Günümüzde kilo vermek için kullanılan en yaygın yöntemlerden birisi de zayıflama çayları tüketmektir. Zayıflama çaylarının iyi ve etkili olabilmesi için; doğal içerikli, tok tutan, yağ yakan, kullanıldığında güzel sonuçlar veren ve kilo vermeye yardımcı etkisi kanıtlanmış niteliklere sahip olması gerekir.

Düzenli egzersiz ve diyet beraberinde bu özellikte bir form çayı tüketmek, kilo verme sürecinizde daha hızlı ve etkili bir sonuç almanızın yanı sıra yağ kaybı ile zayıflamaya yardımcı olacaktır. Doktor veya beslenme uzmanı kontrolünde, sağlıklı bir diyet ve egzersiz programına eşlik edecek etkili zayıflama çayları ile sonuç alamamak neredeyse imkansızdır.

Bu sebeple siz sevgili okurlarımız için en etkili zayıflama çaylarını yazımızda bir araya getirdik. Siz de, eğer herhangi bir sağlık probleminiz yoksa, sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz eşliğinde listemizdeki bitkisel çayların da yardımıyla hayalinizdeki kiloya kavuşabilirsiniz. Eğer bitkisel çaylarla aranız yoksa ve siyah çay tiryakisi iseniz, “En İyi Çay Markaları” yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Ancak bu tarz zayıflatma etkili çay çeşitlerini tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışmanızı öneririz. İşte zayıflama üzerinde en etkili olan en iyi zayıflama çayları!

 

13) Yeşil Çay

YesilCay

Zayıflamaya yardımcı bitki çayları denilince akla ilk gelen şüphesiz ki yeşil çaydır. Listemizin devamında popüler markaların zayıflamaya yardımcı çeşitli poşet çayları yer alıyor olacak, ancak poşet çay tüketmeyi sevmeyen herkes kolaylıkla aktarlardan dökme yeşil çay temin edebilir ve kilo kaybını desteklemek için tüketebilirler.

Pek çok bilimsel çalışmaya ve araştırmaya da konu olan yeşil çayın düzenli tüketilmesi halinde kilo vermeyi hızlandırıcı etkisi olduğu gözlemlenmiştir. Yine yapılan araştırmalarda yeşil çayın özellikle aşırı kilolu kişiler üzerinde etkisinin daha fazla olduğu belirtilmiştir.

Düzenli tüketildiğinde yeşil çay içeriğindeki antioksidanlar sayesinde metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye yardımcı olur ve bu sayede yağ yakımını da hızlandırır.

Yeşil çayın zayıflamaya yardımcı etkisinin yanı sıra vücut sağlığına da önemli katkılarda bulunmaktadır. Ancak bir bardak yeşil çayın, yaklaşık olarak bir bardak kahvenin yarısı kadar kafein içerdiğini belirtmeden de geçmeyelim. Bu nedenle, özellikle çarpıntı sorunu olanların, yeşil çay tüketiminde çok dikkatli olunması gerekiyor. Markası fark etmeksizin günde 1 fincan yeşil çay, düzenli egzersiz ve diyet yapanların kilo kaybını desteklemek için etkili ve yeterli olacaktır.

 

 

12) Doğadan – Form Serisi

dogadan

Listemizdeki en başarılı bitki çayı markalarından birisi hiç kuşkusuz Doğadan. Doğadan markasının bitki ve zayıflama çaylarını hemen hemen tüm marketlerde kolaylıkla bulabilirsiniz. Sürekli geliştirdiği yeni lezzetleriyle ve hafif içimiyle Doğadan bitki çayı sevmeyenleri ve zayıflama çaylarının tatsız olduğunu düşünenleri şaşırtmaya devam ediyor.

Doğadan Form serisi zayıflama çayı kullanmak isteyenlere; sade, kayısılı, kiraz saplı, goji berry’li, dokuzlu çay gibi çeşitleri ile oldukça geniş bir ürün yelpazesi sunmakta. Fazlalıklarınızdan kurtulmak ve ödem atmak için damak zevkinize göre Doğadan Form serisi zayıflama çaylarından dilediğinizi kullanabilirsiniz.

 

 

11) Ofçay – Halisane 9 Bitkiden İncelik Çayı

ofcay

Ofçay’ın Halisane 9 bitkiden incelik çayının içerisinde biberiye, mate yaprağı, barut ağacı kabuğu, yeşil çay, sinirli ot, demir dikeni, ısırgan otu, funda otu ve kekik bulunuyor. Karışımda bulunan bitkilerin tamamı metabolizmanızın hızlanmasına yardım ederek kilo vermenizi sağlayacak özellikle özenle seçilmiş bitkiler. Üstelik tadı da bir zayıflama çayına göre oldukça lezzetli!

 

 

10) Mecitefendi – Kayısı Aromalı Form Çayı

mecit

Piyasada Mecitefendi markasına ait birçok çeşit zayıflama çayı bulunuyor. Damak tadınıza en uygun olanı gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz çünkü hepsi kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Zayıflamaya yardımcı Mecitefendi kayısı aromalı form çayı çeşidi, kayısı ve birçok doğal bitki ile hazırlanıyor. Kayısının metabolizmayı hızlandırıcı ve sindirime yardımcı etkisi ile kısa sürede istediğiniz kiloya ulaşabilirsiniz. Kayısı aynı zamanda diyet dönemlerinde sıklıkla görünen kabızlık sorunundan kurtulmak için de en büyük yardımcınız olacak.

 

 

9) Bağdat Baharat – Form Çayı

bagdat

Bağdat Baharat’ın, markanın sadece kaliteli baharatlar ürettiğini sananlar için bir sürprizi var: muhteşem bir zayıflama çayı olan Bağdat Baharat Form Çayı.

Bağdat Baharat Form Çayı, kilo vermek isteyenler için başlangıçta en ideal zayıflama çaylarından biri olacaktır. Sadece kilo vermek isteyenler için değil, kilosunu korumak isteyenlerin de gönül rahatlığı ile tercih edebileceği form çayının içerisinde; sinameki, meyan kökü, limon otu, rezene ve fasulye kabuğu bulunuyor. Üstelik fiyatı da oldukça uygun.

 

 

8) Doğuş Çay – Form Çayı Maydanozlu Limonlu

dogus form

Zayıflama serüvenine atılmak isteyenler, ülkemizin en sevilen çay markalarından biri olan Doğuş Çay’ın maydanozlu limonlu form çayını yanlarından ayırmasın deriz.

Maydanozun arındırıcı ve ödem sökücü bir etkisi olduğunu hepimiz biliyoruz, bu çay sayesinde ödemlerinizi maydanoz yardımı ile atarken içerdiği limonla da hem ferahlayacak hem de yağ yakımını hızlandıracaksınız.

 

 

7) Karali Çay – Premium Tea Form Karışık Bitki Çayı

karali

Şimdiye kadar deneyip de tadı kötü olduğu için düzenli kullanamadığınız tüm diğer zayıflama çaylarını unutun. Sadece lezzetli tadı için bile içmek isteyeceğiniz Karali Premium Tea Form Karışık Bitki Çayını düzenli bir şekilde kullanarak istediğiniz sonuçları elde edebilirsiniz.

Uygun fiyatı ve içerisinde bulunan kuşburnu, akdiken meyvesi, huş ağacı, ardıç meyvesi, rezene, ısırgan yaprağı, sinameki yaprağı, civanperçemi ve barut ağacı kabuğu gibi bitkiler ile kilolarınıza ve ödemlerinize kısa sürede veda edeceksiniz.

 

 

6) Lipton – Slim Plus Kiraz Sapı Çayı

lipton

Hiç tereddüt edilmeden alınabilecek zayıflama çaylarından birisi de, içerisinde biberiye yaprağı, huş ağacı yaprağı, fundalık otu, rezene, mate yaprağı, şekerotu yaprağı, sinameki yaprağı ve kiraz sapı bulunan Lipton’un Slim Plus Kiraz Sapı Çayı.

Zayıflama ve sağlık için yararlı bitkilerin hepsini içerisinde size sunan Lipton Slim Plus Kiraz Sapı Çayı, istediğiniz kiloya kavuşmanız için lezzetli bir yardımcı olacak. Fazla yağlarınızdan ve ödemlerinizden Lipton Form Plus Kiraz Sapı Çayını düzenli kullanarak kurtulabilirsiniz.

 

 

5) Herby – Skinny Tea Form Zayıflama Çayı

herby

Herby markasının zayıflamaya yardımcı birçok bitkisel çay çeşidi bulunuyor. Eğer kilo verme sürecinde iseniz, Herby Skinny Tea Form zayıflama çayına mutlaka bir şans verin deriz.

Daha önce zayıflama çayı kullandıysanız genellikle tatlarının kötü olduklarını bilirsiniz. Ancak, içerisinde karahindiba, yeşil çay, mate yaprağı, kıvırcık nane, mürver ve at kuyruğu bitkileri bulunan bu mucizevi zayıflama çayı harika bir tada sahip ve bu sayede oldukça kolay bir içim sunuyor.

 

 

4) Arifoğlu – “9 in 1” Dokuzu Bir Yerde Form Çayı

arifoglu

Arifoğlu markasının 9 in 1 Dokuzu Bir Yerde form çayının zengin içeriğini gördüğünüzde ne kadar faydalı olabileceğini tahmin etmek hiç de zor değil.

Adından anlaşılacağı üzere bu zayıflama çayının içerisinde dokuz farklı bitki bulunuyor. Bunlar; yeşil çay, funda yaprağı, mate yaprağı, barut ağacı kabuğu, sinirli ot, biberiye, cinnema, bilye keki ve çoban çökerten bitkileri. Zayıflatma etkisinin yanı sıra tam bir şifa deposu olan bu form çayı ile hızlı ve sağlıklı bir şekilde kilo vereceksiniz.

