Bilgisayar, cep telefonu, tablet ve diğerleri her zaman gözümüzün önünde ve tüm dünyayı buradan yönetmemizi sağlıyor. İnsanlar dünyanın yönetiminde rol oynuyor ve aklı başında olan her birey dünyanın yönetilmesine kendi çapında katkı sağlıyor. Oy vereceği kişinin geçmişi ve durumuna internet üzerinden yani ekranlar üzerinden bakıyor. Medyayı ekranlar üzerinden takip ediyor. Artık baskı tipi gazetelerin giderek sona yaklaştığı bir dünyada yaşıyoruz. Dünyamız giderek daha fazla ekranlara bağlı hale gelirken bunun insanlar üzerinde demokrasi, özgürlük ve birleştirici gücü bulunuyor.

İnsanlar bilgisayar ve cep telefonu ekranlarından her an, her saniye ülkeleri ve diğer her türlü şeye yanıt alabiliyorlar. İnternet bunun öncelikli nedenleri arasında olsa da internetin olup ekranların olmaması herhangi bir işe yaramazdı.

Hayatımızı değiştiren, bugün demokratik bir şekilde yaşamamıza imkan veren en önemli buluşlardan birisi olan LCD, LED ve diğer tip ekranlar (kısaca ekranlar) insanların rahat yaşamasının, bu kadar özgür olabilmesinin bir sırrı.

Medyanın gücü ekranlardan yansıyor

Medya tek başına ekranlar olmasaydı güçlü olamazdı. Bugün sosyal medyada tepki gösterilen bir suç olayında suçlu eğer serbest bırakıldıysa halkın tepki göstermesi sonucunda tekrar hapise atılabiliyor. Suçlulara az ceza verilecek ise halkın büyük tepkisi ekranlar sayesinde ilgili yerlere ulaşıyor ve bunun sonucunda devasa cezalar verilebiliyor.

Bunun dışında herhangi bir olayın gizli kalmasının büyük ölçüde önüne dijital ekranlar sayesinde geçebiliyoruz. Bilimsel çalışmalar yine bu ekranlar üzerinden yapılıyor. Manyetik Rezonans Tarama, Bilgisayarlı Tomografi ve diğer birçok sağlık alanında hayati öneme sahip olan taramalar bu ekranlar sayesinde bize sunuluyor.

Eğer bugün kolunuzu kırsaydınız veya böbrek taşı düşürüyor olsaydınız bunu anlamak için bir tomografi veya farklı bir tarama yöntemine ihtiyaç olacaktı. Bunun için ekranlara ihtiyaç duyuluyordu. Röntgen için ekrana ihtiyaç yok ancak yine de röntgen basit bir tarama yöntemi iken MR ve tomografi için mutlaka bir ekrana ihtiyaç duyuluyor.

Her alanda önem arz ediyor

Ekranlar bugün hayatımızın her alanında insanlar için önem arz ediyor. Sadece insanlar için değil, hayvanların tedavisinde bile görüntüleme yöntemlerinde ekranlara ihtiyaç olabiliyor. Bir binanın tasarlanması, bir protezin tasarlanması, devletin kararlarının öğrenilmesi ve daha nice konularda ekranlar hayatımızın demokratik, özgür ve barışçıl olmasının teminatı

Ekranlara bakarak bugün nerede ne olduğunu okuyabilir, dinleyebilir veya izleyebilirsiniz. Eğer cep telefonunuz, bilgisayarlarınız ve tabletiniz olmasaydı bunları nasıl yapardınız? Eşiniz, aileniz veya sevdikleriniz ile nasıl görüntülü konuşabilirdiniz? Hiçbir şekilde.. Bu nedenle ekranların insanların hayatında en önemli parça olduğu ve internetten çok daha önemli olduğu unutulmaması gereken bir gerçek, öyle bir gerçek ki şirketler sürekli olarak ekran panellerinden trilyonlarca dolar para kazanıyorlar.

Kategori: