Atmosferik motor; yanma odasına hava veya hava yakıt karışımının basınç farkının oluşturduğu vakum etkisi ile çekildiği bir motor tipidir. Atmosferik motorların performansları yüksek değildir. İçten yanmalı motorlardan olan atmosferik motorlar; turbo motorlar ile kıyaslandığında, ortalama %25 civarı daha az güce sahip olmaktadırlar. Aksamları büyük olduğu için motorun iskeleti ve hacmi diğer motor tiplerine göre daha büyük olmaktadır. Ancak bu durum atmosferik motorlar için dezavantaj olmaktadır. Düşük basınçta faaliyet gösteren bir motor tipidir.

Geçmiş dönemlerde kullanıldığı araç marka ve model sayısı fazla olan atmosferik motorlar, günümüzde turbo motorların gerisinde kalmıştır. Turbo motorların gösterdikleri gelişimin atmosferik motorlara göre daha ileride olması buna sebebiyet vermektedir. Kabine giren hava miktarına göre gücünde değişiklik olmaktadır. Atmosferik Motor Nedir konusuna kısaca değindik. şimdi detaylara geçelim.

Ontoloji nedir, neyi inceler? Bilgilerine de bakabilirsiniz.

Atmosferik Motorun Çalışma Prensibi Nasıldır?

Atmosferik Motor Nedir, Çalışma Prensibi Nasıldır?

Atmosferik motorun çalışması sırasında ortamdaki hava basıncı kullanılmaktadır. İçten yanmalı motorlardan biridir. Piston aracılığı ile silindirdeki hava ve yakıtın alınması sonucunda kullanılmasına dayanan bir sistemi mevcuttur. Atmosferik motorların performansları ve güçleri ise; alınan havanın basıncına göre değerlendirilmektedir. Yakıt veya yakıt ile hava karışımı, vakumlanarak yanma odasına çekilmektedir. Kullanılan atmosferik motorların 1 bar atmosfer basıncını emmesi ile beraber silindirlere gönderilmektedir ve böylece yanmaya hazır hale gelmektedir. Yüksek basınç ve sıcaklık ile beraber yakıt ateşlenerek enerji üretilmesini sağlamaktadır. Basıncın gereğinden fazla yüksek olması durumunda, atmosferik motorların çalışmadığı gözlenmektedir.

Atmosferik Motorların Avantajları Nelerdir?

Atmosferik motorların artıları aşağıdaki gibidir:

 • LPG sistemi ile uyum sağlayabilen bir motor olmasının yanı sıra yaklaşık %30 ile %45 arasında bir tasarruf elde edilebilmesini de sağlamaktadır. Eğer LPG sistemi ile uyum sağlamıyor iseler; bu durumda dışarıdan bir parça eklenmesi ile beraber bu problem çözülebilmektedir.
 • Fiyat açısından değerlendirildiğinde, turbo motorlardan daha uygun fiyatlı olmaktadırlar.
 • Performans ve güç, silindir sayısı ile doğru orantılıdır. Silindir sayısının artması, motorun performans ve gücünün de artmasını sağlamaktadır.
 • Motorun düşük devirde çalışması ile beraber, araç daha kısa süre içerisinde hızlanabilmektedir.
 • Atmosferik motorların kullanım ömürleri oldukça fazladır. Bunun esas nedeni ise; aşırı ısınma problemi oluşmadığı için aşınmanın da daha geç olmasıdır.

Atmosferik Motor İle İlgili Video Anlatımı

Atmosferik motor nedir konusuyla ilgili izleyebileceğiniz bilgilendirici bir video.

Atmosferik Motorların Dezavantajları Nelerdir?

Atmosferik motorların eksileri aşağıda verilmiştir:

 • Yakıt tüketiminin fazla olduğu bir motor çeşididir.
 • Yeni nesil motorlar ile atmosferik motorların kıyaslaması yapıldığında; aksamlarının hem sayı olarak fazla olduğu hem de boyut olarak büyük olduğu görülmektedir. Fazla yer kaplaması sebebi ile de tercih edilmemektedir.
 • Motor hacminin ve beygir gücünün artması ile beraber daha yüksek performans alınabilecek bir motordur. Ancak Türkiye’deki vergi sistemi göz önüne alındığında, ekonomik açıdan sıkıntı yaratabilecek bir sistemlerinin olması dezavantajlarından biridir.

