Marvel filmleri izleme sırası listesi ile birlikte Marvel dünyasının büyülü dünyasına giriş yapabilirsiniz. Marvel Comics tarafından yayınlanan çizgi romanlardan uyarlama olan Marvel filmleri, her zaman heyecan, aksiyon, mücadele ve dram olmak üzere her türlü duyguyu seyircilere yaşatmaktadır. Ancak son zamanlarda Marvel filmlerinde oldukça fazla yapım ortaya çıktığı için bu dünyaya giriş için izleme sırasını takip edebilirsiniz.

1- Captain America: The First Avenger(2011)

En İyi 11 Marvel Filmleri İzleme Sırası

Marvel stüdyoları tarafından gösterime girme tarihi olarak beşinci film olmasına karşılık bu film, işlediği konu bakımından Marvel evreninin başlangıcını oluşturuyor. Filmin arka planında İkinci Dünya Savaşı esnasında meydana gelen olaylar yer alıyor ve ön planda da Kaptan Amerika ortaya çıkıyor. Kaptan Amerika’nın hangi şartlar altında ortaya çıktığını anlamak açısından son derece önemli olan film bu bakımdan Kaptan Amerika’nın doğum öyküsü olarak da izlenebilir. Ayrıca filmde önemli bir ayrıntı da bulunuyor; üstün güçlere sahip Kaptan Amerika’nın yer altı örgütü olan Hydra ile ilk yaptığı savaş da izleyicilere sunuluyor.

En iyi tost makinesi çeşitlerini de inceleyebilirsiniz.

2 – Captain Marvel (2019)

En İyi 11 Marvel Filmleri İzleme Sırası

2019 yapımı olmasına rağmen Captain Marvel izleme listesinde ikinci sırada bulunuyor. Zaman çizelgesi olarak 1995 yılında geçen olayları konu edinen yapım, Carol Danvers karakterinin dünyaya gelişini ve Skrull özelliğine yani şekil değiştirme özelliğine sahip uzaylılar ile mücadelesine tanık olunuyor. Uzaylılar ile olan mücadelesinin yanında karakterin geçmişine ve yaşadıklarına da odaklanan film böylece Marvel evreni açısından da önemli bilgileri sağlıyor. Büyülü dünyanın nasıl oluştuğunu da gözler önüne seren film, bu bakımdan Marvel filmleri izleme sırası için de önem taşıyor.

3 – Iron Man (2008)

En İyi 11 Marvel Filmleri İzleme Sırası

Esas olarak Marvel sinematik evreninin başlangıç filmi olan Iron Man yapımı sayesinde pek çok kişiyi de Marvel dünyasına merak duymasına neden olmuştu. Bu filmin gişe başarısı nedeniyle Marvel evrenine ait diğer filmlerin de çekilmeye başlaması filmin ne kadar etkili olduğunu gösteriyor. Filmde Tony Stark isimli karakterin, Iron Man’e dönüşmesini ve zırhının da yapılış öyküsü anlatılıyor. İyi oyunculuk ve merak uyandırıcı kurgu sayesinde film büyük beğeni toplamıştı.

4 – Iron Man (2010)

En İyi 11 Marvel Filmleri İzleme Sırası

Tony Stark artık zırhı konusunda kendisini son derece üst düzey bir seviyeye taşımıştır ve Iron Man olduğu da açığa çıkmıştır. Kimliğinin öğrenilmesi ile birlikte Amerikan hükümeti kullanmış olduğu teknolojiyi ele geçirmek ister fakat Stark bu durumun kötü sonuçlar doğurabileceği için karşısında durmayı yeğleyecektir. Amerikan hükümetine karşı verdiği mücadele ile seri içerisinde farklı bir yere oturan film, Iron Man karakterinin Marvel evreninde nasıl tanınır hale geldiğini de göstermesi açısından önem taşıyor. Filmde ayrıca Black Widow ve War Machine karakterlerinin ilk hallerine rastlamak mümkün.

5- The Incredible Hulk (2008)

En İyi 11 Marvel Filmleri İzleme Sırası

Marvel evrenindeki en çok sevilen ve bilinen karakterler arasında yer alan yeşil dev Hulk karakterinin bulunduğu ilk film olması bakımından önem taşıyan yapım, Bruce Banner karakteri üzerine odaklanıyor. Çeşitli nedenlerden dolayı kaçak yaşamı süren Banner’ın peşinde ordu bulunmaktadır. General Ross ise Hulk’ı yakalamak için yeni bir deney yapma kararı alarak kendisini yakalayacak rakip bir dev yaratmak ister ancak sonuç hiç beklediği gibi olmayacaktır. Olaylar kötü yönde gelişecek ve iki devin karşılaşması oldukça farklı bir mücadele ortaya çıkaracaktır.

6 – Thor (2011)

En İyi 11 Marvel Filmleri İzleme Sırası

Mitolojideki şimşek tanrısı olarak bilinen Thor karakteri, bu yapım ile birlikte Marvel evrenine dahil oluyor. Filmdeki baş karakter Thor’un kardeşi Loku’nun ihanetine uğraması ve babası Odin tarafından dünyaya sürgüne gönderilmesini anlatan yapım, bu sayede mitolojiye de farklı bir yorum getiriyor. Thor’un dünyaya geldikten sonra yaşadıkları ise seyirciler tarafından merakla izleniyor. Dünyada çeşitli kötülükler ile karşılaşacak Thor, bu durumların üstesinden gelmek için oldukça fazla güç harcaması gerecektir.

7 – The Avengers (2012)

En İyi 11 Marvel Filmleri İzleme Sırası

Serinin en çok beğenilen ve Marvel karakterlerini bir araya getiren yapımı olarak bilinen The Avengers Iron Man, Kaptan Amerika, Hulk ve Thor’u bir arada tutarak dünyayı uzaylıların istilasından koruma adanmışlıkların öyküsünü seyirciye gösteriyor. Dünyayı olası bir felaket durumundan kurtarmak için kullanılacak olan güç Thor’un kardeşi Loki tarafından çalındığında, bu küpü tekrar ele geçirmek için “yenilmezler” projesi başlatılır. Bir araya geldiklerinde pek de iyi anlaşamayan süper kahramanlar, dünyayı uzaylılar istila edeceği zaman güçlerini birleştirirler ve böylece ortaya son derece güçlü bir kadro ortaya çıkar. Film genel itibariyle seyircileri tatmin etmiş ve özellikle ikinci yarısından itibaren görülen aksiyon sahneleri ile Marvel filmlerine yaraşan bir yapım olabilmiştir.

En iyi vantilatör bilgileri yazımızdadır.

8 – Iron Man 3 (2013)

En İyi 11 Marvel Filmleri İzleme Sırası

Iron Man dünyasına ait son film olarak ortaya çıkan yapım, New York istilasından yaklaşık 6 ay sonrasını anlatmaktadır. Geçirmiş olduğu büyük savaş Tony Stark için hiç iyi geçmemiş ve büyük bir bunalıma girmiştir. Savaşın etkisi nedeniyle Stark, adeta kendi zırhı gibi bir zırh ordusu oluşturmaya çalışmaktadır. Ancak Stark, bu durumda yanıtlanması zor bir soru ile karşılaşacaktır; acaba kişiyi güçlü yapan zeka mıdır yoksa zırh mıdır? Iron Man’e veda niteliği taşıyan film, finaline yakışan bir son ile seyircilerle vedalaşıyor.

9 – Thor: The Dark World (2013)

En İyi 11 Marvel Filmleri İzleme Sırası

Tanrıların dünya ötesindeki mücadelesinin devam ettiği yapım, yine seyirciyi Marvel evreninde farklı alanlara götürebiliyor. İlk filmde babası tarafından güçleri elinden alındığı ve dünyaya sürgün edildiği için farklı bir yaşam sürmeye başlayan Thor, kendisini yenilmez yapan çekicini tekrar kullanmaya ve Asgard’a dönmeye hak kazanmıştı. Hükümdarlığını ele geçirmeye çalışan ve kendisine pek çok zorluk çıkarmış olan Loki’den sonra bu yapımda da Thor, antik Dark Elves güçleri ile çarpışıyor. Güçlü Malekith tarafından yönetilen bu olağan üstü güçler evreni ele geçirerek onu karanlığa gömmek isteyeceklerdir. Dünyayı ve kendi evreninin bu karanlık güçlerin eline geçmesini engellemeye çalışacak olan Thor, dünyadan tanıdığı Foster ile tekrar bir araya gelecek ama dünyayı kurtarmak için bazı konularda büyük fedakârlıklar yapması gerekecek.

10 – Avengers: Age of Ultron (2015)

En İyi 11 Marvel Filmleri İzleme Sırası

İlk filmin başarısından sonra tekrar bir araya gelen Yenilmezler ekibine bu sefer Nick Fury ve Black Widow karakterleri de dahil oluyorlar. Bu sefer hiç olmadıkları kadar aksiyon ve gerilime sahip olan yapım, her kahramanın da kişisel yaşamına ve geçmişlerine odaklanarak daha ayrıcalıklı bir yapım olarak öne çıkıyor. Filmin başladığından itibaren aksiyonun hiç eksik olmaması sayesinde izleyici Marvel evrenindeki yolculuğunu sürdürüyor.

11 – Avengers: Endgame (2019)

En İyi 11 Marvel Filmleri İzleme Sırası

Yenilmezler serisinin son filmi olan yapım  Doktor Strange, Gamora, Drax, Mantis, Örümcek-Adam, Black Panther, Bucky Barnes, Groot, Scarlet Witch, Vision, Star Lord, Maria Hill, Wasp ve Nick Fury gibi pek çok süper kahramanı bir araya getiriyor. Thanos’un kötülüğüne karşı mücadele veren ve dünyanın umutsuz bir hale gelmesi sonucunda süper kahramanlar süzüldükleri uzay boşluklarından kurtularak yeni bir umut bulacaklardır. Daha önceden hiç bulunmadıkları bölgelerde ve evrenlerde yer alacak kahramanlar Thanos’un kurduğu çarpık dengeyi değiştirmek için tüm güçlerini toplayacaklardır. Film Marvel filmleri izlemenin sırası bakımından son kısımda yer alıyor ve serinin takipçilerine harika bir veda sunuyor.

En iyi uydu alıcısı seçenekleri hakkında bilgiler yazımızdadır.

Marvel Filmleri izleme sırası hakkında yorumlarınızı ve sorularınızı bekliyoruz.