Yüz şekline göre gözlük seçimi birkaç farklı özelliği kendi içinde barındırır. Oval yüzlü kişilerin tercihini daha köşeli gözlükten yana kullanması, Köşeli yüzlü kişilerin ise daha oval hatlı gözlük kullanması, en belirgin ve genel kuraldır.

Bununla birlikte günümüzde gözlük sektörü o kadar gelişti ki gözlüklerin Köşeli ve Ovallerinin de kendi içlerinde bir sürü çeşidi var. Mesela Ovalin, İnce/Kalın Saplı, Ketay ( Kedigözü), Pilot(Damla) modeli gibi farklı farklı tarzları çıktığı için bu genel kuralda esnemeler olabiliyor.

Fakat genel anlamda bahsedeceğimiz kuralları dikkate alıp bu yönde hareket etmek bize doğru gözlük tercihi yaptıracaktır. Gözlük tercihi noktasında yüzünüzün şeklini temel alıp tercih yapmanız gerektiği kesinken, bu anlamada yüz şeklinizi öğrenmeniz gerektiği kaçınılmaz oluyor. Bunun için de internette birçok siteden yardım alabilirsiniz.

 erkek ve kadınlar için gözlük seçimi nasıl yapılmalı

 

Köşeli Gözlük Tarzını Kimler Kullanabilir?

Köşeli Gözlük, oval tipli yüz yapılarında daha çok tercih edilen çeşittir. Kişinin şakak yapısı, burun yapısı, çene yapısı biraz daha oval hatları içinde bulunduruyor ise daha köşeli hatları olan gözlüklerin seçilmesi kişiye daha güzel bir görüntü sağlar

Tabii ki gözlük ile şakak yapısı arasında büyük bir doğru orantı vardır. Burun yapısı ve şakak yapısı bu anlamda çok önemli detaylardır.Örneğin, bir kişinin yüzü oval olduğu için köşeli gözlük tercih ettiği zaman kendisine yakışmadığını da görebilir. Çünkü eğer kişinin şakak yapısı geniş ise bu noktada daha geniş nitelikte bir gözlük tercih etmeye dikkat etmelidir. Eğer burun yapısı biraz daha kemikli ise daha burun yapısı geniş ve daha burnuna oturan bir gözlük tercih etmelidir.

 

Ketay Gözlük Tarzını Kimler Kullanabilir?

Kedigözü olarak da adlandırılan bu gözlük tarzı, yüz ebatlarıyla da alakalı bir tercih sebebi olabilirken, birazda gözlüğün şekil ve görüntüsü sebebiyle de kişinin kendi zevkiyle doğru orantılı olarak tercih sebebi olabilir.

Çünkü kedigözü gözlük, uçları biraz daha kenara doğru çekik ve biraz dahaiddialı bir model… Bu gözlük tarzının da kendi içinde birçok çeşidi olduğu için, biraz daha yumuşak hatlarla ve biraz daha farklı kıvrımlarla model yumuşatılarak güncel tipte kullanılan bir modele çevrilebiliyor. Bununla birlikte çok daha sivri ve çok daha kedigözüne yakın bir modelde, kişinin kişilik yapısı ve beğeni algısıyla alakalı olarak tercih edilebiliyor.

 

Büyük Gözlük Tarzını Kimler Kullanabilir?

Büyük gözlüklerin oldukça fazla ebatta model ve çeşidi çıktığından birçok farklı yüz tipi için uygun çerçeveli gözlük bulunabiliyor. Küçük (minyon) yüz tipli birinde orta ölçekli bir gözlük büyük görünürken, daha iri yüzlü birinde ya da burun yapısı veya şakak yapısı daha dar olan birinde gözlük olduğundan iri ve büyük durabilir.

Burada aslında sizlere tavsiye edeceklerimiz, deneme yanılma yoluyla kendinize en uygun gözlüğü seçerken nelere dikkat edeceğinizdir.

Yüzünüzde deneyeceğiniz gözlüğün size yakışması; sizin burun yapınızla, gözlüğün burun aralığıyla, sizin yüz tipinize göre daha uygun olmasıyla alakalıdır. Şöyle ki; hiç beklemediğiniz büyüklükte bir gözlük yüzünüzde çok hoş dururken, bazı genel kuralları düşünüp buna göre size kesin yakışacağını düşündüğünüz bir gözlük de, (gözlüğün burun aralığı dar olduğu için, sizin burnunuz ve şakaklarınız geniş olduğu için) beklediğiniz hoş görüntüyü oluşturmayabilir. Bu yüzden oldukça fazla Büyük Gözlükçeşidi denenerek en yakışanı bulunabilir. Malum dünyada milyonlarca yüz tipi var ve bu yüzden özellikleBüyük Gözlük tipinde deneme yanılma yoluyla en uygun gözlüğü bulup seçmek en doğrusu olacaktır.

 

Pilot Gözlük Tarzını Kimler Kullanabilir?

Pilot aynı zaman da Damla olarak da bilinen ve en çok tercih edilen gözlük modellerinden bir tanesidir. Gözlük sektörünün başladığı zamandan bu yana en çok rağbet gören tarzdan olan Pilot Gözlük modelinin çok değişik formları piyasaya sürüldü. Belli dönemlerde çok revaçta olabilirken belli zamanlarda da popileritesini yitirebildi. Fakat Koleksiyonlara genel olarak bakıldığı zaman birçok dönem içinde Pilot (Damla) gözlüğün, en az bir iki modelini koleksiyonlarda görebiliyoruz. Pilot Gözlük Modelinin belli bir talep edilirliği var ve belli bir kitle tarafından sürekli bu gözlükler beğeniliyor/takılıyor. Bu yüzden her zaman bir tercih olarak müşterilere sunuluyor bu model.

   Damla gözlük modeli kullanacakların mutlaka dikkat etmesi gereken şey ise; bu model biraz daha oval olduğu için, daha köşeli yüzlü kişiler tarafından tercih edilmemesi gerektiğidir. Damla Gözlük Modeliyuvarlak yüzlü hatlarda (damla modeli de yuvarlak olduğu için) yüzü aşağı doğru çekecek ve hoş bir görüntü oluşmayacaktır.

 
Kategori: