Evlerimizin her bir metresinde binlerce bakteri, mikrop ve virüs olabilir. Tuvaletinizin en pis yer olduğunu düşünüyor olabilirsiniz ama çoğu evde tuvaletler evde olan eşyalardan çok daha temizdir. En azından tuvaletlerinizi aralıklarla yıkıyor, dezenfekte ediyorsunuz.

Peki şu an bu yazıyı okuduğunuz ürünü en son ne zaman dezenfekte ettiniz? Ya da cep telefonunuzu, kumandanızı, kapı kollarınızı, lamba düğmelerini ne zaman dezenfekte ettiniz? Evet bunlar normal şartlarda insana zarar verebilecek temiz olmayan ürünler olmasa bile tuvalet denince aklına kötü senaryolar gelen insanların, bu tür ürünleri asla dezenfekte etmeden kullanması hiçbir anlam taşımıyor.

ABD ve tüm dünyada insanlar ev temizliğinde en çok çamaşır suyu ürünlerini kullanıyorlar. Parke silmekten tuvalet temizlemeye kadar her alanda kullanılan çamaşır suyu iyi bir dezenfektan olabileceği gibi cilt üzerinde asla kullanılmaması gerekiyor. Özellikle bazı zeminleri aşındırması nedeniyle asla her zeminde kullanılmaması gerekiyor.

Sirke

Türkiye’de en çok abartılan şeyler arasında sirke birinci sırayı her zaman kapar. Bulaşık makinesinde parlatıcı olarak kullanımından el ve ürün dezenfektanı niyetine kullanılması ile bile bilinir. Ancak sirke sanıldığı kadar iyi olmayabilir. Uzmanlar sirkeli suda meyve ve sebzelerin bekletilmesinin büyük sorunlara sebep olabileceğini ve normal suda bekletilmesinin gıdalar için daha iyi olabileceğine bile dikkat çekiyorlar.

Ancak sirkenin ev dezenfektanı olarak kullanılmasında herhangi bir sakınca bulunmuyor.  Antimikrobiyal özellikler barındıran sirke aynı zamanda doğal bir küf temizleyici olarak evlerde dezenfektan olarak kullanılabilir. Ancak sirkenin kokulu olabileceği unutulmamalıdır.

Hidrojen Peroksit Karışımları

Hidrojen Peroksit içerisinde yüksek derece yanıcı ve yakıcı asit bulundurur ve virüsleri yok edebilecek bir üründür. Bakteri, virüs ve benzer görünmeyen canlıları yakıcıdır ve öldürür. Ancak Hidrojen Peroksit kullanımı Türkiye’de sınırlı olup genellikle lavabo açıcıların içerisine eklenmektedir.

DİKKAT! Hidrojen Peroksit tecrübesiz olarak kullanılmamalıdır. İçerisinde bulunan yüksek asit ve yakıcı madde nedeniyle büyük ve onarılması mümkün olmayan fiziksel hasarlara sebep olabilir.

Limon

Limon sitrik asit içerir ve lekelerin giderilmesinden yağlı zeminlerin temizlenmesine kadar birçok farklı alanda kullanılabilir. Genelde kullanım alanları arasında banyo ve mutfak temizliği yer alıyor olsa da limon etkili sitrik asit gücü sayesinde pis yüzeyler iyi bir ovalama ile kısa süre içerisinde mikroplardan temizlenebilir.

Çağ Ağacı Yağı

Bilinenin aksine çay ağacı yağı eğer cilt üzerinde direkt olarak kullanılırsa yakıcı olabilir ve cildinizde kızarıklara sebep olur. Çay ağacı yağı yakıcıdır ve asla direkt cilt üzerinde kullanılmamalıdır. Aynı zamanda aşırı dozda cilde sürülmese bile ishal ve benzer problemlere sebep olabilir. Ancak evlerde kullanılmasında herhangi bir sakınca yoktur. Dezenfektan özelliği vardır.

Sabun ve Su

Sabun ve antibakteriyel sabunlar özellikle en iyi bakteri giderici ürünlerdir. Mikrop ve bakterileri gidermek için sabunlu su veya ayrı ayrı bu 2 ürünü kullanabilirsiniz.
Kategori: