzetleri değil, lüks restoranlarda bile hijyen sorunlarının yaşanabildiği gerçeği gün gibi karşımızda dururken, sokak lezzetlerine çok daha fazla dikkatli ve temkinli yaklaşmak gerekiyor.

Pis Mi Diye BakınTürkiye’nin Sokak Lezzetleri Ne Kadar Hijyenik Ve Güvenli?

Özellikle gıda ürününün nerede durduğuna dikkatlice bakın. Eğer satışın yapıldığı ortam temiz görünüyorsa, en azından o duruma göre temiz duruyorsa bu durumda daha güvenli hissedebilirsiniz. Ancak arabada satılan bir kokoreçin yanında bir kedi duruyorsa derhal oradan uzaklaşın ve kesinlikle ürünü satın almayın.

Bunun yanısıra dikkat edilmesi gerekenlerden bir tanesi de sadece tezgah temizliği değil, o ürünü hazırlayarak size sunacak olan ‘usta’ olarak adlandırılan kişinin ellerinde eldiven olup olmadığına iyi bakın. Özellikle kokoreç gibi ürünlerin hazırlanması sırasında eldiven olması gereklidir. Aksi durumda çok ciddi hijyen sorunları meydana gelecektir. Usta olarak adlandırılan bu kişi eğer ki eldiven takmıyor, ekmek, kokoreç ve diğer ürünlere eliyle dokunuyorsa bu hijyen sorunlarının en büyüğü olarak bir kanıt niteliğinde olmalıdır.

Ne Kadar Uygun?Türkiye’nin Sokak Lezzetleri Ne Kadar Hijyenik Ve Güvenli?

Her ürünün bir fiyatı olmalıdır. 3 liraya hem döner, hem ayran veren bir yer ne kadar temiz olabilir? Eğer ki bir ürünün fiyatı herkeste 20 TL ama diğerinde 8 TL ise orada durun! Orada bir temizlik ve hijyen sorunu olmaması mümkün değildir. Diğer satıcı günde 10 kez tezgahı temizliyor ise ve 5 tane çamaşır suyu alabilecek para kazanıyorsa diğeri 1 tane alabilecek kadar para kazanıyor olabilir ve içerisinde kullandığı malzeme haliyle daha kalitesiz olacaktır.

Kimse rekabet amaçlı olarak bile olsa %50 veya daha fazla oranda ürününü satabileceği halde iyilik olsun diye daha ucuza satmaz.

Uygun fiyatlı diye satın aldığınız ürün aslında sizin için hastane masrafları ve gelecekte yaşayacak olduğunuz sağlık masrafları açısından çok daha tehlikeli ve daha pahalı olabilir. Özellikle bazı sokak lezzetlerinde çok dikkatli olmak gerekir. Mümkünse sokak lezzetlerinin sık sık tüketilmemesi, bunun yerine daha çok doğal ve sağlıklı ürünlerin tüketilmesi uzmanlarca doğru görülmektedir.