 

 

3) Embiodem – Açlık Otu – Kayısılı Form Detoks ve Zayıflama Çayı

embiodem

Sadece tartı üzerinde kilo vermek değil, verdiğiniz kiloları sağlıklı bir şekilde yağdan kaybetmek istiyorsanız en iyi zayıflama çaylarından biri olan Embiodem Açlık Otu – Kayısılı Form Detoks ve Zayıflama Çayını mutlaka denemelisiniz.

Embiodem Açlık Otu – Kayısılı Zayıflama Çayının uzun süre boyunca sağladığı tokluk hissi ile sürekli aç hissetmeye ve kontrol edemediğiniz tıkınmalara elveda diyeceksiniz! Embiodem Açlık Otu – Kayısılı Zayıflama Çayı, vücuttaki ödemi ve şişkinliği alırken, aynı zamanda metabolizma hızlandırıcı etkiye de sahiptir. Zayıflama çayı bu sayede yağ yakımını destekleyerek, yakılan yağları vücudunuzdan idrar yoluyla dışarı atmanızı sağlıyor.

 

 

2) Dr. Royal Organic – Life Tea Zayıflama Çayı

dr

Listemizin 2. sırasında yer alan Dr. Royal Organic markası, başarılı zayıflama ve detoks çaylarının dışında farklı diğer formülleriyle de bilinen oldukça özgün ve etkili bir marka.

Poşet çayın yanı sıra toz, krem ve macun şeklinde çaylar da üreten Dr. Royal Organic, doğanın pek çok mucizesini paketleri içerisinde birleştiriyor. Dr. Royal Organic Life Tea çayı metabolizmayı hızlandırırken aynı zamanda tokluk hissi de yaratıyor.

 

 

1) Diox – Teadetox Zayıflama Çayı

diox

En iyi zayıflama çayları listemizin ilk sırasında detoks ve zayıflama konularında oldukça iddialı bir marka olan Diox markası yer alıyor.

Detoks ve zayıflama çayları söz konusu olduğunda bitkisel içeriklerinden dolayı çoğu insanın aklına tatsız ve sert aromaya sahip bitki çayları gelir. Ancak Diox markası, kendine has lezzeti ile kullanıcıların kafasındaki bu olumsuz ön yargıyı siliyor.

Diox detoks çayı hem iştahınızı kesip bolca su tüketmenizi sağlıyor hem de oldukça lezzetli aromalara sahip.

 

zayıflama çayları

Zayıflama Çayı Zararları Nelerdir?

Zayıflama çayları kilo kaybına yardımcı olmanın doğal ve güvenli bir yolu olarak pazarlanırken, potansiyel yan etkileri de beraberinde getiriyor. Zayıflama çayının bazı olası yan etkileri şunlardır:

  1. Sindirim sorunları: Zayıflama çaylarının çoğu, ishale, mide kramplarına, şişkinliğe ve dehidrasyona yol açabilen sinameki veya cascara sagrada gibi müshil maddeler içerir.
  2. Elektrolit dengesizliği: Zayıflama çaylarının sık kullanımı vücutta elektrolit dengesizliklerine neden olabilir, bu da kas güçsüzlüğüne, düzensiz kalp ritmine, yorgunluğa ve baş dönmesine neden olabilir.
  3. Dehidrasyon: Bazı zayıflama çaylarının idrar söktürücü özellikleri, idrara çıkmanın artmasına neden olabilir ve yeterli sıvı alımı sağlanmadığı takdirde dehidrasyona yol açabilir.
  4. Besin eksiklikleri: Zayıflama çaylarının düzenli tüketimi, özellikle A, D, E ve K gibi yağda çözünen vitaminler olmak üzere besin emilimini engelleyebilir. Bu, eksikliklere ve ilgili sağlık sorunlarına yol açabilir.
  5. Bağımlılık: Müshil özelliklere sahip bazı zayıflama çayları, vücudun düzenli bağırsak hareketleri için çaya bağımlı hale geldiği ve bu çay olmadan düzenli bağırsak hareketlerinin yapılmasını zorlaştırdığı bağımlılık yaratabilir.
  6. Alerjik reaksiyonlar: Bazı kişiler, zayıflama çaylarının içindeki şifalı bitkiler veya bitki özleri gibi belirli bileşenlere karşı alerjik olabilir. Bu, deri döküntüleri, kaşıntı veya nefes almada zorluk gibi alerjik reaksiyonlara yol açabilir.
  7. İlaçlarla etkileşimler: Zayıflama çayları kan incelticiler, idrar söktürücüler veya diyabet veya yüksek tansiyon ilaçları gibi bazı ilaçlarla etkileşime girebilir. Bu, bu ilaçların etkinliğini veya güvenliğini etkileyebilir.

Zayıflama çaylarının kullanımı da dahil olmak üzere herhangi bir yeni kilo verme rejimine başlamadan önce bir sağlık uzmanına danışmak önemlidir. Kişiselleştirilmiş tavsiyelerde bulunabilirler ve bireysel sağlık profilinize göre zayıflama çaylarının sizin için güvenli olup olmayacağını belirlemeye yardımcı olabilirler.