ÜSYE adı ile Türkçe olarak kısaltılan üst solunum yolu hastalıkları neden olur? Bunların birçok sebebi olmasına rağmen insanlar genelde kendilerine bulaşan virüsler dolayısı ile bu üst solunum yolu hastalıklarına yakalandıklarını düşünür ve başkalarını suçlarlar. Üst solunum yolu hastalıkları birçok nedenden dolayı meydana gelebilir, özellikle diş yaptıran bazı insanlar diş kesimi sırasında ağzın uzun süre açık kalması dolayısı ile havadaki mikropların ağza daha çabuk girmesi sonucunda oluşan bakteri-virüsler dolayısı ile bademcik iltihabı gibi hastalıklara yakalanabilirler.

Üst solunum yolu hastalıkları nedenleri, birçok sebebe göre değişiyor olsa bile insanların büyük kısmı enfeksiyon nedeniyle bu hastalıklara yakalanır. Bademcik iltihabı, nezle gibi üst solunum yolu hastalıkları çoğu zaman için ilaçlar ile geçer, hatta bazen hafif olan vakalarda kendi kendine birkaç gün içerisinde geçtiği bile olabilir.Üst Solunum Yolu Hastalıkları (ÜSYE) Nedir, Neden Önemlidir?

Bazı vakalar ise ağır üst solunum yolu enfeksiyonu geçirirler ve hastanede birkaç gün kalmaları gerekebilir. 2015 yılında tahminlere göre 17.2 milyar kez üst solunum yolu hastalıkları vakası yaşandı. Bu dünya nüfusunun 2 katından daha fazla bir rakam. Her insanın 1 yıl içerisinde 2 kez üst solunum yolu hastalığı yaşaması durumunda bile bu rakama erişmek mümkün değil, ancak bu rakamın bu kadar çok yüksek olmasının ardında kronik üst solunum yolu hastalıklarına sahip olan ve yılda 5’ten daha fazla bu hastalıklardan bir tanesini geçiren insanlar olmasından kaynaklanıyor. Herkes her yıl bu tür hastalıklara yakalanmıyor, ancak milyarlarca insan bu tür hastalıklara yakalanıyor ve sonucunda toplam vaka sayısı artıyor.

Üst solunum yolu hastalıkları nelerdir?

  • burun tıkanıklığı
  • boğaz ağrısı
  • bademcik iltihabı
  • farenjit
  • larenjit
  • sinüzit
  • soğuk algınlığı

Ve diğer bazı hastalıklar üst solunum yolu hastalıkları arasında yer almaktadır.

Üst solunum yolu hastalıkları neden olur, tedavisi nedir?Üst Solunum Yolu Hastalıkları (ÜSYE) Nedir, Neden Önemlidir?

Üst solunum yolları ile ilgili herhangi bir hastalık meydana geldiyse her birinin tedavisi farklıdır. Bademcik iltihabı oldunuz ama virüsler dolayısı ile ise bu durumda antibiyotik hiçbir işe yaramaz ve antiviral tedaviler önerilmeyebilir. Bu durumda dinlenmek, ılık içecekler içmek, sıcak ve aşırı soğuktan kaçınmak, boğazın temiz tutulması gibi öneriler ve ateş düşürücü, grip önleyici ilaçlar verilir.

Ancak bakteriler nedeniyle bir üst solunum yolu enfeksiyonu meydana geldiyse bu durumda hasta kendisini daha ağır hissedebilir ve antibiyotik verilmesi gerekli olabilir. Bakteri nedeniyle üst solunum yolu hastalıklarına yakalanan hastalara antibiyotik ve antiviral tedaviler verilmesi önerilir.

Belirtiler hastalığa göre değişebilir; Çoğu üst solunum yolu hastalıklarının ilk belirtileri arasında boğaz ağrısı, boğazda kaşıntı, dil üzerinde beyaz kalın tabaka, burun akıntısı, burun tıkanıklığı gibi belirtiler vardır.

Ölümcül olabilir

Üst solunum yolu hastalıkları ölümcül olabilir. Eğer enfeksiyon akciğerlere kadar iner ise kalpte iltihaplanmaya sebep olursa bu durumda hafif bir enfeksiyon bile her yaştan insanı öldürebilir. Genelde iri yapılı insanlar ‘erkek adamım bu beni öldürür mü?’ diyerek bazen hastaneye bile gitmeyebilir, ancak üst solunum yolu enfeksiyonları vücut tipine bakmadan her insanı öldürebilir ve özellikle bunu kalp yolu ile yapabilir.

Yine de her üst solunum yolu hastalığına yakalandığınızda örneğin burun tıkanıklığı yaşadığınızda ölümcül bir durum beklemek mantıksız ve doğru değildir. Ancak boğaz ağrısı gibi durumlarda eğer birkaç gün içerisinde kendiliğinden geçmiyor ise direkt acile gidilmesi önerilir.

*Zovovo.com’da yer alan sağlık içerikleri sadece bilgi amacıyla yayınlanmaktadır. En doğru teşhis ve tedavi kişinin kendi hekimi/doktoru tarafında verilebilir.