kaynak makinesi

Metal, plastik ve boru gibi malzemeleri birleştirmemizi sağlayan çeşitli kaynak makineleri, hem hobi amaçlı hem de tadilat zamanlarında en çok ihtiyaç duyulan aletlerden birisidir. Eski yıllarda en küçük kaynak makinesi bile neredeyse 15 – 20 kg ağırlığa kadar ulaşıyordu. Ancak günümüzde gelişen sektör ve teknoloji ile çok daha hafif, kullanışlı ve güvenli ürünler üretiliyor.

Kaynak makinelerinin ihtiyaç ve kullanım alanına göre birçok çeşidi de bulunuyor. Gaz altı, plastik, transformatör, argon gibi farklı ihtiyaçlara yönelik çeşitli kaynak makineleri piyasada mevcut.  Kaynak makineleri arasında en çok tercih edilen tip sessizlik, hafiflik ve enerji tasarrufu sağlaması gibi özellikleri ile ön plana çıkan inverter kaynak makineleridir.

Sık sık metal malzemeleri ile çalışıyorsanız muhtemelen siz de bir kaynak makinesi satın almayı aklınızdan geçiriyorsunuzdur. Kaynak makinesi alırken şüphesiz ilk önce teknik özelliklerine ve fiyatına bakarız, dolayısıyla kaynak makinesi alırken öncelikle detaylı bir ürün araştırması yapıp sonrasında bu ürünlerin fiyatlarını karşılaştırarak seçim yapabilirsiniz. Ancak karşınıza çıkan ilk ucuz ürünü satın almadan önce üründe kullanılan malzemeleri ve kullanıcı yorumlarını incelemenizi öneririz.

Size uygun olan en iyi kaynak makinesi markası ya da modeli hangisi diye merak ediyorsanız yazımızda ağırlıklı olarak amatör ve ev kullanımına uygun kaynak makinesi modellerini değerlendirdik ve sizler için listeledik.

 

 

1) Magmaweld Monostick 200i

magmaweld

En iyi kaynak makinesi modelleri listemize Magmaweld markasının Monostick 200i modeli ile başlıyoruz. Inverter teknolojisi sayesinde diğer kaynak makinelerine göre daha az enerji tüketen Magmaweld Monostick, aşırı ısınmaya karşı da korumalıdır.

Ürünün geniş tabanı sayesinde kullanım esnasında devrilme gibi durumlar yaşanmadığı gibi hafif ve kolay taşınabilir yapısıyla da beğeni toplamaktadır. Ayrıca açık havada da kullanılabilen bu ürün, hobi amaçlı olarak en çok tavsiye edilen kaynak makinesi modellerindendir.

Teknik özellikler:

 • 230 V şebeke gerilimi
 • 10,5 kg ağırlık
 • IP23S koruma sınıfı

 

 

2) Askaynak Inverter 205

askaynak

Askaynak markası kaynak makinesi denilince akla gelen ilk yerli markalardan biri. Markanın yerli üretim olması sayesinde yedek parça, onarım, servis gibi konularda çok daha kolay şekilde destek alabilirsiniz.

Askaynak Inverter 205 kaynak makinesi hem amatör kullanıcılar hem de profesyoneller tarafından güvenle kullanılıyor. CE belgeli dayanıklı soketleri, kesintisiz kaynak imkanı, diğer makinelerden etkilenmeyen ve elektromanyetik gürültü yapmayan çalışma şekli, hızlı ve ultra sessiz oluşu ile cihaz oldukça olumlu yorumlara sahip.

Teknik özellikler:

 • 220 V şebeke gerilimi
 • 6,7 kg ağırlık (kablolar hariç)

.

 

3) Fubag IR 200

fubag IR 200

Listemizin üçüncü sırasında bir Alman markası olan Fubag’ın IR 200 örtülü elektrot (MMA) kaynak makinesi yer alıyor

Kaynak makinesi demirden bir gövdeye sahip ve hızlı soğutma sağlamak için dört bir tarafında soğutma delikler ile donatılmış. 2,8 metrelik kablosunun yanı sıra 1,6 metre uzunlukta bir topraklama kablosu da cihaz beraberinde gelir. Cihaz ev tipi kaynak makinesi sınıfında sayılsa da amper göstergeli bir LCD ekranı bulunuyor.

Teknik özellikler:

 • 220 V şebeke gerilimi
 • IP21 koruma sınıfı
 • 5 kg ağırlık (kablolar hariç)

 

 

4) WERT SWI 190

Wert SWI 190

Bu kaynak makinesinin özellikle de acemi kaynakçılara kolaylık sağlayacak pek çok özelliği vardır. Kompakt ve hafif yapısının yanı sıra fiyatı ile de çok tercih edilen ürünlerden biri. Cihaz sadece doğru akım ürettiği için paslanmaz çelik ve demirli metallerin kaynağında kullanımı uygundur.

Teknik özellikler:

 • 20 – 190 amper akımlı iki çalışma modu
 • 140 – 250 voltluk gerilim aralığı
 • 2,4 kg ağırlık (kablolar hariç)

 

 

5) Resanta SAI-190

RESANTA SAIPA 190

MMA kaynak makinelerinin en iyilerinden olan Resanta’nın SAI-190 model kaynak makinesi geleneksel ev tipi prizlerde çalışabilen cihazlardandır.

Resanta SAI-190 kaynak makinesinin ön panelinde ekransız bir amper ayarlayıcısı bulunur. Cihaz 7 dakika boyunca sürekli olarak kaynak yapabilir ancak ardından kullanıma 3 dakikalık bir ara verilmesi gerekir.

Teknik özellikler:

 • 4,7 kg ağırlık (kablolar hariç)
 • 140 – 260 Volt çalışma aralığı
 • IP21 koruma sınıfı

 

 

6) KLPRO KLMMA200

KLPRO

Piyasanın en iyi ve en sağlam kaynak makinelerinden biri olan İtalyan markası KLPRO’nun KLMMA200 modeli, çoğunlukla profesyoneller ve demir doğrayıcılar tarafından kullanılıyor.

Oldukça sağlam ve uzun süre kaynak yapabilen ürün son derece kaliteli ve elektrot ayar göstergesi özelliğine de sahip. Ayrıca anti-stick özelliği sayesinde yapışma yapmaz, sıcak başlangıç fonksiyonu ve 2 fanlı soğutma sistemi ile uzun süreli kullanım ve enerji tasarrufu sunar.

Teknik özellikler:

 • 230 Volt şebeke gerilimi
 • IP21S koruma sınıfı
 • 5,9 kg ağırlık (kablolar hariç)

 

 

7) Fimer X 176

FIMER

Fimer X 176, uzun yıllar boyunca sorunsuz bir şekilde kullanım sağlayabilecek en iyi kaynak makinelerinden biri olarak listemizde yerini alıyor.

İtalyan malı olan ürünün dayanıklı olmasının yanı sıra Türkiye çapında herhangi bir sorun yaşadığınızda ulaşabileceğiniz geniş bir bayi ve servis ağı bulunuyor. Bu sebeple ağırlıklı olarak kaynak atölyeleri ve demir doğrayıcılar tarafından tercih edilen kaynak makinesi modellerinden biridir. Ürün ayrıca yapışma yapmayan özel dizaynı ile kolay ve rahat bir kullanım sunduğu için amatör kaynakçılar tarafından da kullanılmaktadır.

Teknik özellikler:

 • 230 volt şebeke gerilimi
 • 25 kg ağırlık (kablolar hariç)

 

 

8) Ottotech S200

OTTOTECH

Amatör kullanıcılar için önerebileceğimiz en sağlam ürünlerden biri Ottotech markasının S200 model kaynak makinesi, enerji tasarrufu sağlaması ve sınıfının en hafif makinesi olması gibi üstün özellikleri ile ön plana çıkıyor.

Bunların yanı sıra sıcak başlangıç, hassas akım ayarı, TIG fonksiyonu, dijital amper göstergesi gibi fonksiyonları da bulunan ürün yapışma engelleyici ve jeneratör ile kullanıma da uyumludur.

Teknik özellikler:

 • 230 volt şebeke gerilimi
 • 8 kg ağırlık

 

 

9) Stanley Wd200Ic2

STANLEY

İtalyan markası olan Stanley, yüz yılı aşkın süredir sektörün önde gelen kaynak makinesi markalarından biri olmakla beraber ömür boyu sorunsuz bir şekilde kullanabileceğiniz dayanıklı ve kaliteli ürünleri ile ön plana çıkıyor.

Stanley marka kaynak makineleri ile hem amatör hem de profesyonel olarak hemen her türlü kaynak işinin üstesinden gelebilirsiniz. Anti-stick özelliği sayesinde kaynak sırasında elektrotun yüzeye ve parçaya yapışmasını engelleyen Stanley Wd200Ic2 kaynak makinesi, hızlı soğutma için turbo fanlı ve sağlam bir saç gövdeye sahiptir.

Hafif ve kompakt yapısı sayesinde oldukça kullanışlı olan kaynak makinesinin üzerinde LED termal koruma göstergesi de bulunuyor. Sıcak başlatma fonksiyonu da bulunan ürünün tek eksiği aşırı ısınmaya karşı bir koruma sisteminin bulunmayışı.

Teknik özellikler

 • 230 V şebeke gerilimi
 • 8 kg ağırlık (kablolar hariç)
 • IP21S koruma sınıfı

 

 

10) Stayer Citywork Kaynak Makinesi

STAYER

Stayer Citywork kaynak makinesinin fiyatına göre oldukça üstün bir performans sağladığını söylemek mümkün. Ark başlangıcı ayarlanabilen kaynak makinesinin ayrıca sıcak başlangıç, yapışma engelleyici anti-stick özelliği ve pratik kullanım sağlayan uzun bir kablosu bulunuyor. Tüm bu özelliklerin yanında hafif tasarımı ile de kesinlikle amatör kullanıcılar için birebir!

Eğer kaliteli ve uygun fiyatlı bir fiyat performans ürün arıyorsanız, Stayer Citywork modelini deneyebilirsiniz.

Teknik özellikler:

 • 230 volt şebeke gerilimi
 • 2 kg ağırlık (kablolar hariç)