Fiber internet 100 mbps hızına kadar ulaşan, hatta daha fazlasına bile ulaşan (ancak Türkiye’de olmayan) bir internet türü. Normalde ADSL internet hizmetlerinde kablolar bakır kablo olur ve apartmana kadar gelen kablolar fiber kablo olsa bile apartman içerisinde kablolar bakır kablo ise bu durumda fiber internet almak asla mümkün olmamaktadır.İnternet Hızı Nasıl Arttırılır?

Ancak kablolar hem apartman içerisine, hem de eve kadar fiber kablolardan yapıldıysa bu durumda hızlı internete erişim mümkün olabilir.

Fiber İnternet Yararları Nedir?

Fiber internetin birden fazla yararı bulunmaktadır. Bunlar arasında fiber internet ne işe yarar? Sorusunun yanıtına birden fazla yanıt bulunmaktadır.

Çok Hızlıdır

Fiber internet hipernet ve ADSL’e oranla çok ama çok daha hızlıdır ve daha fazla sayıda indirmeyi daha kısa sürelerde yapmanızı sağlar. Örneğin 100 GB dosya indireceksiniz ve saniyede 100 mbps indirme hızına sahip olan internet hızına sahipseniz bu dosyayı 1 saatte indirebilecek iken (süre gerçek değildir) aynı dosyayı ADSL’de 10 günde indirebilirsiniz.

Fiber internetin hem hızlı olması, hem de kullanıcı dostu paket fiyatları ile diğer internet paketi seçeneklerine oranla son yıllarda Türkiye’de de çok fazla sayıda insan tarafından aktif olarak kullanıldığı bilinmektedir.

Güvenlidir

Hızlı olduğu kadar fiber internet ışık aracılığı ile kablolarda hızlı bir şekilde iletim yapar. Bu yönü ile bilgi akışı çok daha hızlıdır, aynı zamanda ADSL gibi internet hizmetlerine oranla çok ama çok daha fazla güvenli olduğundan söz edilmektedir.

Yüksek Yoğunlukları Kaldırabilir

Fiber internet sayesinde yüksek yoğunluklarda işlemler yapmak mümkün olabilir. Bunun anlamı saatler içerisinde gezinti süresinin azalması, bu sayede vaktinizin daha fazla verimli kullanılmasıdır. Örneğin ADSL’de 1 saatte yapacak olduğunuz ekstra internette gezinme işlemini fiber internet sayesinde 30 dakikada yapabilirsiniz.
Etiketler: