Hepimiz doğarız, ardından büyürüz ve en son ölürüz. Yaşamımız boyunca insanlar olarak beklenen vücut gelişimleri olur ve bu gelişimler genelde görünen ve görünmeyen gelişimler olarak ikiye ayrılır. Bebekler ilk 12 ay içerisinde hızla büyürler ve 12 aydan sonra gelişimleri devam eder. Bir insan 20 yaşına geldiğinde %95 oranla bedensel tüm gelişimleri tamamlanmış, ancak hafif değişimleri devam eder durumda faaliyettedir.

20 yaşına kadar yaşanan gelişimlere kısaca özet geçecek olursak:

  • Boy uzaması
  • Kilo almak
  • Organların gelişmesi
  • Cinsel gelişim
  • Kas ve kemik gelişimi

Bunlar arasında yer almaktadır. Ayak boyu gelişimi 18 yaşına kadar hatta bazı insanlarda 19 yaşına kadar bile devam edebilir.

Vücut gelişimi devam ederDoğduktan Ölüme Kadar İnsan Vücudunda Neler Oluyor?

Vücut gelişimi ömür boyunca devam edebilir. İnsanlar ömür boyunca kilo alıp verebilir, kas kütlesi kazanabilir. Ancak bir insanın kemik yoğunluğunu yetişkin olduktan sonra artırması pek mümkün olmaz.

İnsan vücudunda 20 yaşından sonra olan değişimler genelde erkekler ve kadınlar için ikiye ayrılır. Erkekler 20 yaşından sonra daha fazla sakal ve kıl gelişimi alabilecek oldukları gibi kadınlarda da benzer kıllanma gelişimleri görülebilir.

Erkek ve kadınların 20 yaşından sonra bedensel olarak boy uzaması ve benzer herhangi bir görünür büyük değişimler olması pek de mümkün olmamaktadır.

Ölüme kadar devam eder

Kulak ve burun gibi organların ölene kadar büyümeye devam ettiği iddiası mevcuttur. Bazı bilimadamlarına göre bu değişim aslında insanların kilo alması ile yakından ilgilidir. Yoksa burunda yer alan nazal kemik dokuların veya diğer kemiklerin herhangi bir şekilde gelişmesi veya büyümesi beklenen bir olay değildir.

Genelde kulak için ise kıkırdak gelişiminin devam etmediği, çok ufak şekil değişimlerinin olabilecek olduğundan söz edilir.

Ölüme kadar devam eden bir diğer gelişim ise organlarımızdır. Bazı organlar hayat boyunca farklı gelişimler gösterebilir. Örneğin mide yaştan bağımsız olarak zaman içerisinde büyüyebilir veya küçülebilir.

Mide ve diğer bazı organlarda bilmediğimiz gelişimlerin olup olmadığı bir soru işareti olarak kalsa da kesin olarak insan vücudunun 20 yaşından sonra pek de fazla gelişim göstermediği kesindir.
Etiketler: