Çoğu insanın severek izlediği ve oldukça fazla ilgi gösterdiği filmler arasında yer alan hayatta kalma filmleri, ada filmleri ve zombi filmleri listesi bulmak her zaman kolay olmuyor. Güncel kaliteli hayatta kalma filmleri 2020 listesini sizler için tek içerikte birleştirdik ve 2020 yılına kadar çekilmiş, vizyona girmiş tüm ormanda geçen filmler dahil birçok filme listemizde yer vermek istedik.

Filmlere geçmeden önce biraz hayatta kalma filmlerinin amacına bakalım. Her ormanlı filmde sadece ölüm tehdidi değil, aynı zamanda farklı senaryolar kurgulanmış olabiliyor. Bu senaryolar arasında özellikle de insana yönelik tehditler bir yana dursun geçmişte olan efsanelerin uyandırılması bile kurgulanmış olabilir.

En iyi ormanlı filmlerde bile bazen kurgu kötü olabildiği için pek beğenilmiyor ve sonucunda çok ciddi hayal kırıklıkları olabiliyor. En iyi zombi filmleri 2020 listelerinde de son yıllarda pek iyi filmler gelmiyor olsa da geçmişte çok iyi filmler vizyona girmiş ve oldukça fazla beğeni kazanmıştı.

En İyi Hayatta Kalma Filmleri

Listemizin en başından en sonuna kadar yer alan güzel hayatta kalma filmleri listesindeki birçok filmi beğeneceğinizi düşünüyoruz.

Bird Box

Hayatta Kalma, Zombi Ve Ada Filmlerini Sevenlere Harika Film Önerileri

Hayatta kalma filmleri arasında en iyilerinden olan Bird Box filminde konu aslında biraz karmaşık ilerliyor. Filmin konusu Dünya’da yaşanan bir olay sonucunda geride kalan belirli sadece 3 grup insan vardır. Bu insanlardan 1. grup normal bizim gibi insanlar iken, diğerleri ise bir güç tarafından ele geçirilmiş insanlardır. Gün ışığı normal insanlar için çok tehlikeli ve ölümden beter bir duruma dönüşmeleri anlamını taşırken, 2. grupta yer alan insanlar normal insanları aramakta ve onları kendileri gibi yapmak istemektedirler. Son anda ortaya çıkan 3. grup ise en korunaklı gruptur…

127 Saat

Hayatta Kalma, Zombi Ve Ada Filmlerini Sevenlere Harika Film Önerileri

2010 yapımı bir film olan 127 Saat filmi daha çok tek kişi üzerinden kurgulanmış olan bir film. Bir çölde kayaların etrafında sıkışıp kalan bir adamın 127 saat boyunca kurtarılmayı beklemesini, bu süre içerisinde yaşadığı zorluklar ile hayatta kalma mücadelesinin modern dünyaya oranla ıssız ve sıcak bir ortamda ne kadar zor olacağını gösteriyor. Filmde genç adamın mahsur kaldığı süre içerisinde kendisine bilerek ve isteyerek zarar vermek zorunda kalacağı sahneler özellikle sizi korkutabileceği gibi derin düşüncelere dalmanızı sağlayabilir. Beğenilen hayatta kalma filmleri arasında yer alan 127 Saat filmi özellikle de bu tarz filmleri sevenler için çekilmiş bir film diyebiliriz.

MarslıHayatta Kalma, Zombi Ve Ada Filmlerini Sevenlere Harika Film Önerileri

Hayatta kalma temalı bilimkurgu filmleri seviyorsanız sizin için izlenmesi gerekenler listesinde 1. sıraya oturabilecek filmdir Marslı. Filmde Mars’a giden insanlı bir grubun ardından çıkan kum fırtınası nedeniyle uzay aracına geri dönemeyen ve daha sonrasında mürettebat tarafından öldüğü düşünülerek Mars’ta bırakılan adamın uzun süre boyunca orada kalması ve NASA’ya ulaşma çabaları gösteriliyor. NASA sürekli olarak öldüğü düşünülen bu adamın cesedinin nerede olacağını uydu görüntülerinden ararken bu adam ise Mars’ın yaşanması son derece zor havası ve koşullarında kolonide bir şekilde hayatta kalıyor. Dünya’ya ve haliyle NASA’ya ulaşmak onun için bir kurtuluş anlamına geliyor ama ulaşabilecek mi?

The Road – YolHayatta Kalma, Zombi Ve Ada Filmlerini Sevenlere Harika Film Önerileri

2009 yılında çekilmiş olan filmde insanlık küresel ısınma, iklim değişikliği, her gün gezegenin kirletilmesi sonucunda Güneş ışınları artık Dünya’ya ulaşmaz hale gelmiştir. Dünya bu karanlık ve soğuk günlerde bitkilerin ölmesi, hayvanların ölümü sonucunda zaten az sayıda kalan insan nedeniyle gıda üretimi yapamaz duruma gelmiştir. Arkada kalan insanlar ise hem bu soğuk hava tehdidi, hem eşkiyaların çoğalması tehdidi ve çok sayıda farklı tehdit ile karşı karşıyadır. Bir baba ve oğlu ise ABD’nin bir ucundan diğer ucuna gitmek için çalışmakta ve bu sırada başlarına geleceklerden habersizdirler.

Gravity – Yerçekimi

Hayatta Kalma, Zombi Ve Ada Filmlerini Sevenlere Harika Film Önerileri

Uzayda geçen filmde hayatta kalmanın yerçekimi olmayan hali anlatılıyor. Uzay istasyonunda yaşanan sorunların ardından uzayın o derin ve karanlık boşluğunda kalacak olan görevli kendisini Dünya’ya geri indirmeye çalışacaktır. Ancak bunu yaparken kendisine yardım edecek onlarca insan olmaması ve onlarca farklı tehdit olması nedeniyle çok zorlu ve korku dolu anlar yaşayacaktır.

Into the Wild

Hayatta Kalma, Zombi Ve Ada Filmlerini Sevenlere Harika Film Önerileri

Filmde bir genç ailesinin ve çevresinin baskısı, modern yaşamın kendisine yüklediklerini kabul etmez ve 2 sene boyunca Alaska’ya doğru hareket eder. Bu süre içerisinde birçok farklı insan ile tanışır ve yaşamı boyunca göremeyeceği, en iyi eğitimleri alsa ve ne kadar yüksek para kazansa bile yaşayamayacak olduğu şeyleri yaşar. Ancak bir süre sonra işler yolunda gitmeyebilir ve bu genç için ölüm acı bir son olabilir.

Filmde göreceğiz otobüs uzun yıllar o bölgede kalmıştır ancak aslında bu otobüs olmadığına inanılmaktadır. ABD yetkilileri kısa süre önce bölgede bulunan ve çok tehlikeli olduğu gerekçesiyle bu otobüsü bulunduğu bölgeden kaldırmış ve özel bir depoya götürdüklerini açıklamıştır.

Ben Efsaneyim

Hayatta Kalma, Zombi Ve Ada Filmlerini Sevenlere Harika Film Önerileri

New York bölgesinde kendisinden başka kimse kalmayan adam ve köpeği dış tehditlere ve tehlikelere karşı sürekli kendini korumak zorundadır. Tüm insanlar ortadan yok olmuştur ve bunun bir virüs nedeniyle olduğu bilinmektedir. Virüs insanları ele geçirdikten sonra bir kısmını öldürmüş, bir kısmını ise canavarca hislere sahip yaratıklara dönüştürmüştür. New York’un 1 sakini ise virüse karşı bağışıktır ve köpeği ile beraber hayatta kalan farklı insan olup olmadığını arayacaktır. Ancak bu arayış kimi zaman çok tehlikeli olduğu gibi tüm mutantlar sadece tek başına kalan bu adamı ve köpeğini takip etmeyi ihmal etmeyecektir.

Çok korunaklı bir yerde saklanmak isteyen genç adam ve köpeği tüm bu yaşananlara rağmen radyodan her gün farklı mesajlar göndermekte ve 3 yıl boyunca bu süreci tekrarlamaktadır. Zaman zaman eğlenmeyi de ihmal etmeyen adam aynı zamanda dış tehditlerin giderek artması sonucu ne yapacağına daha kısa sürede karar vermelidir.

Karanlık Sular

Hayatta Kalma, Zombi Ve Ada Filmlerini Sevenlere Harika Film Önerileri

En iyi gerilim filmleri arasında yer alan Karanlık Sular filminde bir sörfçü kadın uçsuz bucaksız denizlere açılır. Kıyıdan oldukça fazla uzaklaşan sörfçü kısa süre sonra yalnız kalır ve bu yalnızlık onun için büyük bir tehlikeye işarettir. Sahilde can kurtaran olmadığı gibi kendisi gibi uzun saatler boyunca beraber sörf yapan insan kalmaması onu büyük bir yalnızlığa itecektir. Bu yalnızlık sırasında kadın sörfçü kısa süre içerisinde denizde aslında yalnız olmadığını, kendisinden daha güçlü bir canlı olduğunu fark edecektir. Bu canlı büyük beyaz köpekbalığıdır ve saldırganlığı ile bilinir. Sörfçü kısa süre içerisinde bu durumu fark edecektir ancak aynı zamanda büyük beyaz köpekbalığı da kendisini fark edeceği için kıyıya ulaşmak mümkün olmayacaktır.

Büyük bir kayalığın üzerine kendisini zar zor atacak olan sörfçü burada yaralı halde uzun süre köpekbalığı ile uğraşmak ve ona karşı savaş vermek zorunda kalacaktır. Aynı zamanda kısa süre sonra yanına bir arkadaş daha gelecektir ancak bu arkadaş onu kurtarabilecek bir insan değildir.

Everest

Hayatta Kalma, Zombi Ve Ada Filmlerini Sevenlere Harika Film Önerileri

Everest Dağı’nı bilmeyeniniz yoktur. Son derece yüksek, oksijen seviyesinin çok düşük olduğu en üst kısımlara çıkmak herkesin harcı değildir. Bu dağcılar kısa süre içerisinde Everest Dağı’na çıkmak istemektedirler ancak yaşayacakları bir takım fırtına ve benzer beklenmedik aksilikler onların bu yolda mahsur kalmasına sebep olacaktır. Bu süre içerisinde çok ciddi soğuk ve benzer sorunlar ölümle onları baş başa bırakacak ve çok tehlikeli sonuçlar doğuracaktır.

Özellikle de dağcıların kurtarılması ayrı bir sorun iken, nerede oldukları ve nasıl kurtulacaklarından daha da önemli soru ne yapmaları gerektiğine karar vermeleri olacaktır.

Kıyamet Günü

Hayatta Kalma, Zombi Ve Ada Filmlerini Sevenlere Harika Film Önerileri

Kıyamet Günü filmi gerçek bir kıyamet gününe benzer günü anlatıyor. Çok ciddi bir tsunami felaketi sonrasında Tayland sular altında kalır ve yetkililer kısa süre içerisinde insanları kurtarma çalışmalarına başlamasına rağmen yeterli sayıda kurtarma aracı ve insan yoktur.

Tüm yardım çalışmalarına rağmen çocuklu bir aile bir anda kendilerini tsunami ve cam kırıkları arasında bulur. Bu sırada baba, anne ve çocuklar başta olmak üzere her biri ayrı noktaya savrulur. Ancak anne ve çocuk kısa süre içerisinde birbirlerini bulurken baba ise ortada yoktur. Babasını bulmak için üstün çaba sarf eden çocuk sonucunda ise sadece babasını değil kendisi ve annesini de kurtarmak için çaba harcamak zorunda kalır. Filmin sonlarına doğru bir hastanede de çocuk haliyle insanlara yardımcı olan ve başkalarını kavuşturmayı başaran çocuk aslında bizlere bu tür olaylarda insanların iyi niyetinin yaşla değil insanlıkla ilgisi olduğunu anlatmaktadır

Sully

Hayatta Kalma, Zombi Ve Ada Filmlerini Sevenlere Harika Film Önerileri

Bir yolcu uçağı havalandıktan sadece 3 dakika sonra kuş sürüsüne çarpar ve sonucunda çok ciddi bir karar vermek gerekir. Sonunda bir nehir üzerine uçağın indirilmesi kararı alınır. Aslında film pek hayatta kalma filmi kategorisinde olmasa da benzer bir filmdir.

Ölümcül Sular

Hayatta Kalma, Zombi Ve Ada Filmlerini Sevenlere Harika Film Önerileri

Florida’da bir anda şiddetli kasırga tsunami etkisi doğurmuştur ve bölge sular altında kalmıştır. Bölgedeki sularda timsahlar yaşamaktadır ve suların tehlikeli olduğu bilinmektedir. Ancak tsunami etkisinden sonra şehirler artık okyanustan farksız bir hal almıştır ve her yer su altında kalmıştır. Bunun sonucunda mahsur kalan insanlar sadece boğulma tehdidi değil, aynı zamanda timsah tehdidi ile karşılaşırlar.

Bir genç kız ise mahsur kaldığı evden timsahlara yem olmadan çıkmak zorundadır. Bunu anlayana kadar kısa süre geçer ve timsahlar ile savaş vermek zorunda kalır. Sadece kendisi değil, aynı zamanda başka insanlarda kendisi ile aynı durumdadır ve hava şartlarından dolayı havadan kurtarma ekipleri hem yetersiz kalmış durumdadır. Mahsur kalanların yanında marketi yağmayalamaya çalışanlar aynı zamanda yemdir ancak bu yemler timsahların karnını doyurmaya yetmez.

The 33

Hayatta Kalma, Zombi Ve Ada Filmlerini Sevenlere Harika Film Önerileri

Hayatın içerisinde hayatta kalma çabasının yaşayan madencileri anlatan bu filmde gerçek bir hayatta kalma çabası anlatılıyor. Tam 33 madenci 69 gün boyunca yaşanan bir maden kazası sonrasında hayatta kalma çabası içerisine girer. Dışarıdakiler bu maden kazasından haberdardır ancak 33 madenciye ulaşma çalışmaları tüm çabalar ve arzulara rağmen bir türlü başarılı olmaz ve 2 aydan daha uzun süre boyunca 33 madenci yerin altında hayatta kalma mücadelesi verir. Gerçek hayatta kalma mücadelesi filmleri arasında olmasa da benzer olaylar yaşanmıştır ve bu kadar uzun süreli olmasa bile gerçekte olan maden kazaları çokça fazla olmasa bile mevcuttur.

Film özellikle de dram ve gerilim kategorisinde yer alan bir film olsa da aynı zamanda bazı soru işaretleri barındırmaktadır.

Kusursuz Fırtına

Hayatta Kalma, Zombi Ve Ada Filmlerini Sevenlere Harika Film Önerileri

Filmde denizin ortasında fırtınaya karşı çok zorlu şartlarda hayatta kalma mücadelesi anlatılıyor.