buhar makinesi

Hava nemlendiriciler, hassas bünyeler ve bebekler için için özellikle kış aylarında kapalı ortamlardaki ısıtıcıların neden olduğu hava kuruluğuna karşı oldukça etkili yardımcı cihazlardandır. Bilindiği üzere kış aylarında kuru hava bulunan ortamlarda soğuk algınlığına yol açan virüsler daha kolay çoğalıp yayılırlar, dolayısıyla sıcak ve soğuk olmak üzere iki çeşidi bulunan buhar makineleri, boğaz kuruluğu ve üst solunum yolu hastalıkları gibi çeşitli sorunları da engellemek adına oldukça faydalı oluyorlar.

Peki en iyi hava nemlendirici buhar makinesi hangisi? Sıcak buhar makinesi ile soğuk buhar makinesi arasındaki farklar nedir ve hangi ihtiyaca göre ne tür bir hava nemlendirici seçmeniz gerekir? Yazımızda tüm detaylarıyla en iyi buhar makinelerini ve buhar makinesi türleri hakkında bilgileri sizler için derledik.

 

 

 

Buhar Makinesi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

1

Cihazda Üzerindeki Nem ve Sıcaklık Ayarları

Buhar makinelerinin asıl kullanım amaçlarından biri, ortamdaki nem seviyesini ortalama bir düzeye çıkartmaktır. Özellikle bebekler için buhar makinesi ile ortama verilmesi gereken bir ilaç kullanımı söz olduğunda, evin nem seviyesinin iyi ayarlanabiliyor olması oldukça önemlidir. Kuru bir evi nemli yapayım derken de duvarları rutubetlendirmeyi hiçbirimiz istemeyiz.

Buhar makinesi kullanırken ısının 23 derece civarında, nem oranının ise %45 ile %55 seviyeleri arasında olmasına özellikle de bebekli evlerde dikkat edilmesi gerekiyor, bu sebeple bu özellikleri kolaylıkla ayarlayabildiğiniz bir cihaz hem siz hem de bebeğiniz için en iyisi olacaktır.

 

Cihazın Ses Seviyesi

Buhar makinesi gün içerisinde de kullanılabileceği gibi genelde rahat bir uyku çekmek için geceleri kullanılmaktadır. Bu durumda, özellikle de uykusu hafif olanlar başta gelmek üzere kimse buhar makinesinin şifa kaynağı yerine gürültüsü ile kabusu olmasını istemez. Dolayısıyla “En iyi buhar makinesini ararken nelere dikkat edilmeli?” sorusunun bir diğer cevabı da cihazın çalışma desibelidir. Alacağınız cihazın 35 dB ve altı olmasına, eğer cihaz üzerinde ses seviyesi bilgisi detaylı olarak yer almıyor ise de ultra sessiz olarak tanımlanan bir model olmasını öneririz.

 

Cihazın Enerji Tüketimi

Buhar makineleri gün veya gece boyu uzun sürelerde çalıştırılan cihazlar olduğundan enerji tüketimi konusunda oldukça verimli, hatta belki de cimri olmaları gerekir. Aksi halde elektrik faturanızda beklemediğiniz bir anda gözle görülür artışlar meydana gelebilir.

 

Cihazın Su Haznesi ve Termostatı

Buhar makinelerinde bulunan su hazneleri cihazdan cihaza farklılık gösterebilmektedir. Bazı cihazlar 5 litre kapasitede iken iken bazılarında bu rakam düşebilir veya artabilir. Fakat su kapasitesinden daha da önemli olan bir etken, su haznesinde su bittiğinde cihazın kendini otomatik olarak kapatabilmesidir. Aksi bir durumda makineniz içerisindeki su tükenmiş olduğu halde çalışmaya devam ederek boş yere enerji tüketecek ve daha da tehlikelisi cihazın motorunun yanması riski oluşabilecektir.

Ayrıca kullandığınız buhar makinesi hangi marka olursa olsun içerisine kesinlikle musluk suyu koymamalısınız. Musluk suyu kullanmak zamanla kireçleme yapacak ve makinenizin ömrünü kısaltacaktır. Musluk suyu yerine arıtma veya içme suyu tercih etmelisiniz.

 

 

 

Buhar Makineleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

4

 

Hava nemlendirici buhar makineleri ne işe yarar?

Hava nemlendirici buhar makineleri, ortama mikroskobik boyutta su zerrecikleri yayarak havadaki, nem dengesini ayarlamaya yararlar. Böylece %30-%50 oranlarına ulaşan nem miktarında bebekler, solunum güçlüğü çekenler, astım ve diğer üst solunum yolu hastalıkları olanlar rahatça nefes alabilirler. Hava nemlendiricilerin, sıcak ve soğuk buhar makinesi olmak üzere iki çeşidi vadır. Aralarındaki farklar ise şu şekilde;

 • Soğuk buhar makineleri, sıcak buhar makinelerine kıyasla daha az enerji tüketirler.
 • Soğuk buhar makinelerini yalnızca içme suyuyla kullanmak gereklidir, sıcak buhar makinesinde ise arıtma suları da kullanılabilmektedir.
 • Soğuk buhar makineleri sıcak buhar makinelerine göre daha sessiz çalışırlar.
 • Yanma riski olduğu için sıcak buhar makinelerinin bebek ve çocukların bulunduğu ortamlarda kullanılması genelde önerilmez.
 • Soğuk su, bakteri ve küflerin çoğalması için daha uygun bir ortam sağladığından soğuk buhar makinesinin temizliğinde sıcak buhar makinelerine kıyasla çok daha titiz ve özenli olunması gerekir.

 

Buhar makinesi kullanmak öksürüğe iyi gelir mi?

Eğer bebeğinizde veya evdeki yetişkinlerde nazofarenjit (veya rhinosinusit) olarak adlandırılan burun tıkanıklığı sebebi ile oluşan öksürük şikayeti var ise buhar makinesini kullanmanız oldukça faydalı olacaktır. Bu cihazlar ortamın nem seviyesini arttıracağından burunda yumuşama ve geniz akıntılarında azalmalar meydana gelir, bu durum öksürüğünüze de iyi gelecektir.

 

Buhar makinesi kullanmak öksürük yapar mı?

Buhar makineleri, hem öksürüğe iyi gelecek şekilde bazı ilaçlar ile kullanılabilmeleri, hem de ilaçsız şekilde kullanımı ile yukarıda da bahsettiğimiz üzere öksürüğe sebep olan çeşitli faktörler üzerinde etkili olacaktır. Fakat eğer bir solunum yolu probleminiz varsa buhar makinesi kullanmadan önce uzman bir doktora başvurmanızı öneririz.

 

 

 

En İyi Buhar Makinesi Modelleri

Yukarıda sıraladığımız kriterlere göre kendinize uygun buhar makinesi türünü belirledikten sonra yazımızın devamında yer alan en iyi buhar makinesi marka ve modellerini inceleyip satın alabilirsiniz.

 

 

10) Sinbo SAH-6107 Ultrasonic Hava Nemlendirici Buhar Makinesi

sinbo

Yerli üretim markalarımızdan biri olan Sinbo’nun, en fazla satılan ürünlerinden biri de SAH-6107 buhar makinesi, tam bir fiyat / performans ürünü olmasının yanı sıra buhar gücü aynı aralıktaki diğer cihazlardan yüksektir, ancak cihaz maalesef sessiz çalışma özelliğine sahip değil.

Teknik Özellikleri:

 • 5 litrelik geniş su tankı kapasitesi
 • 360 derece ayarlanabilir buhar çıkışı
 • Cihaz çalışırken de su ekleyebilme opsiyonu
 • Su seviyesini kolayca görebilmek için şeffaf tasarlanmış gövde
 • Düşük elektrik tüketimi

 

 

9) Fakir Airwell Hava Nemlendirici Buhar Makinesi

fakir

Çoğumuzun severek ve güvenle pek çok ev eşyasını kullandığı Fakir’in Airwell model buhar makinesi özel sensörleri ve diğer teknik özellikleri ile rakiplerinden sıyrılıyor. Düşük enerji tüketimiyle cebinize zarar vermeyen ürün, diğer cihazlara göre oldukça geniş bir etki alanına da sahip olması ile de beğenisini topluyor. Ürünün rakiplerine kıyasla tek eksisi sessiz çalışma özelliğinin bulunmaması.

Cihazın diğer teknik özellikleri;

 • Tuşlu kontrol paneli
 • 6 litre su kapasitesi
 • 48 m2 etki alanı
 • Düşük enerji tüketimi
 • Özel haznesi ile üstten dolum özelliği

 

 

8) Loobex Ultrasonic MH 602 Soğuk Buhar Makinası

loobex

Listemizde yer alan fiyat/performans ürünlerinden bir diğeri de çok satılan ve olumlu yorumlara sahip olan Loobex buhar makinesi. Ürün diğer buhar makinelerine göre su haznesinde su azaldığında uyarı sinyali veren, su bittiğinde ise kendini otomatik kapatması ile ön plana çıkmaktadır. Loobex buhar makinesi şık tasarımıyla da rahatça evinizin dekoruna uyum sağlayacaktır.

Cihazın diğer teknik özellikleri;

 • Zamanlayıcı ayarına göre otomatik kapanma / açılma özelliği
 • Su bittiğinde otomatik olarak kapanma
 • 5,8 litre su tankı kapasitesi
 • 4 farklı buharlandırma kademesi
 • Nem oranını ve oda ısısını gösteren dijital ekran
 • Odadaki nem oranını doğru ölçmek için hassas sensörler
 • Hava kalitesini arttıran iyonizer teknoloji
 • Bir dolu tank ile 18 – 24 saat arası çalışma süresi
 • Kolay ve pratik kullanım için uzaktan kumanda ve taşıma kulpu.

 

 

7) Deerma F300 Üstten Dolum Ultrasonik Soğuk Buhar Makinesi

deerma

Deerma F300, şık tasarımının yanı sıra pratik kullanımı ile de kullanıcılarını memnun ediyor. Üst kısmında yer alan özel kapağından cihaza kolayca su ve ilaç ekleyebilir, hatta korozyon önleyici malzemeden yapılmış olduğu için cihaz içerisine dilediğiniz her türlü bitkisel yağı da ekleyerek evinizin güzel kokmasını da sağlayabilirsiniz.

Cihaz 360 derece buhar çıkışı özelliği ve 3 boyutlu dalga etkisi ile bulunduğu odanın her yerini kısa sürede nemlendirir, Ayrıca üzerinde bulunan düğmesi ile buhar çıkış gücünü de istediğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz. Su seviyesi göstergesi de bulunan cihaz, haznesindeki su tükendiğinde otomatik olarak kapanır. Ancak tüm bu olumlu özelliklere rağmen cihazda sessiz çalışma özelliği bulunmuyor.

Cihazın diğer teknik özellikleri;

 • Kayma önleyici ayaklık
 • Aktif karbon filtre
 • Tuşlu kontrol paneli
 • 4,8 litre su kapasitesi
 • 25 m2 etki alanı

 

 

6) Medisana 40014 Hava Nemlendirici Buhar Makinesi

medi

Medisana 40014 buhar makinesi iki farklı çalışma moduyla karşımıza çıkıyor. Dokunmatik olarak kontrol edilebilen cihazın tek eksisi sessiz çalışma özelliğinin olmayışı, ancak buna rağmen yine de kullanıcılardan tam puan almayı başarıyor.

Cihazın diğer teknik özellikleri;

 • Gece lambası özelliği
 • 2 farklı çalışma modu
 • Dokunmatik kontrol paneli
 • 3,8 litre su kapasitesi
 • 35 m2 etki alanı

 

 

5) Tefal Disney Aroma Hava Nemlendirici

tefal

Listemizin 5. sırasında yer alan Tefal Aroma Hava Nemlendirici, Disney karakterli dış baskısı ile çocukların, maksimum güvenlik sağlayan özellikleri ile de ebeveynlerin favori hava nemlendirici cihazlarından birisidir.

Bir tür soğuk buhar cihazı olan ürün, nem düzeyini arttırıp ideal seviyeye getirerek bebeğinizin rahat nefes almasını kolaylaştırır, Soğuk prensipte bir cihaz olduğu için herhangi bir tehlikesi veya haşlanma riski yoktur.

Işıklı göstergesi, buhar çıkış kontrolü ve yetersiz su olduğu takdirde otomatik kapanma özellikleri sayesinde soğuk buhar makinesi arayanlar Tefal Disney Aroma hava nemlendiriciye mutlaka göz atmalı!

Cihazın diğer teknik özellikleri;

 • Daha uzun kullanım ömrü için özel anti-kireç kartuşu
 • Higrometresiyle ile nem miktarı kontrolü
 • Rahat nefes almak özel yağlar ile kullanılabilecek uçucu yağ difüzörü
 • 4,5 litre su alma kapasitesi
 • 50 saate kadar çalışma

 

 

4) Weewell WHC752 İyonizerli Soğuk – Sıcak Buhar Üfleyici

weewell

Listemizin 4. sırasında yer alan Weewell iyonizerli soğuk ve sıcak buhar makinesi, kullanacağınız ortamın ideal nem dengesine ulaşmasını sağlarken aynı anda iyonik temizleyici özelliği ile ortama iyonlar salarak havada bulunan zararlı bakterileri ve partikülleri sterilize ederken kötü kokuları da gidermiş oluyor.

Cihaz ayrıca uzaktan kumandası ile kontrol edilebildiği için kullanıcılara büyük kolaylık sağlamaktadır. Weewell WHC752, su haznesinde bulunan su tükendiğinde otomatik kapanma özelliği ile kireç oluşumunu önleyici özel filtre sistemi sayesinde daha temiz ve kaliteli buhar üretmektedir.

Nem değerini okuyabilmeniz için LCD ekranı ve dokunmatik tuşları da bulunan cihazda otomatik nem ayarlayıcı özelliği de mevcuttur. Ayrıca düşük enerji tüketimi ile birlikte 360 derece dönebilen buhar çıkış ünitesi de bulunmaktadır.

Cihazın teknik özellikleri;

 • Dokunmatik panel
 • Kontrol kumandası
 • Sıcak ve soğuk ayarı
 • Dokunmatik ve kumandalı kontrol paneli
 • 5 litre su kapasitesi
 • 35 m2 etki alanı
 • Sessiz çalışma özelliği

 

 

3) Delonghi UH700M Hava Nemlendirici Buhar Makinesi

delonghi

İçerisine esans koyulabilme özelliğiyle neme ek olarak güzel bir koku da yayılmasına imkan veren ürün, 20 saat boyunca çalışabiliyor. Üzerinde yer alan mekanik panelle kontrol edilebilen hava nemlendirici, sessiz çalışabilmesiyle en çok tercih edilen buhar makinesi modelleri arasındaki yerini koruyor.

Cihazın diğer teknik özellikleri ise şu şekilde;

 • 20 saate kadar çalışma süresi
 • Koku dispenseri
 • Mekanik kontrol paneli
 • 3 litre su kapasitesi
 • 20 m2 etki alanı
 • Sessiz çalışma özelliği

 

 

2) Beurer LB 88 Hava Nemlendirici Buhar Makinesi

buerer

En iyi hava nemlendirici buhar makineleri listemizde 2. sırada yer alan Beurer LB 88, kolay kullanımıyla dikkat çeken cihazlardan.

İkili buhar teknolojisiyle karşımıza çıkan ürün, geniş su haznesi sayesinde tek dolumda uzun süreli kullanılabiliyor. Birçok kişi tarafından tavsiye edilen cihazın etki alanı da oldukça geniş.

Cihazın diğer teknik özellikleri ise şu şekilde;

 • 6 litre su haznesi
 • Tuşlu kontrol paneli
 • 48 m2 etki alanı

 

 

1) Motorola MBP83SN Wi-fi İyonizerli Soğuk Buhar Makinesi

motorola

Listemizde ilk sıraya yerleşen teknoloji ve elektronik devi Motorola bu sefer karşımıza akıllı iyonizerli soğuk üfleyici özellikteki buhar makinesi ile çıkıyor. Cihaz en başta bebeklerin serin, ideal nemli ve rahat bir uyku ortamına sahip olabilmeleri ve ortamda bulunan zararlı bakteri ve partikülleri imha edebilmek için iyonizer özellikli.

Wi-fi özelliği de bulunan cihazı Hubble uygulamasını indirdiğiniz akıllı telefonunuzdan, tabletinizden veya bilgisayarınızdan uzaktan yönetebilirsiniz. Cihazda ayrıca dört farklı soğuk buhar ayarı ile birlikte üç farklı çalışma modu bulunmaktadır. Bu uygulama üzerinden cihazın hangi saatlerde açılıp kapanacağını belirlemek, hatta hangi saatlerde hangi kademede çalışacağını dahi ayarlamak mümkün.

Cihazın diğer teknik özellikleri ise şu şekilde;

 • 3 farklı zamanlayıcı
 • 4 farklı buhar verme seviyesi
 • 360 derece dönebilen buhar çıkış ünitesi
 • 4 litre su haznesi
 • Bir dolu tank ile 10 saate kadar çalışma süresi
 • Kireç önleyici seramik filtre
 • Su haznesinde su bittiğinde otomatik kapanma özelliği
 • Ergonomik ve şık tasarım
 • Temiz buhar vermek üzere tasarlanmış çift filtre sistemi

Yurtdışında En Çok Satan Hava Nemlendirici – Buhar Makinesi Modelleri

Yurtdışında piyasada çok sayıda yüksek puan alan hava nemlendirici modeli bulunmaktadır ve sizin için en iyisi özel ihtiyaçlarınıza ve tercihlerinize bağlı olacaktır. Müşteri incelemelerine göre en yüksek puan alan seçeneklerden bazıları şunlardır:

 1. Honeywell HCM350W Mikropsuz Soğuk Mist Nemlendirici: Bu nemlendirici, mikropsuz buğulaması ve sessiz çalışmasıyla bilinir. Büyük bir tank kapasitesine sahiptir ve orta büyüklükteki odaları etkili bir şekilde kapsayabilir.
 2. TaoTronics Soğuk Sis Nemlendirici: Bu model ayarlanabilir buğu seviyeleri, dahili zamanlayıcı ve gece lambası özelliği sunar. Daha büyük odalar için tasarlanmıştır ve 60 saate kadar sürekli sis sağlar.
 3. Levoit LV600HH Hibrit Ultrasonik Nemlendirici: Bu hibrit nemlendirici, hem sıcak hem de soğuk sis seçeneklerini kullanır ve dahili bir nem sensörüne sahiptir. Büyük bir tank kapasitesine sahiptir ve daha büyük odalar için uygundur.
 4. Saf Zenginleştirme MistAire Ultrasonik Soğuk Mist Nemlendirici: Bu kompakt ve uygun fiyatlı nemlendiricinin kullanımı ve bakımı kolaydır. İki sis ayarı sunar ve su seviyesi düşük olduğunda otomatik kapanma özelliğine sahiptir.
 5. Venta LW25 Airwasher 2’si 1 Arada Nemlendirici ve Hava Temizleme Cihazı: Bu model, havayı nemlendirme ve arındırma şeklindeki ikili işlevi nedeniyle popülerdir. Verimli çalışma için patentli bir disk yığını sistemi kullanır ve orta büyüklükteki odalar için uygundur.

İhtiyaçlarınıza en uygun hava nemlendiriciyi seçerken oda büyüklüğü, gürültü seviyesi, bakım kolaylığı ve ek özellikler gibi faktörleri göz önünde bulundurmayı unutmayın.