Kut anlayışı nedir? Türklerde kut inancı hakkında detaylar yazımızdadır.

Atmosferik Motora Turbo Takılması Mümkün Müdür?

Atmosferik motora turbo takmak, istenen performansın alınamaması sonucunda düşünülen bir seçenektir ve mümkündür. Turbo takılması ile beraber yanma odasının hava kapasitesinin arttığı görülmektedir. İşlem hem ekonomik açıdan hem de süreç açısından zorlayıcı olmaktadır. Yeni bir motor yapılırken harcanan enerjinin harcanması gerekmektedir. Bunun için piston, yakıt sistemi, ateşleme ayarı gibi birçok ayarının yeniden uygun şekilde yapılması gerekmektedir. Ayrıca hem motorun performansını arttırmak hem de yakıt tasarrufu yapmak isteyenler; atmosferik motorlara turbo yerine gaz tepkilerini geliştiren sistemler ekleyebilmektedirler.

Turbo Motorun Artıları Nelerdir?

Atmosferik Motor Nedir, Çalışma Prensibi Nasıldır?

Turbo motorun avantajları aşağıda belirtilmiştir:

 • Atmosferik motorlar ile kıyas yapıldığında; silindir hacimleri daha az olmaktadır. Bu da daha küçük ve hafif olmalarını, aynı zamanda gereksiz yük olmamalarını sağlamaktadır. Performansın bu sebeple düşmesinin önüne geçilebilmektedir.
 • Daha az yakıt tüketimi ile yakıttan tasarruf edilebilmesine katkı sağlamaktadır. Düşük devirde maksimum tork üretilmesi ile beraber vites değiştirebilmek mümkün olduğu için yakıt tüketimini azaltmaktadır.
 • Performans kıyası yapıldığında, atmosferik motorlara göre performans bakımından oldukça iyidir.
 • Sessiz çalıştıkları için sürüş keyfini daha iyi hale getiren motorlardır.

Alter ego nedir, nasıl oluşur? Bilgilerine de bakabilirsiniz.

Turbo Motorun Eksileri Nelerdir?

Turbo motorun dezavantajları şu şekildedir:

 • Atmosferik motorlara göre fiyatları daha yüksektir.
 • Turbo motor parçalarının fiyatlarına bakıldığında; atmosferik motorların parçalarına göre daha maliyetlidir.
 • Gaz pedalına basıldıktan sonra hemen harekete geçirmenin mümkün olmadığı bir motor tipi olduğu için atik olmayan bir motor olarak sınıflandırılmaktadır.
 • Performansı yüksek olduğu için yüksek hız yapılabilmesini sağlamaktadır. Ancak bu şekilde de yakıt tüketimi artacağı için ekonomik açıdan avantajlı değildir. Ayrıca yüksek hıza bağlı olarak trafik kazası yaşanma ihtimali de artmaktadır.

Atmosferik Motor İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Atmosferik Motorun Ömrü Ne Kadardır?

Atmosferik motorun kullanım süresi; 500.000 kilometrenin üzerine çıkabilmektedir. Motor tipi, sürüş stili, yakıt gibi etkenler atmosferik motorun ömrünü belirlemektedir. Yüksek basınçta çalışmayan bu motorlar; zaten yüksek ısı görmedikleri için oldukça uzun süre kullanılabilmektedirler.

Turbo Motorun Tanımı Nedir?

Turbo motor; motorun daha fazla güç elde edebilmesini sağlayan, içten yanmalı bir sisteme sahip olan motordur. Normal motorlar ile kıyaslandığında yaklaşık olarak 30 kat daha hızlı olmaktadırlar.

Atmosferik Motor Mu Turbo Motor Mu Tercih Edilmelidir?

Atmosferik motor ve turbo motor karşılaştırmasına, turbo teknolojisinin oldukça ilerlemesi sebebi ile ihtiyaç duyulmaktadır. Turbo motorlar daha avantajlı olduğu ve daha fazla basınç elde edilebilmesini sağladığı için atmosferik motorlara göre daha fazla tercih edilmektedir.

Atmosferik motor nedir konusuyla ilgili yorumlarınızı ve sorularınızı bekliyoruz.

 
Kategori: