kpss kitap

Her geçen yıl rekabetin ve rağbetin arttığı KPSS sınavı için birçok kişi çalışmalarına başlamış olsa da, KPSS‘ye girmeyi düşünen ama nereden başlayacağını bilemediği için kafası karışık olanların sayısı da da bir hayli fazla.

İster ortaöğretim, ister ön lisans, isterseniz de lisans için KPSS’ye girecek olun, sınav hazırlıklarına ve çalışmalara ne kadar erken başlarsanız, o kadar çok konuyu gözden geçirme şansını yakalamış olursunuz.

İş elbette çalışmaya başlamaya karar vermekle bitmiyor. Motivasyonunuz tamsa bile nereden başlamanız ve hangi kaynaklardan faydalanmanız gerektiği konusunda yüzlerce seçeneğin arasında kaybolmak da mümkün. Eğer KPSS hazırlıklarına başlamaya karar verdiyseniz veya zaten KPSS’ye çalışıyor ama ekstra kaynaklar arıyorsanız en iyi KPSS kitapları rehberimiz size yol gösterici olacaktır.

 

 

 

KPSS Kitapları Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

alirken

KPSS ’nin her yıl bir önceki yıla göre kısmen biraz daha zorlaştığını göz önüne alırsak, sınav çalışmalarına erkenden başlamak ve ara vermeden devam etmek, bunu yaparken de doğru kaynaklardan yararlanmak sınav başarınıza olumlu yönde etkileyecektir.

KPSS gibi eleyici sınavlarda doğru ve planlı çalışmanın yanı sıra doğru KPSS kitaplarını seçmek de sınavdan alacağınzı puanı ve başarıyı belirler. Ancak KPSS kitaplarına sihirli değnek gözüyle bakılmamalı, zira KPSS’de yüksek puan almanın en önemli kuralı elbette ki çok ve verimli çalışmaktan geçer.

ÖSYM’nin soru tarzından uzak sorular bulunan kaynaklar kullanıldığında sınav başarısının düşmesi de kaçınılmaz oluyor. Bu yüzden yıllardır bu işi yapan, ÖSYM’nin soru tarzını bilen, sadece KPSS üzerine yoğunlaşmış eski ve köklü yayınların kaynaklarını tercih etmek önemlidir.

KPSS’ye çalışmaya karar veren kişiler çoğunlukla set halindeki KPSS kitaplarını tercih ediyor. Ancak bazı derslerde diğerlerine kıyasla çok daha iyiyseniz koca koca setler almanız gerekmeyebilir. Böyle bir durumda her ders için farklı yayınevlerinin KPSS kitaplarını satın alabilirsiniz.

Son olarak ise ağır adımlarla ve sabırlı bir şekilde ilerlemeye çalışın. Sınava çalışmak için masanızı KPSS kitapları ile bir anda donatmanıza gerek yok ki bu durum sadece evinizde kitap kalabalığına sebep olur. Masanızda KPSS kitaplarından oluşan kitap dağına bakıp kendinizi strese sokmak yerine az ve öz sayıda nitelikli kaynak ve soru anlatımı kitapları edinip adım adım ilerlemenizi tavsiye ederiz.

 

 

 

En İyi KPSS Kitapları

 

 

Benim Hocam Yayınları KPSS Genel Yetenek – Genel Kültür Konu Anlatım Seti

1 6

Sınava hazırlanırken hem görsel ve işitsel hem de basılı yayınlarından faydalanabileceğiniz kaynaklardan birisi de Benim Hocam yayınlarının KPSS kitap ve videoları.

Yayınlarda yer verilen konular her sene bir önceki senenin KPSS sorularına göre güncellenmektedir. Set içerisinde matematik, Türkçe, tarih, coğrafya ve vatandaşlık derslerinin konu anlatımlı KPSS kitapları da bulunuyor. Eğer konu anlatımlı setlerden faydalanmak istiyorsanız Benim Hocam Yayınları en iyi KPSS kaynaklarındandır.

 

 

Yargı Yayınları KPSS Genel Yetenek – Genel Kültür Kısa ve Öz Ders Notları Seti

2 10

Yapacağınız konu tekrarları için en kullanışlı kitaplar konunun özetinin yer aldığı kaynaklardır. KPSS için bu sistemle çalışmak isteyenlere özellikle önerebileceğimiz en iyi kaynak, Yargı Yayınları’nın Kısa ve Öz Ders Notları kitabı.

 

 

Murat Yayınları KPSS Ordinaryüs Genel Yetenek –  Genel Kültür Modüler Soru Bankası Seti

3 5

Konu çalışmalarınızdan sonra soru bankası kitaplarından bol bol soru çözmek konuyu daha iyi pekiştirmenizi ve eksiklerinizi görmenizi sağlar.

Soru çözümlerine de detaylı olarak yer veren Murat Yayınları’nın soru bankası seti bu özellikte önerilebilecek en iyi kitaplardandır.

 

 

Yediiklim Yayınları KPSS ÖSYM Ne Sorar Genel Yetenek – Genel Kültür Çözümlü 10 Fasikül Deneme

4 1

Deneme çözerken en zor sorulara sahip denemeleri aramak yerine KPSS‘ de daha önceki senelerde çıkmış sorulara benzer sorular çözmek daha etkili olacaktır.

Yediiklim yayınları daha önce çıkmış soruları analiz edip bunlara benzer sorularla hazırladığı denemeleriyle sınava yönelik tavsiye edilebilecek en iyi kaynaklardan biridir. Denemelerin tamamının çözümlü olması sayesinde yanlışlarınızı analiz edebilir ve buna göre konu tekrarı yapabilirsiniz.

 

 

657 Yayınevi KPSS Türkçe Kitabı

5 1

Türkçe branş soruları KPSS kitapçıklarında adayların karşısına ilk çıkan sorulardır. ÖSYM’nin her yıl içeriğini değiştirdiği Türkçe sorular kimi yıllar uzun paragraf soruları ağırlıklı çıkarken kimi yıllar ise bilgiye dayalı soruların ağır bastığı türde olabiliyor.

657 Yayınları tarafından sunulan Türkçe kitabı bu noktada adayların farklı konulara tüm yönleri ile hâkim olmalarını sağlıyor. Başarılı ve etkili bir çalışma programı ile birlikte bu kitaptan faydalanarak Türkçe dersine çalışan adayların yüksek net sayılarına ulaşabileceğine eminiz.

Paragraf sorularını daha hızlı okumak ve zaman kazanmak istiyorsanız En İyi Hızlı Okuma Kursu yazımıza da mutlaka göz atın!

 

 

Yargı Yayınları KPSS Geometri – Mantık Kitabı

6

Memur adaylarına KPSS’de en az matematik kadar zor gelen ve ülkemizde ÖSYM tarafından yapılan tüm sınavlarda en düşük net yapılan en zorlayıcı branşlardan birisi de geometridir.

Yargı Yayınları’nın KPSS Geometri konu anlatımlı ders kitabı, adayları sınava en iyi şekilde hazırlayacak ve geometri sorularında istedikleri netleri almalarına yardımcı olabilecek en iyi kaynaklardandır.

 

 

Data Serisi KPSS Tarih Kitabı

7

Tarih dersi ağırlıklı olarak bilgiye ve ezbere dayalı olduğundan bu branşa özel olarak hazırlanmış kaynaklardan faydalanmak başarı oranınızı yükseltecektir.

Kolay ve anlaşılır anlatımı ile adayları yormadan tarih ile ilgili tüm detayları ile anlatıldığı Data serisi tarih kitabında geçmiş yılların sorularının da bulunulması adaylara sınava dair de daha çok tecrübe kazandıracaktır.

 

 

İsem Yayıncılık Evveliyat Vatandaşlık

8

Vatandaşlık dersi, KPSS’ye girecek adaylar tarafından belki de en çok ihmal edilen derstir. Eğitim müfredatı boyunca diğer derslere göre vatandaşlık derslerine daha az süre yer verilmesi sebebiyle bu ders KPSS’de oldukça belirleyici bir role sahiptir.

İsem Yayıncılık tarafından KPSS için hazırlanmış vatandaşlık dersi videolu anlatım, konu anlatımı ve soru bankası kitapları eksiklerinizi en iyi şekilde tamamlamanıza ve sınavda rakiplerinize fark atmanıza yardımcı olacaktır.

 

 

Pelikan Yayınları Sözel Mantık Kitabı

9

KPSS’ye nispeten daha yeni dâhil edilmiş olan sözel mantık konusu adayların çoğunu bir hayli zorlayan branşlardan biridir. Adayların sözel mantık konularına bol bol soru çözüp pratik yaparak çalışması başarı yakalayabilmeleri için önemlidir.

Pelikan Yayınları tarafından çıkarılan ve tamamı çözümlü sözel mantık soru bankası bu branş için yararlanılabilecek en iyi kaynaklardandır. Konu çalışmalarını bitiren adayların bilgilerini pekiştirmek için bol bol test çözmelerini sağlamak amacıyla test sayısının bol tutulduğu bu kitap sınavda yer alan sözel mantık sorularından yüksek bir net yapmanıza yardımcı olacaktır.

 

 

KPSS Benim Hocam Yayınları Güncel Bilgiler

10

KPSS ’de çıkacak olan güncel bilgi konularını kesinlikle hafife almamak gerekir. Bu branşa herhangi bir kaynaktan çalışmak yerine Benim Hocam Yayınları tarafından KPSS için özel hazırlanan güncel bilgiler kitabı gibi ülkelerin sosyoekonomik yapılarını da detaylıca inceleyen kaynaklardan faydalanmak gereklidir.

Bunun yanı sıra günlük olarak dünyadan ve ülkemizden gazete ve haber kaynaklarının da takip edilmesi güncel bilgi sorularının doğru yanıtlanabilmesi için etkili çalışma metotlarından biridir

 

 

İnformal Yayınları KPSS Matematiğin Kara Kutusu

11

ÖSYM sınavlarında daha önce çıkan ve çıkması muhtemel soruların detaylı anlatım ve çözümlerine de yer veren İnformal Yayınları’nın matematiğin kara kutusu kitabı aynı zamanda eğitim müfredatına uygun olacak şekilde güncel tutulmaktadır.

Kitapta konu anlatımları sıraya göre, sorular ise kolaydan zora doğru sıralanmıştır. Kendi kendine öğrenme sistemine de uygun olan bu kaynakta konu başlarında önemli hatırlatmalar ve uyarılar bulunuyor. Aynı soru için farklı çözüm önerilerine de yer veren yayının matematik branşının yanı sıra tarih, Türkçe, coğrafya ve vatandaşlık dersleri için çıkardığı diğer kara kutu kitaplarını da satın alabilirsiniz.

 

 

HocaWebde Yayınları KPSS Coğrafya Video Ders Notu

12

Söz konusu KPSS coğrafya olduğunda adı sıklıkla anılan Engin Eraydın’ın ders anlatımlarından yola çıkılarak hazırlanan kitap, bu branşta başarı elde etmek için önerilebilecek en kapsamlı kaynaklardandır.

Kendinizi test etmek ve öğrendiklerinizi pekiştirmek için aynı yayının soru bankası veya deneme setini de alabilirsiniz. Kitapta konu başlıklarından önce yapılan kısa hatırlatmalar, kısa bilgiler ve örneklendirmeler sayesinde eğlenerek öğreneceğiniz Coğrafya dersinde başarınız artacaktır.