Son yıllarda el yıkamanın yerini almaya başlayan el ve cilt dezenfektanlarının ne kadar güvenilir olduğu bir soru işareti olmakta. Birçok insan bu ürünleri evlerinde banyolarda kullanmaya başlarken, birçoğu ise çantasında bu ürünleri taşımaya başlamış durumda. Daha çok sosyoekonomik durumu yüksek olan insanların ilgi odağında olan dezenfektanlar, gelir azaldıkça daha az tercih ediliyor. Eğitim durumundan bağımsız olarak sosyoekonomik düzeyi yüksek olan birçok kişi giderek daha fazla insan vücudu ile uyumlu olan dezenfektanlara ilgi gösteriyor.El Ve Cilt Dezenfektanları Güvenli Mi?

El dezenfektanları ve cilt dezenfektanları insan vücudunun üst katmanı olarak bilinen deri kısmında yer alan bakterileri öldürmek, virüslerden kurtulmak ve salgın hastalıkları önlemek amacıyla genel olarak hijyen ürünü olarak satılıyor.

Bu ürünlerin içerisinde çoğunlukla alkol yer alırken, bir kısmında su, bir kısmında ise koruyucu ve diğer çözeltiler mevcut. Tüm bunlar bir araya gelince insan vücudu için bu ürünlerin güvenli olup olmadığı bir soru işaretine neden olabiliyor.

Sürekli kullanımı eğer doğru kullanılırsa güvenlidir

Eğer cilt üzerinde kullanılan dezenfektanlar yeterli alkol, su ve diğer çözelti karışımlarına sahipse cilt üzerinde herhangi bir kuruluğa sebep olmaz. Genel olarak bir ürün eğer cilt üzerinde belirli bir süre kullanımdan sonra kuruma yapıyor ise kalitesiz olduğuna veya sizin cildiniz ile uyumlu olamayabileceğine delildir.

Genel olarak bit el ve cilt dezenfektanı avuç içi el kısmının temizlenmesi için 1 yemek kaşığı civarından biraz daha az alınması yeterlidir. Bu genelde 1 litrelik pompalı dezenfektanlarda 3 basmaya eşit iken, bazılarında 2, bazılarında ise 4 veya daha az/fazla olabilir.

El Ve Cilt Dezenfektanları Güvenli Mi?Cilt dezenfektanlarının tuvaletten sonra el yıkamak yerine kullanılması da suya ve sabuna göre daha iyi bile olabilir. Bakterilerin öldürülmesi adına avuç içerisini çok iyi düzeyde temizleyen bu ürünler özellikle kalitesiz sabunlara göre çok daha iyi temizlik sağlar.

Tuvalet üstü klozet temizliğinde veya herhangi bir zeminde insan vücudu için üretilmiş olan dezenfektanların kullanılması bakterileri büyük oranda engellemez.

Az kullanımı dirençli bakterilere sebep olur

El ve cilt dezenfektanlarında en önemli konu ise yeterli miktarda kullanımdır. Eğer kişi el temizliği için 1 pompa kullanıyor ama kullanması gereken 2 pompa ise ellerinde dirençli bakteriler oluşabilir ve bu durum daha kötü sonuçlanabilir.

Cilt dezenfektanlarını kullanmadan önce mutlaka kullanım talimatları okunarak kullanılmalıdır.
Kategori: