Kahve falının ne zaman bakılmaya başlandığı tam bilinmese de 14. Yüzyılda Türk Kahvesinin bulunmasıyla bakılmaya başlandığı tahmin edilmektedir. İnsanlar çağlar boyunca gelecek hakkında bilgi sahibi olmak istemişlerdir, gelecek hakkındaki belirsizlik insanların daha fazla ilgi duymalarına ve meraklanmalarına yol açmıştır. Bu meraklarını gidermek için insanlar çeşitli yollara başvurmuşlar ve her fırsatı değerlendirmişler ve gelecek hakkında bilgi almaya çalışmışlardır. İşte kahve falı da bu ilgi ve merak neticesinde ortaya çıkmış bir fal türüdür. Türk kahvesinin özel içim şekli sayesinde; telve süzülmez fincanın dibinde kalır, fincanda kalan telvelerin çeşitli şekillere benzetilerek yorumlanmasıyla gelecekten, günümüzden ya da geçmişten haberler verdiği iddia edilen kehanetler oluşturulur.

Kahve falı Türk kahvesiyle özdeşleşmiştir. Ülkemizde ve Arap yarım adası gibi Müslüman coğrafyalarda sıklıkla bakılır. Ülkemizde en yaygın olarak bakılan fal türüdür. Sadece kahve falı bakmak için açılan özel kafelerde İstanbul ve İzmir gibi büyük ve turistik illerimizde bulunmaktadır. Ülkemize gelen yapancı turistlerde büyük bir ilgi ile ve eğlenme amacıyla kahve falı baktırmaktadırlar. Türk kahvesinin Osmanlı Mutfağına girmesiyle Osmanlı gittiği her yere kahveyi götürmüştür; bu sebeple kahve falı Ortadoğu ve arap yarım adası gibi Müslüman coğrafyada çok yaygındır.

Kahve falı bakmak için ciddi bir konsantrasyon gereklidir. Kahve falı çoğunlukla eğlence amaçlı bakılıyor gibi olsa da bazen geçmişimizde yaşadıklarımızı bilir ve geleceğimiz hakkında bize ipuçları verebilir. Bu kehanetlerde bulunacak falcıların ruhani dünya ile de bağlantılı olduğu kabul edilir ve oradan haber aldıkları iddia edilir.

Kahve falı bakılırken sıklıkla kullanılan ancak tam bilgi vermeyen kehanetlerde vardır üç vakte kadar gibi, yakın bir zamanda istediğimiz bir olay ya da durum gerçekleştiğinde bunu hemen fala yormakta yanlış olacaktır. Kahve fallarının en önemli kısmı telveleri şekillere doğru benzetmek ve bu şekillerden çıkan yorumları doğru yapabilmek, kahve falı çok fazla yoruma dayalı olduğu için fala bakan kişinin o anki ruh hali ve duygu durumu kahve falı sonuçlarını oldukça etkilemektedir. Doğru benzetmeleri yapamaz ve yanlış yorumlarsa falınız görünenden farklı olacaktır. Kahve falına bir kişi bakar ve baktığı fincana başka bir falcı bakmaz bunun kötü olaylara yol açacağı düşünülür. Fal bakıldıktan sonra iyi kehanetlerde bulunulduysa bardağı hemen yıkanması gerektiği söylenir; böylelikle başka bir falcı falınızı görmez ve iyi kehanetlerin hemen oluşacağına inanılır. Fal açılırken kolay açılmazsa falcı açmak için zorlamaz bununda falda kötü kehanetler olduğu için fala bakılamayacağı düşünülür ve falcı fala bakmaz.

Günümüzde kahve falı daha çok eğlence amaçlı arkadaş ortamlarında ve sohbet olması için daha fazla bakılmakta. Kahve falı bakan kafelerin çok sayıda olması, bir sürü kahve falı ve falcısının olması insanların bu fal türüne olan güvenlerinin olmamasına sebep vermektedir. Yoruma çok dayanması ve gelecekten haber verme yönteminin daha bulunmamasının da etkisi bunda çok yüksek

Aşağıdaki adreslerde ücretsiz ve eğlence amaçlı kendi kahve falınıza kendiniz bakabilirsiniz:

http://www.kahvefalibak.net/

http://www.kahvefal.com/

http://www.kahvefalibak.gen.tr/
Kategori: