on 7

Gelinlik dendiğinde her kadının kafasında prensesinden işlemelisine, sateninden dantellisine çeşitli tasarımlar canlanır. Geçmişten günümüze gelinlik modelleri, her çağın getirdiği trendler gereği değişiklik gösterseler de bazı tasarımlar çok beğenilerek klasikler arasına girmeyi başarmış ve gelinlik deyince ilk akla gelen modeller olmuşlardır.

Tatlı düğün telaşı sırasında gelin adayları için hem en heyecanlı hem de en zorlu kısım şüphesiz ki gelinlik seçmektir. En mutlu gününüzde en güzel halinizde olmak için vücut tipinize ve tarzınıza göre hayalinizdeki gelinliği bulmak, modellere yabancıysanız zorlayıcı bir hal alabiliyor. İyi niyetle de olsa gelinlik seçimi konusunda birçok farklı fikir vererek kafanızı iyice karıştıracak ve seçiminizi daha da zor hale getirecek kişiler de olacaktır. İyi planlanmamış bir düğün ve düzgün seçilmemiş bir gelinlik, Açıklaması İmkansız 15 Saçma Gelin – Damat Fotoğrafları yazımızdaki gibi absürt anlara sahne olabilir.

Tüm bu telaşlı, yorucu ve kafa karıştırıcı süreçte size ufak da olsa yardımı olacağını umduğumuz yazımızda klasiklerden yeni modaya en beğenilen ve ikonik gelinlik modellerini sıraladık.

 

 

Kayık Yaka Gelinlik Modelleri

kayik yaka

Son derece zarif ve asil bir görüntüye sahip kayık yaka gelinlikler, günümüz trendleri ile birlikte tasarlandıklarında birbirinden farklı göz alıcı tarzları ile gelinlerinin tercihleri arasında yer alıyor.

Bir çok farklı kesim, dantel, işleme ve kumaş modeli ile tasarlanabilen kayak yaka gelinlikler, boynun ve omuzların tüm güzelliğini vurguluyor. Kayık yaka gelinlikler, yakanın kesim şekline göre dar omuzları daha geniş ya da geniş omuzları daha dar gösterebiliyor, bu sayede tüm vücut tiplerinde tercih edilebiliyor.

 

 

Prenses Model Gelinlikler

prenses

Düğününde adeta prensesler gibi süzülmek isteyen gelinler tarafından en çok tercih edilen en güzel gelinlik modelleri arasında prenses gelinlikler gelmektedir.

Gelin adaylarının düğünlerinde giymekten vazgeçemediği bir model olan prenses gelinlik modeli aynı zamanda en popüler modellerden biri, bu yüzden neredeyse tüm gelinlik markalarının gelinlik koleksiyonlarında mutlaka yer alır.

Prenses etek kesimi, armut vücut tipi dediğimiz geniş kalça, dar omuzlar ve ince bir bele sahip veya kum saati vücut tipine sahip gelin adaylarının tercih edebileceği en uygun ve zarif modellerdendir.

 

 

A Kesim Gelinlik Modelleri

A kesim

En iyi gelinlik modelleri yazımızın sıradaki modeli, geçmişten günümüze zarif duruşu sebebiyle sıklıkla tercih edilen oldukça popüler modellerden biri olan A kesim!

Kesimi sayesinde bacak boyunu olduğundan uzun gösteren bu model aynı zamanda vücut kusurlarını da en iyi kamufle eden modeldir ve her vücut tipine uygundur. Doğru yaka kesimi ile tasarlandığında her türlü gelin saçına uyum sağlıyor olması da cabası!

Her türlü düğün konseptine uyum sağlayabilen A kesim gelinlikler; minyon vücut yapısına sahip gelin adaylarının, kısa ve orta boylu gelinlerin, elma ve armut vücut tipinde olan kadınların mutlaka denemesi gereken bir model.

 

 

Renkli Gelinlik Modelleri

renkli

Dünyadaki pek çok toplumun adetlerine göre masumiyetin ve saflığın simgesi olan gelinliklerde beyaz renk vazgeçilmez olsa da hafif renkli işlemeleri olan veya açık renkli tüle sahip gelinlik modelleri, tıpkı bohem modeller gibi son dönemlerin moda trendleri arasında yerini aldı.

Düğününüzün konsepti ve dekor renkleri ile uyumlu pastel tonlarda bir gelinlik, en mutlu gününüze bambaşka bir hava katabilir. Eğer kır düğünü planlıyorsanız pudra veya soft çiçek tonlarında uçuş uçuş bir gelinlikle masalsı bir görüntü elde edebilirsiniz.

 

 

Uzun Kollu Gelinlik Modelleri

uzun kollu 1

Pek çok farklı kesime, kumaşa ve işlemeye sahip her çeşit gelinlik modelini dilerseniz uzun kollu olarak da kullanabilirsiniz. Moda evleri ve gelinlikçiler uzun kollu gelinlik tercih edenler için takılıp çıkarılabilen, tüllü, illüzyonlu, işlemeli veya dantelli gibi pek çok kol seçeneği sunuyor.

Çoğu gelinlikçi ve moda evi de kişiye özel tasarım, dikim ve tamirat yaptığı için beğendiğiniz gelinlik modelini dilerseniz kollu olarak hazırlatmanız mümkündür.

 

 

Derin Dekolte Gelinlik Modelleri

derin dekolte

Gizemli bir havada tasarlanmış ve genelde illüzyonlu olan derin dekolte gelinlikler ile dikkat çekici ve şık görünebilirsiniz. Tercihinize göre uzun kollu, işlemeli, dantelli ve diğer pek çok modeli derin dekolte ile kombine olarak diktirebilirsiniz.

 

 

Bohem Gelinlik Modelleri

bohem 1

Özgür ruhlu gelin adaylarının günümüzde en popüler tercihlerinden biri de bohem tarzdaki gelinlikleri, özellikle kır düğünlerinde veya nikah töreninde, dilediğiniz kumaş, dantel veya kesim ile hazırlatabilir, çeşitli takı ve aksesuarlar ile de kombinleyerek dilediğiniz tarzı yakalayabilirsiniz.

Özellikle 2018 yılından beri yeniden popüler hale gelen bohem gelinlikler, alışılmışın dışında görünmek isteyenler gelinler için tasarlanıyor. Bu stile sahip olan gelinliklerin sunduğu fiziksel konfor da geleneksel modellere kıyasla oldukça yüksek düzeyde. Bohem gelinliklerle kır düğünlerinde ya da sahil kenarlarında çok rahat edebilir veya salon düğünlerinde dans ederken kolayca hareket edebilirsiniz.

Bohem gelinlikler, asimetrik ve tül detayları eteklerle, dantel ve nakış işlemeleriyle veya kırık beyaz geometrik desenli detaylarla ünlüdür. Bu tür gelinliklerin en temel özelliği, özgür ve doğal bir imaj yaratmalarıdır. Bu tür gelinliklerle saçınıza bir papatya yerleştirmeniz bile absürt durmayacaktır.

 

 

Sade Gelinlik Modelleri

sade

Sadelikten yana olan gelin adaylarının, listemizde yer verdiğimiz iddialı ve göz alıcı modellerden ziyade tercihlerini yalınlığı ön plana çıkaracak şekilde ince işçiliklerle hazırlanmış özel tasarım sade gelinliklerden yana kullanıyor.

Yalnızca nikah töreni yapmayı tercih edecek veya sade ve kalabalık olmayan bir düğün konsepti planlayan gelin adayları, düz sade şifon bir gelinlik ya da işlemesiz düz saten bir gelinlik gibi en sade ve zarif modellerle de göz kamaştırabilirler.

 

 

Tesettür Gelinlik Modelleri

tesettur

Günümüzde önceki yıllara kıyasla  her modelde, her kalıpta tesettür gelinlik ve abiye bulabilmeniz mümkün. Hatta vücudu sarıp hatları ortaya çıkarması ile bilinen balık modeller bile vücut hatlarını ön plana çıkarmayacak ve zarafeti ile dikkat çekecek şekilde tesettür modası için yeniden tasarlanmıştır.

Tesettür gelinlik modellerinde kabarık etekler ve işlemeli danteller oldukça sık kullanılmaktadır. Omuzlarda veya kollarda kullanılan zarif sarkaçlarla zenginleştirilmiş, manşetlere eklenen küçük detaylarla hareketlendirilmiş tesettür gelinlik modelleri ile tarzınızın dışına çıkmadan şık ve göz alıcı görünebilir, takı olarak şık taçlar ve küpeler seçebilirsiniz.

 

 

İşlemeli Gelinlik Modelleri

islemeli

Sade gelinlik modellerini tercih etmek istemeyen gelin adayları işlemeli gelinlik modelleri ile ihtişamlarını yansıtabilirler.

Özenle ve ince işçiliklerle hazırlanmış işlemeli gelinlik modelleri, uygun kesim belirlenerek herkes tarafından tercih edilebilir. Özellikle gösterişli otel düğünleri ile özdeşleşmiş olan işlemeli gelinlik modellerinin, prenses kesim ile uyumuna bayılacaksınız!

 

 

Saten Gelinlik Modelleri

saten

Saten kumaşa en çok yakışan gelinlikler düz ve sade kesimli modeller olsa da, balo tipinden prenses modellerine kadar pek çok modelde saten kumaş kullanılabilir, hatta etek kısmında tül ve işlemeli dantellerle bile bir arada tasarlanabilir.

Saten gelinliklerde yaka tipi veya kol tipi olarak da ister uzun kol, ister askılı pek çok seçenek mevcut. Ancak saten kumaş vücudun kusurlu bölgelerini sarıp ortaya çıkaracağından kendi vücut tipinize özel bir tasarım yaptırmanızı öneririz .

 

 

Kısa Gelinlik Modelleri

kisa2

Özellikle kır düğünlerinde veya düğün sonrası devam eden eğlence esnasında hareket kabiliyetinizi arttırmak üzere en çok tercih edilen gelinlik modellerinden birisi de kısa modellerdir.

Kısa etekli gelinlik modelleri de özel kesimler, çeşitli işlemeler ve dantelli kumaşlar kullanılarak en az kabarık ve uzun etekli gelinlikler kadar göz kamaştırıcı hale getirilebiliyor. Cesur, iddialı ve göz kamaştıran özel tasarımlarla kısa gelinliklerle de büyüleyici görüneceksiniz.

 

 

Straplez Gelinlik Modelleri

stralpez

Listemizde yer alan en iyi ve çok tercih edilen gelinlik modellerinin başında straplez gelinlik modelleri geliyor.

Gelinlik koleksiyonlarının vazgeçilmez parçalarından olan ve en güzel gelinlikler arasında yer alan straplez model gelinliklerden ister düz yaka straplez ile romantik bir görünüm kazanın, isterseniz kalp yaka straplez modeller ile göz alıcı olun! Yakası nasıl olursa olsun straplez model gelinlik tercih eden gelin adayları takı seçiminde özgürlüğün tadını çıkartacaklardır.

Straplez yaka gelinliği taşıyamamaktan ve sürekli yakasını yukarı çekiştirmeleri gerekeceğinden endişe duyanlar son zamanlarda oldukça popüler hale gelen illüzyon yakalı straplez gelinlik modellerini rahatlıkla tercih edebilirler. Ancak illüzyon yaka kesimine sahip gelinlik giyecek olan gelinler takı olarak kolye yerine küpe, yüzük ve bilezik gibi aksesuarları tercih etmeliler.

 

 

Fransız Dantelli Gelinlik Modelleri

fransiz dantelli prenses gelinlik modelleri

Dantelli gelinlikler şüphesiz en güzel ve zamanı asla geçmeyen gelinlik modelleri arasında. Gelinliğin vazgeçilmez kumaşlarından biri olan Fransız danteli ise en göz alıcı gelinlik modellerinde yaygın olarak kullanılan kumaşlardan biri.

Çoğu gelinlikçide bulabileceğiniz bir model olan Fransız dantelli gelinlikler, zarif gösteren yapısı ve dantelin verdiği hoş görüntü ile harmanlandığında gelin adaylarına asil ve romantik bir tarz kazandırıyor. Dilediğiniz yaka ve kesimden her türlü gelinliği Fransız danteli ile diktirebilirsiniz.

 

 

Balo Tipi Kabarık Gelinlik Modelleri

balo

Bir çok gelin adayı, belki de çocukluklarından beri düğününde uzun ve kabarık etekli bir gelinlik giyme hayali kurmuştur. Eğer göz kamaştırıcı ve estetik bir gelinlik görünümü istiyorsanız, balo tarzı gelinlikler tam size göze demektir.

Zarafetten ödün vermeyen fakat kıyafetinin gerçek bir gelinlik ruhuna sahip olmasını isteyenler, etek kısımları kabarık modelleri ile balo tipi gelinlik çeşitlerini tercih ediyorlar. Ayrıca her vücut tipine uygun modellerden birisi olan kabarık etekli gelinlik modelleri; straplez, uzun kollu, saten veya tül gibi pek çok modelle kombine tasarlanabileceğinden prensesler gibi görünmenizi sağlayacak. Özellikle armut tipi vücuda sahip olan kadınlar, vücutlarını en estetik formda gösterebilecek bu gelinlik çeşitlerini sıklıkla tercih ediyor.

Balo tipi gelinlik modelleri genellikle salon düğünlerinde daha sık tercih ediliyor. Geniş eteği dolayısıyla bu gelinlikler, dar alanlarda, kır bahçelerinde ve düz olmayan zeminlerde konforunuzu olumsuz etkileyebilir. Eğer hayalinizdeki düğünü geniş bir otel salonunda ya da bir stil sahibi bir düğün salonunda planlıyorsanız, balo tipi gelinlik sizin için mükemmel bir tercih olacak!

Balo tipi gelinlikler taşıması zor ve bunaltıcı gibi görünseler de mutlaka bir şans vermeniz ve gelinlik araştırması yaparken denemeden geçmemeniz gereken modellerden.

 

 

Balık Model Gelinlikler

balik

Son zamanların en güzel gelinlik modelleri arasında yer alan gelinlik modellerinden biri de balık kesim gelinlikler.

Farklı kumaş, kol ve yaka kesimi ile kendi zevkinize göre tasarlayabileceğiniz balık kesim gelinlikler, kuşkusuz vücudun siluetini de en iyi gösteren en göz alıcı gelinlik modelidir.

Özellikle kum saati formunda vücut tipine sahip olanlara çok yakışan bu model, otel ve havuz başı düğünlerinde tüm gözlerin üzerinizde olmasını sağlayacak.

Sonuç olarak mükemmel gelinlik modeli seçmek gelin adayının vermesi gereken çok önemli bir karardır. Sevgiyi, bağlılığı ve kişinin hayatında yeni bir bölümün başlangıcını simgeleyen bir giysidir. Gelinliğin silüetinden kumaşına kadar her unsuru, gelinin bireysel tarzını yansıtacak ve doğal güzelliğini artıracak şekilde özenle seçilmiştir. İster klasik bir balo elbisesi, ister modern, şık bir tasarım olsun, gelinlik bir düğün kutlamasında önemli bir yere sahiptir. Bu, evlilik mutluluğuna giden yolculuğuna çıkan bir gelinin hayallerinin, umutlarının ve özlemlerinin somut bir temsilidir.