Spor sadece kas yapmak veya fit kalmak için yapılmaz, sadece kas yapıp diğer insanların ilgisini çekmek için spor yapanların çoğu doğru spor yaptıklarını düşünür ve hatta özel dersler bile verirler. Ancak bu insanları çoğu zaman yanıltıcı olur ve çoğu ücretli destek alan kişi bir süre sonra destek almadan kendi yoluna devam etmeye bakar. Genelde yapılan budur ancak zaman zaman hatalı eylemlerin farkına varmayan çok profesyonel sporcular olabilir. Spor öncesi yapılmaması gerekenler ve spor sonrası yapılmaması gerekenler olarak ikiye ayrılan uyulması önemli kurallar vardır.

Bu kurallar spor salonlarında yazılı değildir ancak gerçekten bu işi bilen insanlar bu kuralları isimlerinden daha iyi bilirler ve kendilerinden destek alanlara da bu konuda öneriler verirler.

Spor Öncesi Yapılmaması GerekenlerSpor Öncesi Asla Yapılmaması Gerekenler

Spor öncesi bunları asla yapmayın!

Çok su içmek

Çok fazla su içmek spor esnasında hareket kabiliyetinizi sınırlar ve aynı zamanda çok ciddi soğumaya sebep olarak ısınmanızı yeniden zorunlu kılabilir. Aynı zamanda çok su ani hareketlerde mide bulantısı ve kusmaya, aynı zamanda protein takviyesi alımının azalmasına ve vücudunuza karışmasını yavaşlatabilir.

Uykunuzu alın

Spora başlamadan önce veya salona gitmeden önce biraz da olsa dinlenin. Bu metabolizmanızın daha iyi çalışmasını ve daha dinç olmanızı sağlar.

Kahve ve kafein kullanmayın

Uyarıcılar sporu daha iyi geçirmenizi sağlayabilir. Ancak uyarıcı etkenler yüksek hızda kalp atışlarına sebep olabilir ve kalbinizin zarar görmesini biraz olsun artırabilir. Zaten eforla yükselecek olan kalp atış hızınızı mümkün oldukça dengede tutmak son derece önemlidir.

1 saat öncesinde yemek yemeyi kes

En az 1 saat öncesinde yemek yemeye son verin. Protein tozu ve benzer takviyeleri de 1 saat öncesinde alabilirsiniz. Bu sayede kendinizi daha enerjik hissedebilir ve kas yapımını daha hızlı bir şekilde inşa edebilirsiniz.

Yağlı yiyecekler ve alkole hayır

Spor yapanlar alkolden ve yağlı yiyeceklerden mümkün olduğunca uzak durmalıdır. Aksi durumda kas inşası çok daha zor olacağı gibi kalıcı bir etki yakalamak pek mümkün olmayabilir. Kas olabilir ancak sağlık açısından yine de sadece kaslı görünüme sahip sağlıksız bir insan ortaya çıkabilir.
Etiketler: