Kilo vermek her zaman için çok kolay olmayabilir. İnsanlar belirli zamanlarda hiç beklemedikleri şekilde kilo alabilirler ve aldıkları kiloyu geri vermekte zorlanabilir. Kilo almak kadar kilo vermekte zor olabilir. Bazı insanlar kilo vermekte zorlanırken, bazıları ise kilo almakta zorlanabilirler.

Kilo alan bir kişinin kalori almıyor olması imkansızla eşit bir durum olacağından kişi mutlaka harcadığı enerjiye oranla daha fazla kalori tükettiği için kilo aldığının farkında değildir. Bu tür kişiler özellikle belirli bir diyet programına girdiklerinde ve kesintisiz olarak bu diyeti uyguladıklarında onlarca kilodan kurtulabildiklerini zor ve geçte olsa anlarlar.

Kilo vermek isteyen bir kişi bir yağ hücresinin vücutta 7 yıl yaşadığını bilmesi gerekir. Bir yağ hücresi 7 yıl yaşar ve büyür. Bu da kilo artışı ile beraber yağlanmanın ortaya çıkmasından sonra gelişir. Karın yağları özellikle cerrahi operasyonla çıkarıldığında bile uzun süre dışarıda kaldığında erimezler ve atık olarak değerlendirilirler.Kilo Veremiyor Musunuz? Kilo Verme Hakkında Sizi Şaşırtacak Gerçekler Listesi

Obezite günümüzde çeşitli kanser türleri ile yakından alakalıdır. Obezite olan insanlar obezite olduklarını genelde kabul etmezler ve sadece kilolu olduklarını belirtirler. Ancak kilolarının kendilerine fazla olduğu konusunun farkına varmaları çok geç olabilir ve bu geç süre içerisinde şeker hastalığı ve diğer karaciğer rahatsızlıkları kalıcı olarak daha fazla risk yaratır. Bir obez insanın hastalıklara yakalanma riski obez olmayan insana göre bazı hastalıklar konusunda çok daha fazladır.

Yapılan araştırmalarda çok dağınık çalışan ve evden çalışan insanların çok daha fazla kilo almaya meyilli oldukları ve kilo vermek konusunda pek fazla başarılı olmadıkları dile getirilmiştir. Bu çalışmanın sonuçları bazı uzmanlar tarafından eleştirilmiş olsa da, evden çalışan insanlar daha rahat gıdaya erişim ve kendilerine tanıdıkları sürenin daha fazla olmasından dolayı daba çok gıda tüketebildiklerini belirtmişlerdir.

Kilo vermek artrit semptomlarının azalmasına %85’e varan oranlarda yardımcı olabilir.

Kilo vermek isteyen kişilerin “su içsem yarıyor” dememesi, her yedikleri 1 lokmayı bile not ederek kalori hesabı yapmaları durumunda fazla kalori çıktığını görerek durumun vahimliğini anlamaları gerekir.