Dünyadaki En Pahalı Maddeler


16) Safran – 11$/gram


Safran yiyeceklere parlak sarı bir renk katar. Tadı biraz keskin ve samansıdır. Arap, Orta Asya, Avrupa, Hint, İran, Fas ve Cornwall mutfaklarında oldukça yaygın olarak kullanılır. Şekerlemeler ve likörlerde de sıklıkla safran bulunur.

1

15) Altın – 56$/gram

Altın süs eşyası olarak kullanımının yanı sıra, elektrik iletkenliği yüksek ve kolayca kimyasal tepkimeye girmeyen bir madde olduğu için en çok elektrik ve elektronik sanayilerde bağlantıların, terminallerin, baskı devrelerinin, transistörlerin ve yarı iletken sistemlerin kaplanmasında kullanılır.

2

14) Rodyum – 58$/gram

Rodyum otomobil sektöründe katalizör dönüştürücü olarak kullanılır; motordan çıkan zehirli gazları daha az zehirli gazlara dönüştürür. Diğer kullanım alanları ise platin ve paladyumun katılaşması ve korozyona karşı dirençli olmaları içindir.

3

13) Platin – 60$/gram

Laboratuvar kaplarının, bozunmaya dayanıklı gereçlerin, tellerin ve ısıl uçların yapımında, kuyumculukta, diş hekimliğinde ve elektrik kontaklarında kullanılır.

4

12) Metamfetamin – 100$/gram

Metamfetamin (kristal meth); uyarıcı ve halüsinasyon özelliği olan sentetik bir maddedir. Uyanıklık, motivasyon ve kısa dönem beyin aktivitesini artıran madde yüksek dozlarda öforiye neden olmaktadır. Bağımlılık yapıcı özelliğe sahiptir. II. Dünya Savaşında bazı askerlere güç vermesi için kullandırılan madde, eroin, kokain ve birçok uyuşturucu maddeden daha zararlıdır.

5

11) Gergedan Boynuzu – 110$/gram

Yemen’de hançer sapı olarak kullanılan gergedan boynuzu, Çin’de ise geleneksel tıpta kullanılmaktadır. Ayrıca gergedan boynuzunun cinsel gücü artırıcı etkisi olduğuna inanılmaktadır.

6

10) Eroin – 130$/gram

19. yüzyılın sonlarında Bayer firması tarafından öksürük ilacı ve ağrı kesici olarak üretilmiş fakat kullanım amacından sapmıştır. Beyaz ile koyu kahve arasında değen renklerde olabilen bir tozdur. Eroin genellikle enjekte edilerek, burundan çekilerek ve ağız yoluyla alınarak kullanılmaktadır. Büyük oranda bağımlılık yapma özelliğine sahiptir.

7

9) Kokain – 215$/gram

Koka bitkisinin yapraklarından elde edilir. Merkezi sinir sistemi üzerine uyuşturucu, uyarıcı ve iştahın bastırılması gibi etkiler yapar. Etkisi çabuk başlayıp çabuk bittiği için psikolojik bağımlılık yapar.

8

8) LSD – $3000/gram

Halk arasında asit olarak da bilinir. Halüsinojenler içerisinde en kuvvetli olandır. Etki sürecince, kişiyi gerçek dünyadan soyutlar ve kullanan kişinin ruh haline göre etki eder. Esas riskleri çoğunlukla psikolojiktir (bad trip). Yapılan detaylı araştırmalarda LSD kullanıcılarının şiddetli patlamalara ve garip davranışlara eğilimleri ortaya çıkmıştır. Etki altındayken uçacaklarına inanarak binaların tepelerinden atlayabilir, kör olana kadar güneşe bakabilir, gözlerini yuvalarından çıkarabilir ve hatta cinayet işleyebilirler.

9

7) Plutonyum – 4000$/gram

Yaygın olarak nükleer reaktörlerde ve silahlarda kullanılmaktadır. Radyoaktif ve toksik bir maddedir.

10

6)  Taaffeite – 20.000$/gram, 4000$/karat

Leylak renkli değerli bir taş olan taaffeite taşı, magnezyum, alüminyum ve berilyumdan oluşur. Elmastan bile daha nadir bulunur. Genellikle takılarda kullanılır.

12

5) Trityum – 30.000$/gram

Günlük hayatta sıkça gördüğümüz “acil çıkış” tabelaları trityum kullanılarak yapılmıştır. Radyoaktif bir madde olan trityum aynı zamanda hidrojen bombası yapımında da kullanılmaktadır. Kimyasal yapısı hidrojene benzediği için “radyoaktif hidrojen” adıyla da bilinir.

13

4) Elmas – 55.000/gram

Bilinen en sert madde olan elmas genellikle ziynet eşyası ve yüzük taşı olarak kullanılmaktadır. Mücevheratın yanı sıra, sertliği sebebiyle sanayide kesme aletlerinde sıklıkla yapay elmas kullanılır.

14

3) Painite – 3.000.000$/gram

Sadece Mynmar’da nadir olarak bulunan bir mineraldir. İçindeki demir miktarına göre kahverengi, turuncu ve kırmızı renkleri bulunabilir.

11

2) Kaliforniyum 252 – 27.000.000$/gram

Radyoaktif metalik bir kimyasal element olan kaliforniyum, ilk kez 1950 yılında Kaliforniya Üniversitesi tarafından üretildi. Çok sınırlı miktarda bulunduğu için kullanım alanı da oldukça sınırlı olan element, nükleer reaktörlerin başlatılmasında kullanılır. Her yıl sadece ABD ve Rusya’daki merkezlerde eser miktarda sentezlenir.

15

1) Antimadde – 62.5 trilyon $ / gram

Antimadde terimi ilk olarak İngiliz fizikçi Sir Arthur Schuster tarafından 1898’de Nature dergisi için kaleme alınan bir makalede geçmiştir. Big Bang teorisinin temelini oluşturan antimadde, ilk olarak CERN laboratuvarlarında üretilmiş ve yakın zamanda uzayda da var olduğu gözlenmiştir. Doğal yollarla, hatta insan vücudu tarafından bile oluşturulduğu ortaya çıkartılmış olmasına rağmen, dünya üzerinde şu ana kadar 1 gramdan az antimadde üretilmiştir. İlerleyen senelerde üretimi için gerekli enerji sağlanabildiğinde, antimaddenin yeni gezegen arayışı seyahatleri için roket yakıtı olarak kullanılması planlanıyor.

16


What's Your Reaction?

Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Bilgilendirici Bilgilendirici
0
Bilgilendirici
Beğendim
0
Beğendim
Korkutucu Korkutucu
0
Korkutucu
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format