Klima bakımı konusu genelde klima taktırıldıktan sonra ihmal edilir. Büyük mağazalar bile klima bakımını zaman zaman ihmal edebilir ve bunun sonucunda müşteriler mağazaya girdiklerinde daha kötü koku ve daha bunaltıcı bir ortam hissedebilirler. Ancak asıl tehlike bunlar değil, bunların dışında kalan görünmeyen tehlikerdir.

Klimalar özellikle odadaki havayı içerisine çekerler ve bu sayede klimanın filtrelerinin içerisinde belirli oranda bakteri ve virüsler birikir. Bazı bakteri ve virüslerin en rahat yaşayabilecek olduğu ortam ise bu filtrelerdir ve bu sebeple özellikle odada sürekli olarak sirkülasyon halinde olan havanın içerisinden bu mikropların solunması durumunda çok ciddi sağlık sorunları ile karşı karşıya kalmak mümkün olabilir.

Karşı karşıya kalınabilecek tek sorun bunların solunması değil, bunların vücudunuz üzerinde ve de özellikle çocuklar üzerinde yaratacak olduğu sorunlardır. Genelde klimaların temizlenmemesi ve bakımlarının ihmal edilmesi durumunda ortaya çıkabilecek olan en büyük sorunlardan bir tanesi de nefes alıp vermede yaşanabilecek olan sorunlar olacaktır. Bir kişi eğer ki klima çalıştığında nefes sorunları yaşamaya başlıyorsa derhal beklemeden filtrelerin temizlenmesi ve buna rağmen kişi sorun yaşıyor ise klimanın bir uzman tarafından bakımlarının yapılması önerilir.

Klimaları hava filtreleri 15 günde bir kez veya 30 günde bir kez temizlenebilir. Yıkanabilir filtreler önce elektrikli süpürge ile tozlar üzerinden alınıp yıkanırsa daha etkili sonuçlar elde edilebilir. 3M olarak adlandırılan ve bakteri ve virüsleri üzerinde toplayabilecek, hava kalitesini koruyabilecek filtrelerin ise klima marka ve modeline bağlı olarak 3 ayda bir kez temizlenmesi önerilir.

Genelde bu filtrenin uzun ömürlü olmasından dolayı kullanıcılar hiçbir şekilde bu filtreye ulaşmazlar ve temizlemezler. Bu filtre üzerinde biriken mikroplar ise son derece zararlı olacağından odada küf ve benzer sorunların oluşmasında da etkili olabilir.

Bakımlar Önemlidir!Yaz Aylarının En Büyük Tehlikesi: Klimalarınızın Bakımını İhmal Etmeyin!

Klima bakımları son derece önemlidir. Eğer ki sürekli olarak bakımları yapılmazsa ortaya çıkabilecek olan sorunlar sağlığınızı etkileyeceği için çok ciddi sağlık harcamaları yapmak zorunda kalabilirsiniz. Sadece 10 dakika kadar bir vakit ayırarak özellikle en fazla 1 ayda 1 kez hava filtrelerinin temizlenmesi son derece önemli bir temizlik adımı olacaktır.

*Uzman desteğine ihtiyacınız olduğunda en iyi servis yetkili servise başvurmaktır.




Kategori: