Bilim insanları tarafından yapılan çalışmaya göre 2 litre şekerli içecek içen insanların beyni 12 boyunca incelendi. İnceleme sonucunda insanların şekerli içecek ve yiyeceklere bağımlılık eğilimi gösterdikleri ve şekere bağımlılığın kokaine bağımlılıkla benzer bir etkisi olduğu ortaya çıkarıldı. Uzmanlara göre bir insanın şekerli bir içecek veya yiyeceği bir kez tüketmesinin ardından vücut daha fazla şeker istiyor ve belirli bir süre sonra şekerli tüketim süreğen bir şekilde devam ettiği müddetçe bağımlılık oranı daha fazla artıyor.

İnsanların şekerli içecekler ve yiyeceklerden mümkün oldukça uzak durmasını ve şekerli içeceklerden özellikle uzak durulmasını öneren bilim insanları glikoz ve fruktoz şurubu içeren bu gıdaların insanları şekerli gıdalara bağımlı hale getirdiğini gösterdi.Yeni Çalışma: Şeker Beyinde Bağımlılık Etkisi Yaratıyor

İster şurup, ister normal şeker hepsinin vücutta şeker bağımlılığı yarattığına dikkat çeken uzmanlar, araştırmanın sonucunun çarpıcı olduğunu açıkladı.

12 gün incelendi

12. gün sonunda 2 litre şekerli içecek içen deneklerin beyni MR ile incelendiğinde opioid ve dopamin reseptörlerinin daha küçük görüldüğü ve bunun kokain bağımlısı erkek ve kadınlarda olan etki ile aynı etkiye benzediği açılandı.

Bu hafta Nature dergisinde yayınlanan araştırmada şekerli gıdaların insanların üzerinde sadece belirli bir etkisinin olmadığını, bağımlılık sonucunda belirli bir takım daha kötü etkilerin ortaya çıkabildiğini gösterdi.Yeni Çalışma: Şeker Beyinde Bağımlılık Etkisi Yaratıyor

Danimarka’daki Aarhus Üniversitesi Klinik Tıp Bölümü’nde çalışma yazarı ve doçent olan Michael Winterdahl, “Sadece 12 günlük şeker alımından sonra, beynin dopamin ve opioid sistemlerinde büyük değişiklikler görebildik. Aslında, beynin kimyasının refah ve keyifle ilişkili olan parçası olan opioid sistemi zaten aktifti.” diye konuştu.

Şekerin zararları neler?

Eğer sürekli olarak şekerli yiyecek ve içecekler tüketme eğilimi içerisindeyseniz ve sık sık şekerli içeceklerden tüketmeyi seviyorsanız vücudunuzda yağlanma sorunları gündeme gelebilir. Şekerli içecekler sizi özellikle daha keyifli ve daha mutlu hissettirebilir ancak bu suni bir mutluluktur.

Şekerli yiyecek ve içeceklerin en büyük zararlarından birisi ise kişinin aşırı şeker alımı halinde diyabete yakalanmasına sebep olabilir. Diyabetten korunmak için mümkün olduğunca daha az şekerli ürünlerden tüketmek ve şekeri mümkünse çok az tüketmek gerekiyor. Tuz ve şeker tüketimi düşük olan insanların daha sağlıklı olabilecekleri bilinirken, hiç şeker ve tuz alınmaması da önerilmiyor.

Özellikle dişlerde çürümeye sebep olan şekerli içecek ve yiyeceklerin tüketildikten sonra diş bakımı iyi yapılmaz ise dişlerde sadece çürüme değil, tartar ve benzer sorunlara da sebep olabildiği biliniyor. Yeni Çalışma: Şeker Beyinde Bağımlılık Etkisi Yaratıyor

Araştırmalar şekerli içeceklerin her yıl daha çok üretildiği ve daha çok tüketildiğini gösterirken, en büyük içecek şirketlerinden Coca-Cola her yıl milyarlarca kutu içecek üretiyor. Şeker pancarı katkılı içecekler glikoz ve fruktoz şurubu katkısı olan içeceklere göre çok daha iyi olsa da her ikisinin de insan vücudu için zararının olduğu biliniyor.

*Benzer birçok araştırma aynı sonucu gösteriyor.

Kategori: