Süt denince aklınıza gelen ilk marka hangisi olur? Genellikle Türkiye’de en iyi süt markaları dendiği zaman bilindik yerli markalar akla ilk sırada gelirken, köylerde ve yöresel ürünlerin fazlaca tüketildiği yerlerde ise açık sütlerin en iyi sütler olduğu belirtilir.

Ancak artık gerek süt üreticileri olsun, gerek ise markalar olsun açık süt satışını büyük oranda engellemiş ve yerel üreticiler sütlerini fabrikalara satmaya başlamış durumdadırlar.

En iyi süt markaları her zaman kalite ve kontrol aşamasına önem veren markalardan oluşur. Eğer süt satıcısı marka denetim ve kaliteye önem vermiyorsa kalite sorunları boy gösterir.

Kaliteli Sütün Önemi Nedir?En İyi Süt Markaları – Güvenle İçebileceğiniz 6 Süt Markası

Bu sorunun yanıtı kendisinde saklı: kaliteli üretim yaptıkları için. Süt üretimi kolay gibi görünen ancak oldukça fazla aşamadan oluşan bir süreç ister. Günümüz Türkiye’sinden onlarca yıl önceye gidecek olursak insanlar sütlerini hayvanlarından sağarlar veya diğer süt üreticilerinden günlük olarak demir kaplar içerisinde satın alırlardı. Ancak açıkta satılan bu sütlerle ilgili yasal düzenlemeler onlarca yıl sonra yapıldı ve günümüz temiz ve modern tesislerinde süt üretimine geçildi.

Açıkta satılan sütlerde hiçbir kalite ve kontrol yapılamıyordu. Çünkü hayvandan direkt olarak sağılıyor ve ardından sofralara ulaşıyordu. O yıllarda özellikle test yapacak merkezlerin sayısının az olmasının da bunda etkili olduğu söylenebilir.

Bugün artık tesislerde yüzlerce farklı aşamada kalite kontrolleri yapılan, hijyen oranları test edilen pastörize sütler paketleniyor ve sofralarımıza kadar geliyor.

Eğer süt kalite ve kontrol denetimlerinden geçmiyorsa yeterince temiz olduğu şüphelidir. Bu da ölümcül olabilecek bakterilerin süt içerisinde üremesine, eğer pastörize işlemi sırasında sıcaklık dengesi iyi ayarlanmazsa sütün kokmasına veya renginin sarımtırak olmasına bile sebep olabilir.

Sütün İyi Olduğu Nasıl Anlaşılır?En İyi Süt Markaları – Güvenle İçebileceğiniz 6 Süt Markası

Sütün iyi olduğunu gösteren en iyi ibare tadına bakmaktır. Eğer ki süt çok su gibiyse içerisine su katıldığını anlayabilirsiniz. Sütün içerisinde su katıldığını nasıl anlarım? Testi yapmak istiyorsanız yine tadım en önemli kriter ve adımdır.

Eğer sütü içtiğiniz halde süt kokusu gelmiyorsa, sütten su tadına benzer tat geliyorsa ve direkt süt tadını alamıyorsanız bilin ki o sütün içerisinde su katılmıştır. Sütün renginin normalden daha beyaz olması durumunda da özellikle hâlâ satılan açık sütlerde içerisinde su katıldığını anlamak mümkündür.

Kaliteli işlenmemiş sütün kalıntı ve tortular içermemesi gerekir; istenmeyen tatlar ve anormal renk ve koku içermemesi gerekmektedir; bakteri oranı düşük; kimyasal madde içermeyen (örneğin antibiyotikler, deterjan ve kimyasal maddeler); ve normal bileşime ve asitliğe sahip olması sütün kalitesini belirler. Çiğ sütün kalitesi, süt ürünlerinin kalitesini belirleyen birincil faktördür. Kaliteli süt ürünleri ancak kaliteli çiğ sütten üretilebilir.

Farklı marka süt ile su katıldığından şüphelendiğiniz sütü ayrı ayrı bardaklara koyarak flaş gibi ışık tutup geçirgenliğini test ettiğiniz zaman fazla su katılmış olan sütün daha fazla geçirgen olduğunu anlayabilirsiniz. Ancak zaman zaman bu test yöntemi sütün yöresi, üretim kalitesi ve diğer nedenlerle su katılmamış olsa bile doğru sonuç vermeyebilir.

Organik Süt Nedir? – Hamileler Hangi Süt Markasını Tercih Etmeli?En İyi Süt Markaları – Güvenle İçebileceğiniz 6 Süt Markası

Organik süt direkt olarak sütü veren hayvanla ilgili olan bir terim olmasına rağmen genellikle direkt süt ile ilişkilendirilir. Süt verecek olan hayvanın sentetik kimyasallar içermeyen organik yemlerle beslenmesi, yemine dışarıdan belirli kimyasallar katılmaması, doğal ortamında yetiştirilmesi ve hayvanın aşılamalarının tam ve eksiksiz olması sayesinde ortaya çıkar. GDO ve benzer katkı maddeleri içermeyen yemler ile beslenen ineklerin sütü organik süt olarak adlandırılır ve daha fazla fiyatla satılır.

Hamileler hangi süt markasını tercih ediyorsunuz? Sorusu da hamile kadınlar arasında en yaygın sorulardan bir tanesi olarak ön plana çıkmaktadır. Hamileler için özel süt seçimine gerek olmadığı gibi mümkünse organik sütler tercih edilmelidir. Hamileler özellikle asla açık süt almamalıdır. Açık sütlerin satışı azalmış olsa da bunlar yeterli test edilmediğinden bakteriler hastalanmanıza ve bebeğe zarar gelmesine sebep olabilir.

En İyi Süt Markaları 2020

En iyi süt markaları 2020 listesinde çok fazla markaya yer vermek mümkün değil. Çünkü çok fazla süt markasının da Türkiye’de bulunmadığını belirtebiliriz. ABD’de ortalama olarak 110’dan daha fazla süt markası olduğu tahmin edilirken Türkiye’de ise yaygın olarak bulunabilecek ortalama 10 marka olduğu tahmin ediliyor.

TorkuEn İyi Süt Markaları

900.000 daha fazla çiftçi ile birlikte çalışan yerli marka Torku’nun sütü doğal süt olarak pazara sunulmuş durumda ve lezzet bakımından bazıları için “çok sulu” olarak görünse bile genel olarak en iyi markalar arasında yer alıyor. Torku süt özellikle de yaygın satış ağı sayesinde tüm Türkiye’de bulunabiliyor. Diğer süt markalarına oranla Torku 4’lü paket süt çok az daha pahalı olmasına rağmen lezzet açısından beğeniyorsanız güvenle tüketebileceğiniz en iyi süt markaları arasında 1. tercihiniz olabilir.

Pınar SütEn İyi Süt Markaları

Pınar birbirinden daha farklı süt modelleri ile piyasada yer almaktadır. Pınar Protein süt özellikle protein oranı daha yüksek olan süt modeli olarak markanın öne çıkan ürünü olarak bilinmektedir. Aynı zamanda sade şişe tasarımıyla yıllardır marketlerde satılan Pınar süt ürünü de lezzet ve kıvam açısından oldukça lezzetlidir.

Pınar organik süt modeli ile de adından söz ettirmektedir. özellikle lezzet açısından en iyi organik süt markası arıyorsanız listenizin en başında Pınar’a hiç şüphesiz yer verebilirsiniz. 10/10 lezzete sahip olan Pınar organik sütü tatlılarda kullanarak daha lezzetli bir tatlı sunabileceğiniz gibi salep gibi ürünlerin de lezzetini arttırabilir ve sağlıkla içebilirsiniz.

İçim Süt ve Süt ÜrünleriEn İyi Süt Markaları

Üstün Lezzet Ödülü’nü kazanmış olan İçim Süt ve Süt Ürünleri markasının süt ürünleri de kalite açısından en iyi süt markaları arasında yer almayı haketmektedir. İçim süt güvenilir ve hijyenik tesislerde sıkı kalite kontrolleri yapılarak son tüketiciye ulaştırılmakta.

İçim protein içeren süt ürünü ile özellikle sporcular tarafından beğenilerek tüketilmekte, aynı zamanda kakaolu ve çilekli 500 ML cam şişelerde sunulan sütü de çok lezzetlidir.

Sütaş SütEn İyi Süt Markaları

Yılların en bilindik markalarından bir tanesi olan Sütaş uzun ömürlü süt üretimi konusunda kendi büyük ve geniş tesislerinde, son derece sıkı kontrol edilen kalite kontroller ile üretim yapmaktadır. Sütaş süt ve süt ürünleri markasının ürünlerini Türkiye’de tüm marketlerde bulabilmek mümkün olduğu gibi kıvam açısından Türk damak tadına uygun kıvamda süt ürettiklerini söyleyebiliriz.

SEK SütEn İyi Süt Markaları

SEK markası yıllardır Türkiye’de satış yapan markalar arasında ve son dönemde özellikle tüm zincir marketlerde yer alıyor. 1960’lı yıllarda kamu markası olarak kurulan SEK daha sonrasında özel sektöre geçti ve bugün üretim tesisleri son derece hijyenik olduğu kadar lezzet ve kıvam açısından yine en iyi süt markası adı altında ilk sıralarda kendisine rahatlıkla yer bulabilir. SEK çok farklı modellerde süt üretmektedir. UHT süt, organik süt ve farklı tatlara sahip süt modellerini market raflarında bulabilirsiniz.

Danone SütEn İyi Süt Markaları

Danone markasının süt ürünlerini son dönemde yaygın olarak bulabilmek maalesef mümkün olmasa da bir zamanlar özellikle çok daha fazla market raflarında bulabilmek mümkündü. Danone 18.500’den daha fazla test ile beraber güvenilir, hijyenik süt ve süt ürünlerini son tüketicilere ulaştırmaktadır.

En İyi Süt Markaları Konusuyla Alakalı Sıkça Sorulan Sorular

En İyi Süt Markaları – Güvenle İçebileceğiniz 6 Süt Markası

En iyi süt konusunda soru işaretleriniz mi var? Bunlardan bazılarının yanıtını bulmanın zamanı geldi!

Süt kıvamı nedir?

Süt kıvamı sütün rengi, kokusu, yoğunluğu ile doğrudan alakalıdır. Sütün kıvamının çok koyu olması istenmez, bu sütün topaklanmasına sebep olabilir. Ancak çok sulu olan sütler aynı zamanda özellikle salep gibi ürünlerde koyulaşmayı engelleyebilir ve lezzet sorunları yaratabilir.

Süt lezzeti kişiden kişiye değişir mi?

En iyi süt markası denildiği zaman aslında en iyi süt markası yoktur. Çünkü bazı kişiler kabul görmüş en iyi markaların sütlerini bile beğenmeyebilir ve farklı markaların sütlerini daha lezzetli bulabilir. Kişiden kişiye değişebilecek olduğu için sizin için en iyi süt markası hangisi? Sorusunun yanıtını ancak kendiniz deneyerek ve tadarak verebilirsiniz.

En pahalı süt markası hangisi?

Market raflarında süt markaları arasında üstteki listede yer alan markaların fiyatları neredeyse aynıdır. Ancak Torku süt diğer markalara oranla biraz daha fazla fiyatla zaman zaman raflarda yer alabilir.