İnsanlık tarihinde Kara Veba olarak bilinen salgın kitlesel olarak yololuşlara neden olmuş, 110 milyondan daha fazla insanı 400 yıl içerisinde öldürmüştü. Günümüzün vebası olarak adlandırılan kalp krizi gibi hastalıklar artık büyük toplu ölümlere sebep olmazken, corona virüs gibi sağlık sorunları ise ölümlere sebep oluyor.

Olası bir asteroit, kimyasal bir süreç, virüsler nedeniyle toplu olarak yok olmaktan nasıl kurtulabiliriz? Veya kurtulam şansımız mevcut mu? Uzmanlar bu konuda yaptıkları her bir çalışma ile insanların herhangi bir tehdide karşı tamamen hazır olamayacaklarını, en küçük tehditlerden bile büyük yıkımlar çıkabilecek olduğunu daha önce ifade ettiler.

Bilimadamları özellikle uzaydan gelecek saldırılardan ve Dünya’nın doğal gezegenin özelliklerinden oluşabilecek felaketlerden insanların korunması ve kurtulmasının pek de mümkün olamayabileceğine dikkat çektiler.

İster nükleer füzelere dayanıklı katman katman yeraltı sığınakları olsun, ister en güvenli ülkede olsun hiçbir zaman bu tür büyük felaketler ve tehditlerden %100 kurtulmak ve korunmak mümkün değil.Kitlesel Olarak Yok Olmaktan Nasıl Kurtulatabiliriz?

Bilimadamları olası bir asteroit çarpacak olması durumunda dünyada paniğin hakim olacağı için bunun insanlara bildirilmesinin bile mümkün olamayabileceğine dikkat çekiyorlar. Bazı çalışmalarda özellikle ABD yönetiminin bu tür bir haberi halka açıklaması durumunda ABD dahil tüm dünyada büyük bir panik olabileceğinden kaygı duyuluyor.

Kurtulmak mümkün değil ama…

Eğer bir kitlesel yok olma durumu ile karşı karşıya kalırsak bunu birkaç gruba ayırmak gerekecek. İnsan kaynaklı mı, doğal nedenlerden mi? Her ikisinin karşısında yapılması gerekenler farklı olacaktır. Doğal felaketler atmosferin yok olması, asteroit çarpması, şiddetli yanardağ patlamaları, çekirdeğin sıcaklığını kaybetmesi gibi nedenler olabilirken bunlardan korunmak çok daha zor. Ancak insan kaynaklı en kötü saldırı olan nükleer füze saldırılarından bile kısmen kurtulmak mümkün olabilir.

İnsanların olası nükleer füze saldırılarından yeraltı sığınakları, güvenilir ülkelere giderek nispeten daha fazla korunması mümkün ve kitlesel olarak yok olma durumundan kurtulmak pek mümkün olmasa bile büyük oranda insanların kurtarılması mümkün olabilir

Kitlesel olarak yok olmaktan kurtulmanın hiçbir zaman %100 güvenilir bir yolu olmayacak. Bilimadamları bu konuda hiçbir zaman bizi kurtaracak bir çözüm üretilemeyeceğini, tüm nükleer füzeler yok edilse bile yangınlar ve diğer felaketler dolayısı ile insanlığın ve hayvanların kısacası tüm canlı neslinin yok olma tehdidinin her geçen gün varolmaya artarak devam edeceğini belirtiyorlar.

Kategori: