Bildiğiniz gibi Bitcoin, kripto para olduğu için oldukça önemli ve değerli bir para birimi. Şu sıralar sürekli yükselişte olan Bitcoin için, insanların üretim konusunda soru işaretleri var. Peki ama Bitcoin üretme makinesi nedir? Nasıl üretebiliriz? İsterseniz gelin size temelden başlayarak bir anlatım sunalım. Hazırsanız, başlıyoruz:

İçeriğe geçmeden önce BTC satın almak isterseniz, En Güvenilir Bitcoin Siteleri içeriğimize mutlaka göz atmanızı öneririz.

Bitcoin Üretmek Kolay Mı?

Aslında pek çok kişi bu soruyu soruyor. Çünkü bilgisayar ile üretiliyor ve bu konu tamamen bilgisayarlar ile ilerleyen bir süreç. Haliyle ilgililer de merak ediyor konuyu. Bu konuya, yani Bitcoin üretimine kısaca madencilik diyebiliriz. Bitcoin madenciliği tamamen adaletli bir sistem ve kesinlikle hiçbir hile barındırmıyor içerisinde. Çünkü insanlar madencilik esnasında acaba başka bir amaç için de çalışıyor muyum diye düşünüyor olabilir. En azından bu konuyu aklından geçirenler olmuştur. O arkadaşlarımızın da içini rahatlatmış olalım böylece.

Bitcoin madenciliği yaparken, hiçbir amaca hizmet etmezsiniz, yalnızca bitcoin üretimi yapmış olursunuz.

Güncel olarak yer alan Bitcoin madenciliği uygulamasını indiriyorsunuz ve sizler de üretime başlıyorsunuz. Bu konuda hizmet veren bilgisayarınız var ise işlemi buradan ilerletirsiniz. Lakin bilgisayarınız yok ise, ya da var da donanımları yeterli değil ise bu konuda üretilen madencilik donanımı kullanabilirsiniz. Bu donanımlar sizin için üretim yapacaktır. Sanal para birimi olduğu için, süreç de yavaş ilerliyor haliyle. Yani kazanımlar tamamen kod çözmek üzerine kurulu diyebiliriz.

Bitcoin İçin Nasıl Bir Üretme Makinesi Lazım?

Bitcoin üretimi için, iki seçeneğiniz var. Ya güçlü bir bilgisayarınız olacak, ya da bu konuda madencilik yapmak için üretilmiş özel ASIC isimli donanımınız olacak. Bitcoin üretimini sizin için daha sade bir şekilde anlatmak adına, aşamalandırmak istiyoruz;

  • Şöyle düşünün, bitcoin ilk çıktığı zamanlarda bilgisayarımız mevcut asal sayıların peşinde idi ve uygulama ile bu asal sayılar bulundukça, para kazanıyor idik. Yani söz konusu bitcoinler birikiyordu.
  • Süreç şimdi ilk zamanki kadar kolay değil. Talep arttıkça ve içerideki bitcoin miktarı sınırlı olduğu için (kriptolu bir para malumunuz), donanımlar ve güçler arttı. Söz konusu sayılar çok daha fazla karaktere büründü ve bunları da ayıklamak için güçlü makinelere ihtiyacımız var.
  • Şu sıralarda Bitcoin’i kazanan bilgisayarlar 123678. Asal sayıyı bulduğu için ve bu konuda yoğun çalıştığı için, düşük özellikli (yani ilk zamanlarda kullanılan) bilgisayarlar bu sayılara erişmeye yeterli gelmiyor. Evimizde ya da ofisimizde kullanmış olduğumuz mevcut bilgisayarlar, bu sayılara ulaşmak için haftalarca hatta aylarca bekleyebilir. Abartmıyoruz yıllar bile sürebilir (tabi işletim sistemi ve donanımı düşük ise).
  • Bu arada bitcoin konusu asal sayılarla ilgili değil, biz tamamen size daha sade anlatmak için anlattık. Başka sayı ve karakter birimleri de olabilir. İşte asıl kripto burada giriyor devreye.
  • Bir de şu var, bitcoin üretimi sürekli zorlaşıyor. Çünkü talep arttıkça, sayı artıyor ve her zaman daha güçlü cihaza sahip olanlar ön plana çıkıyor ve bitcoin madenlerinden para birimi çıkarıyor.
  • Yani ortalama 6 ay önce gayet güzel kazanç getiren cihazlar, artık elektrik parasını dahi çıkaramaz durumda olabiliyor. Bunlar önemli detaylar.
  • ASIC makineler, bitcoin üretme makinesi olduğu için, süreç daha verimli ilerliyor. Çünkü bu makineler, yalnızca bitcoin madenciliği için üretilmiş. GHS sayısı dediğimiz sayı ile ön plana çıkan bu cihazlar, gerçekten de değerli. Çünkü GHS sayısı ne kadar fazla ise, o kadar hızlı ve güçlü bir şeklide bitcoin çıkarılabiliyor.

 
Kategori: