Corona virüsü en pis insanı bile ölüm korkusundan dolayı dezenfektan ürünleri kullanmaya yöneltti. Normal hayatında elini değil suya sabuna, peçeteye değdirmekten ‘korkan’ insanlar şimdilerde ellerini sudan çıkarmaz oldular.

Ölüm korkusu her insanın yaşadığı bir durumdur ve ölmekten her insan korkar. Çünkü ölüm bir belirsizliktir.Dezenfektanlar Bozulur Mu?

Corona virüsü nedeniyle çoğu mağaza kapılarında dezenfektan ürünlere yer vermeye başlarken, özellikle de kısa süre içerisinde devlet tarafından zorunlu uygulamalar nedeniyle dezenfektanlar konulmaya başlandı. Ancak bazı mağazalarda bugün bile dezenfektan bulabilmek ne yazık ki mümkün değil.

Corona virüsü nedeniyle aldığınız ürünleri bu dönemde kullanın. Aldığınız dezenfektan ürünlerin belirli bir süre ve koşulda saklanması durumunda etkinliğini azaltabileceğini aklınızın bir köşesine not edin.

Islak Mendiller Etkisini YitirirDezenfektanlar Bozulur Mu?

Dezenfektanlı ıslak mendiller özellikle etkilerini kısa süre içerisinde yitirirler. Özellikle serin ve kuru bir yerde saklamıyorsanız paketi açılmamış olsa bile içerisindeki alkol veya solüsyon oranı kuruyacak ve sonucunda dezenfektan özelliğini kısa süre içerisinde kaybedecektir. Tüm bunları engellemek için özellikle bu ürünleri sıcakta bırakmamak, açmadan saklamak en doğru çözümdür.

Çoğu ıslak mendil eğer ki uygun koşullarda kutusunda saklanır ise aylar boyunca dezenfektan özelliğini koruyabilir. Kutusunu açtığınızda özellikle kurumuş ise dezenfektan özelliğini büyük oranda yitirmiş olabileceğini göz önünde tutarak hareket etmeli ve bunu yine kullanmalı ancak çok riskli alanlarda (ameliyat sonrası, ellerinizi bakterilerle dolu bir çamura batırdıktan sonra vb.) gibi durumlarda kullanmamalı, yerine yeni ve ıslak olan solüsyonu üzerinde ıslak mendilleri kullanmalısınız.Dezenfektanlar Bozulur Mu?

Dezenfektanlı sıvı ürünlerde ise alkol eğer ki kapağı açık olursa veya şişe güneş altında bırakılırsa etkisini biraz da olsa yitirmesi mümkündür. Bu sebeple özellikle güneşte kalan virüslere karşı alkol içeren ürünlerin sizi yeterince korumayabilecek olduğunu bilerek hareket edin.

Eğer ki kısa süre içerisinde dezenfektan ürün alma şansınız yok ise mevcut ürünü yine kullanabilirsiniz. Ancak mümkünse en kısa süre içerisinde yeni dezenfektan ürün alarak hareket etmek, mevcut olanı ise evde çeşitli yerlerde kullanmakla değerlendirmek en doğrusu olabilir.

Son kullanım tarihi her zaman doğru olmayabilir. Bunun nedeni ürünün sizin tarafınızdan saklama koşullarıdır. Eğer ürünü söylendiği gibi sakladıysanız son kullanma tarihine kadar dezenfektan ürünün etkisi devam ediyor anlamına gelir.
Etiketler: