Escobar dünyanın pek çok ülkesinde tanınan bir uyuşturucu baronudur. Kendisi hakkında çeşitli düşünceler sahip olan kişiler iki farklı kutupta yer almaktadır. Kimisi Escobar’ı bir halk kahramanı ve çürük yasal düzene karşı çıkan bir adam olarak kabul eder. Karşı tarafta yer alan kimseler ise onu illegal yollardan para kazanmış ve pek çok insanın ölümünde parmağı olan bir katil olarak görür. 1 Aralık 1949’da Kolombiya’da hayata gözlerini açmış olan Pablo Escobar fakir bir ailenin oğluydu. Babası öğretmenlik yapıyordu ve ailenin geçim kaynağı babanın maaşıydı. Escobar’ın hayat yolculuğunu iyi yorumlayabilmek adına Kolombiya’ya dair bazı bilgilere de vakıf olmak gerekir.

Kolombiya Nasıl Bir Ülkedir?

Kolombiya hakkında bilinmesi gerekenler şöyle sıralanabilir:

 • Ülke Güney Amerika’da yer alır ve bir Latin ülkesi olarak kabul edilir.
 • Coğrafi keşiflerden evvel sadece yerel halkın vatanı olan bu coğrafya bahsi geçen keşiflerden sonra uzun süre sömürge ülkelerine ev sahipliği etmiştir.
 • Kolombiya’nın bağımsızlık savaşı epey çetrefilli olmuştur. Bu bağımsızlık çok sert geçen askeri operasyonlar ve politik başarılardan sonra elde edilmiştir.
 • Diğer Latin Amerika ülkeleri gibi Kolombiya’da da ataerkil bir sistem söz konusudur. Bağımsızlığını agresif bir tavır göstererek kazanmış olan bu ülkede benzer agresifliğin izlerini taşıyan pek çok kişi bulunur.
 • Latin Amerika ülkelerinde cunta yani darbe sık sık gerçekleşir. Bu nedenle demokrasi bu ülkelerde hala gelişim aşamasındadır.

Kolombiya aynı zamanda renklerin ve dansın ülkesi olarak kabul edilir. İnsanları epey enerjik ve sıcak kanlıdır. Yemek, müzik ve sanat bu ülkede kendine epey yer bulur. Ülke içerisinde var olan kontrast pek çok popüler figürün doğmasına vesile olmuştur. Shakira ve Marquez gibi dev sanatçıların yanında Escobar gibi orijinal bir karakteri oluşturan bir kültür söz konusudur.

ABD ve Rusya’nın savaşması mümkün mü? Bilgilerini de inceleyebilirsiniz.

Pablo Escobar Nasıl Zengin Oldu?

Pablo Escobar Kimdir?

Pablo Escobar’ın serveti kendisi vefat ettiğinde 59 milyar dolara tekabül ediyordu ve bu serveti uyuşturucu ticareti yaparak kazandı. Bu servetin oluşmasındaki kilit noktalar şöyledir:

 • Medellin şehrinde ufak suçlar işledi ve zamanla burada kendine bir çevre edindi.
 • Kolombiya’ya epey yakın bir ülke olan Amerika Birleşik Devletlerinde ciddi bir uyuşturucu talebi vardı.
 • Arz ve talep arasında bir doğru orantı olunca Escobar servetini giderek artırmaya başladı.
 • İçinde yer aldığı sektör gereği pek çok rakibi vardı ve bu rakipler de tıpkı Escobar gibi şiddet dili kullanıyordu. Bu nedenle Escobar pek çok kişinin vefatından sorumluydu.
 • Zaman içerisinde dünyanın diğer ülkelerine de uyuşturucu aktarmaya başladı. Hatta bu iş için okyanusta bir ada bulacak ve oraya özel bir havalimanı inşa edecekti.
 • Escobar aynı zamanda bir teşkilatın lideriydi. Devlet içinde devlet olacak kadar büyük ve etkili bir teşkilattı bu. Kolombiya devleti içerisinde kendine amiyane tabirle bir imparatorluk inşa etmişti.
 • Escobar ve Kolombiya devleti tam manasıyla karşı karşıya değildi. Devlet içindeki bazı kişiler ona karşıyken öte yandan onun için çalışan birçok isim vardı.

Pablo Escobar Paraları Nerede Saklıyordu?

Escobar’ın paralarını sakladığı yer kendine ait mülklerdi. Ortada tamamen illegal yollarla kazanılmış bir para olduğu için paranın bankaya yatırılması söz konusu değildi. Bu nedenle Escobar paralarını evlerinin bodrumunda ve duvar aralarında saklardı. Çıkan yangınlar sonucunda bazen servetin hatırı sayılır bir miktarı yok olurdu. Hatta fareler paralarını kemirdiği için epey yüklü meblağlarda para kaybettiği rivayet edilir.

Havuza girmeden önce bilinmesi gerekenler yazımızdadır.

Pablo Escobar Nasıl Biriydi?

Pablo Escobar hakkında bilgiler şu şekilde sıralanabilir:

 • Hırslı bir adamdı. Suç hayatına 16 yaşında başladı. O günlerde kısa sürede zengin olmayı hedefliyordu. “20 yaşımda milyoner olacağım.” şeklinde bir beyanı olduğu rivayet edilir. Daha 20 yaşına gelmeden milyarder olmuştur.
 • İnsan ilişkileri iyiydi. Beraber çalıştığı kişilerle iyi iletişim kurardı. Zamanla politik bir kimliğe sahip oldu. Halkla ve özellikle köylü ile arasında bir bağ vardı.
 • Bonkör bir adamdı. Muadili olan diğer baronlara nazaran daha fazla maaş verme alışkanlığı bulunurdu.
 • Futbola bayılırdı. Hem kendi işleri için hem de futbol sevgisinden dolayı iki tane takım satın almıştır.

Pablo Escobar Hapse Girdi Mi?

Pablo Escobar hapis yattı ancak bu sıradan bir hapis hayatı değildi. Sahip olduğu para ve nüfuz sayesinde kendine bir hapishane inşa ettirdi ve burada kaldı. Hapishane oldukça yüksek yaşam standartları sunabilen bir villaydı. İçerisinde havuz bile bulunuyordu. Pablo Escobar devlete o sıralarda bir teklifte bulundu. Kendisi için af çıkarsa ülkenin dış borçlarını silecekti lakin devlet bunu kabul etmedi. Escobar da kendi yaptırdığı hapishaneden kaçtı. Sonraki süreç onun için epey zorluydu. Aylarca ufak köylerde saklandı.

Pablo Escobar Politikaya Atıldı Mı?

Pablo Escobar’ın politik kariyeri bulunuyordu. Kolombiya Liberal Partisinden seçimlere girdi ve politika hayatına resmen başladı. Burada nüfuzunu artırdıktan sonra uyuşturucu ticaretindeki trafiği daha rahat artırır oldu. Politika yaşamında yüzlerce kişinin öldürülmesine neden oldu. İşlediği suçların vardığı en üst nokta uçağa bomba yerleştirmekti. Silahla insan öldürtmek ise neredeyse rutin bir alışkanlıktı. Zaten Escobar’ın hapse girmesinin nedeni de politikaya girmesinden sonra işlediği suçlardır.

Escobar’ın Aile Hayatı Nasıldı?

Escobar’ın ailesi eşinden ve iki çocuğundan ibaretti. 28 yaşında olan genç Pablo, o sıralar 15 yaşında bir çocuk olan Maria Victoria ile evlendi. Dönemin toplum yapısına göre bu evlilikte herhangi bir beis yoktu. Bu nedenle Pablo Escobar’ın gerçekten pedofili olup olmadığına dair herhangi bir bilgi söz konusu değildir. Evlilik gerçekleştikten sonra çift Juan Pablo ve Manuela adından iki çocuk dünyaya getirdi. Escobar’ın evlatlarına ve özellikle de oğluna düşkün olduğu bilinmektedir. Hatta yakalanmasının sebeplerinden biri oğluna ve ailesine olan düşkünlüğüdür.

Evinizde güvenli kalmak için çok önemli öneriler yazımızı da okuyabilirsiniz.

Pablo Escobar Hangi Suçları İşledi?

Pablo Escobar Kimdir?

Escobar’ın işlediği suçlar arasında şunlar yer alır:

 • Uyuşturucu ticareti
 • Cinayet işleme ve cinayete azmettirme
 • Görevi kötüye kullanma
 • Hırsızlık
 • İnsan kaçırma
 • Firar etme

İnşa ettiği suç örgütüne rağmen Escobar hayatı boyunca hiç uyuşturucu kullanmadı hatta sigara bile içmedi. Ara sıra birkaç bira içtiği ancak hiç sarhoş olmadığı rivayet edilir.

Pablo Escobar Nerede Hata Yaptı?

Pablo Escobar’ın yaptığı hatalar şu şekilde sıralanabilir:

 • Politikaya atılmak yaptığı ilk hata olarak kabul edilir. Politik kariyerinde takındığı tavır zaman içerisinde halkla arasına mesafe koydu. Pablo Escobar halkın polisini, savcısını ve avukatını öldürten bir adam konumuna düştü.
 • Kendisine ihanet eden ortağını öldürmesi her ne denli anlaşılabilir olsa da stratejik bir hata olarak görülebilir. Bu hamleden sonra kendi adamları arasında ayrışmalar söz konusu oldu.
 • Yakalandığı operasyonu fitilleyen hatası ise oğluyla yaptığı telefon konuşmasıdır. Haddinden fazla uzayan bu konuşma Escobar’ın yerini ifşa etti. Silahlı çatışma sırasında vurularak öldürüldü.

Buradaki hatalardan kasıt kendi yürüttüğü işler kapsamında yaptığı strateji hatalarıdır. İşlemiş olduğu suçlar ve seçmiş olduğu hayat etik anlamında zaten başlı başına bir hata olarak kabul edilebilir. Satmış olduğu uyuşturucular ve ölümüne sebep olduğu insanlarla kaç kişinin hayatında negatif etkiler yarattığı hesap edilemez. Bonkör yapısı sayesinde pek çok kişiye maddi destek sağladığı da bilinmektedir. Yarattığı bu iki başlı etkinin sonuçlarını değerlendirmek vicdani bir mesele olarak kabul edilebilir.

Neden çok sayıda ülkenin uçak savaş gemisi yok? Hakkında merak edilenler yazımızdadır.
Kategori: