En İyi Çay Markaları – 2021 – Keyifli Bir İçim İçin 10 Öneri

Dünyada sudan sonra en çok tüketilen içecek olan çayın, ülkemizde bulunan en iyi marka ve çeşitlerini yazımızda sizler için sıraladık.

on

Klasik Türk çayından geleneksel Çin Oolong çayına, Hindistan’ın masala chai’sine ve İngiltere’nin kahvaltı çayına kadar, dünyanın dört bir yanındaki birçok ulustan, pek çok farklı çeşit çayın tadını çıkaran tüm insanların ortak tek bir yanı vardır: hiçbiri iyi bir çay molasına hayır demez.

İster sabahları iyi demlenmiş birkaç kupa çay vazgeçilmeziniz olsun, ister sadece kahveyi abarttığınızı düşündüğünüzde buharı tüten bir fincan çayı tercih ediyor olun, özellikle de Türkiye’de yaşıyorsanız asla çok çay içmek diye bir şey yoktur.

Gün içerisinde düzenli olarak bir çay molası vererek rahatlamak sadece biz Türk halkına özgü olmamakla beraber birçok toplum ve kültürde yer almaktadır. Şanslıyız ki, varoluş nedeni bizlere dünyanın en iyi çaylarını sunmak olan birçok yerli ve yabancı çay markası var.

Listemiz, bugün piyasada bulunan en iyi çay markaları ve çay çeşitleri konusunda size rehberlik edecektir. Listeye başlamadan önce, kaliteli çay markasının nasıl anlaşılacağı ve çay alırken dikkat edilmesi gerekenler ile başlayalım.

 

 

Çay Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

tea in the istanbul turkey spice market H8YRCJ 1

Günümüzün her anına lezzet katan, hazırlanışından sunumuna kadar farklı aşamalardan geçen çayı seçerken bazı püf noktalarına dikkat etmek önemlidir.

Öncelikle dikkat edilmesi gereken noktalardan biri tozdan arındırılmış çayları tercih etmektir. Kullanılan çay yaprakları markaya göre farklılık gösterse de alacağınız çayın tozdan arındırılmış olması daha yüksek kalitede olmasını sağlar. Bu sayede hem lezzeti daha yerinde olur, hem de daha kısa sürede demlenir.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer püf nokta ise aldığınız çayın kokusudur çünkü iyi bir çay en başta kokusundan anlaşılır. Kaliteli çaylarda yoğun ve güzel bir koku olur. Formunu yitiren ve bayatlayan çaylar ise aynı yoğunlukta koku vermezler.

Seçim yaparken alacağınız çayın nerede üretildiği de çok önemli hususlardan biridir. Çayın lezzeti ve kalitesi çay markasının üretim yerine göre kolaylıkla tahmin edilebilir.

Son olarak ise saklama koşullarına göre de çayın lezzeti hakkında fikir edinebilirsiniz. Nem oranı yüksek yerlerde saklanan çaylar kısa sürede tazeliğini yitirir ve bayatlarlar. Saklama ve depolama koşullarına dikkat eden kaliteli çay markalarını seçmeniz önerilir.

Tüm bu önerilere dikkat edip özenle seçerek aldığınız çaylarınızı en güzel şekilde demlemek için En İyi Çay Makinesi Modelleri yazımıza da mutlaka göz atın!

Gelelim tüm bu hususlara dikkat edilerek üretilen en lezzetli çay markalarına.

 

 

En İyi Çay Markaları

 

 

10) Doğadan

dogadan

Genellikle doğal bitkilerden hazırlanan bitki çayları ile tanıdığımız çay markası, dökme ve poşet çay çeşitleri ile tüketicilere farklı seçenekler sunuyor.

Doğadan başlangıçta bir Türk markası olarak kurulmuştur, ancak günümüzde The Coca- Cola Company çatısı altında faaliyetlerini sürdürüyor. Ürün yelpazesinde bitki çayları dışında yeşil çay ve siyah çay üretimleri de yapılmaktadır. Ayrıca zayıflamaya yardımcı, sindirime yardımcı, rahatlatıcı, probiyotikli gibi farklı pek çok özellikte çeşitleri de mevcuttur.

 

 

9) Ahmad Tea

ahmad

Bir İngiliz aile şirketi olan Ahmad Tea çay markası, kuruluşundan itibaren geçen 4 kuşaktan bu yana üretimin yanında çay yetiştirme alanında da özel çalışmalar yapmaya devam etmektedir.

Ahmad Tea çay markası, ürettiği çayın lezzeti kadar, paketleme alanında da göz alıcı detaylara sahip küçük çay kutuları, zarif kavanozlar, değişik hediye paketleri gibi çeşitli özel ambalajlar kullanarak adından söz ettirmektedir.

 

 

8) Ofçay

ofcay

Ülkemizde 1985 yılında faaliyetlerine başlayan Ofçay’ın ürün çeşitleri içerisinde dökme ve poşet siyah çaylar yanında meyve, form, yeşil ve bitki çayları da bulunuyor.

Ofçay ayrıca iplik dikişli poşet çayı ülkemizde ilk uygulayan firmadır. Bunun yanında köşeli demlik poşeti ile farklı kullanımlar sunan firma, geleneksel çay üretiminde ürün yelpazesini kalite öncelikli olarak hazırlıyor.

 

 

7) Beta Tea

beta

Beta A.Ş. çay markasının temelleri 1978 yılında Adana’da atılmıştır. Ülkemizdeki ilk ithal çayı getiren firma olarak da bilinen Beta A.Ş. dünya genelinde Beta Tea çay markasının da içinde yer aldığı 4 ana marka ile faaliyet gösteriyor.

Adana’daki paketleme tesisi dışında Trabzon’da da fabrikası bulunan çay markasının, kalite ve uygun fiyatı bir arada sunma hedefi, tiryakilerin favorileri arasında yer almasını sağlıyor.

Beta Tea çay markasının ürün yelpazesi içerisinde siyah çayın yanı sıra beyaz, yeşil çay, oolong çayı, çeşitli bitki ve meyve çayları gibi farklı koleksiyonlar bulunuyor.

 

 

6) Twinings

twinings

Twinings çay markası, ülkemizde bolca tüketilen ithal çay markalarından birisidir. Büyük marketlerde kolaylıkla bulabileceğiniz Twinings, İngiliz kökenli bir çay markasıdır.

İngilizlerin de Türkler gibi çay konusunda çok ne kadar hassas olduklarını bilirsiniz. Siyah çayın farklı aromalarından keyif alıyorsanız Twinings çay markasını kesinlikle denemelisiniz.

 

 

5) Mahmood Tea

mahmood

Yoğun çay ve bergamot aroması sevenler için Sri-Lanka’da üretilen Mahmood Tea, tiryakiler arasında vazgeçilmez çay markalarından biridir. Yerli çay markalarından biri olduğu halde özellikle orta doğu bölgesinde çok daha fazla tercih edilir.

Mahmood Tea’nin en beğenilen ürünlerinden olan bergamot aromalı çayı oldukça yoğun bir çay olduğu için demlerken geleneksel Karadeniz çaylarından kullandığınız miktarın yarısını kullanmanız yeterli olacaktır.

 

 

4) Lipton

lipton 1

Yumuşak bir içimi bulunan Lipton, çoğunlukla hazırlaması daha pratik olan poşet çayları ile adını duyursa da dökme çay alanında da geniş bir tiryaki kitlesine sahiptir.

Kurulduğu 1880 yılından bu yana aralıksız üretim yapan çay markası, dünya çapında faaliyet gösteren bir firmadır. Oldukça geniş bir ürün yelpazesine sahip olan çay markası buzlu çay, meyveli buzlu çay, bitki-meyve çayları, yeşil çay ve daha pek çok çeşidi ile tüketicilerine pek çok farklı lezzet sunmaktadır.

 

 

3) Doğuş

dogus

Daha kıvamlı bir içim için tercih edenler için Doğuş çay markası, poşet ve dökme olarak pek çok çeşit sunmaktadır.

Özellikle bitkisel ve diğer çeşitli çaylar bakımından soğuk havalarda vücut direncini artırmaya yönelik farklı seçenekleri de bulunan marka, yeşil çay, bitki- meyve çayları, zayıflama çayları, poşet ve dökme çaylar gibi oldukça geniş bir ürün portföyüne sahiptir.

 

 

2) Tirebolu 42

tirebolu

Tirebolu 42 özel üretim siyah çay, Çaykur tesislerinde üretilen ve kendine has paketli ambalajı ile tüketicilere sunulan çay markalarından biridir. Giresun’un Tirebolu ilçesinden toplanan çay filizlerinin işlenmesiyle elde edilen ürün, kendine has aroması ve kokusuyla çay tiryakileri için leziz bir içim olanağı sağlar.

Tirebolu özel üretim siyah çay, kahvaltılar esnasında veya öğünlerden sonra tüketim için idealdir. Bu çayı misafirlerinize atıştırmalık ve tatlı eşliğinde de servis edebilirsiniz. Çayın lezzet yoğunluğunu koruması için porselen demlikte 8 ile 10 dakika arası demlenmesi önerilir.

 

 

1) Çaykur

caykur

En iyi çay markaları listemizde ilk sırayı kapan Çaykur, ülkemizde en çok tüketilen çay markalarından birisidir. En başarılı Türk çayını üreten marka olan Çaykur’un, her damak lezzetine uygun pek çok çeşidi de mevcut.

Tiryakilerinin de en çok tercih ettiği çay markalarından biri olan Çaykur, özellikle dökme çay alanında Türkiye’de akla gelen ilk seçenektir. Yıllardır değişmeyen tadı, çeşitliliği ve klasik Türk çayı aromasından ödün vermeyişi, Çaykur markasını zirveye taşıyan özelliklerden sadece birkaçı.

Siyah, yeşil, beyaz ve organik çaylarının yanında Didi soğuk çay markası ile de tüketicilere farklı çeşitler sunmaktadır.

İşte mutlaka denemeniz gereken Çaykur çeşitleri:

 

Çaykur Organik Hemşin Çayı

hemsin

Organik olması, aroması ve damakta bıraktığı tat bu çayı mükemmel yapan özelliklerden sadece birkaçı. Eğer siz de iflah olmaz bir çay tiryakisi iseniz Çaykur organik Hemşin çayını mutlaka denemeniz gerekiyor, üstelik fiyatı da diğer Çaykur çaylar ile neredeyse aynı.

 

Çaykur Organik Rize Çayı

rize org

Organik Rize çayı, farklı damaklar için özel olarak üretilmiştir. Klasik çaylara göre oldukça hafif bir içime sahip olsa da, yine de çay tiryakilerinin beğenerek tükettiği çaylardan biridir.

Eğer siz de farklı ve organik bir lezzet arıyorsanız bu çayı mutlaka denemelisiniz.

 

Çaykur Altınbaş Çayı

altinbas

Altınbaş çay, üretiminde ilk ve erken hasat edilen taç yaprakları kullanılması sayesinde oldukça özel bir aromaya sahip. Ancak içimi yukarıda önerdiğimiz diğer organik çaylara kıyasla daha serttir.

Eğer çayını yoğun demli ve sert sevenlerdenseniz, tercihinizi Altınbaş’tan yana kullanmanızı öneririz.

 

Çaykur Filiz Çayı

filiz

Adından da anlaşılacağı üzere çayın filiz yapraklarını içerisinde yoğun miktarda bulunduran Çaykur Filiz Çayı, kalitesi demlemeden içime kadar her anda hissedilen katkısız ve doğal bir çaydır.

Ülkemizde en çok tüketilen çaylar arasında zirvede yer almakta olan ve lezzeti ile kendine hayran bırakan Çaykur Filiz Çayı Gurme ve seçici damaklar için doğru bir tercihtir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Otomatik taslak

Birbirinden Lezzetli 20 Vejetaryen Tarif

on 25

En İyi Spor Ayakkabı Markaları – 2021 En Trend Spor Ayakkabı Modelleri