HSBC, ülkemizde gelişimini sürdüren ve farklı noktalarda açmış olduğu yeni şubeler ile müşteri portföyünü geliştiren bir bankadır. Hem bireysel hem de ticari müşterileri için sürekli olarak ürünlerini güncelleyen banka, özellikle kredi kartı kullanacak olan müşterilerine ayrıcalıklı hizmet sunmaktadır. Advantage ismi ile duymaya alışık olduğumuz kredi kartlarının mimarı olan HSBC, yalnızca kredi kartında limit ve puan açısından değil, yardım amaçlı oluşturdukları destek birimleri ile de müşterilerine hizmet sunmaktadır. Bu doğrultuda bankanın geliştirmiş olduğu kredi kartlarını ele alacak olursak; sunulacak olan kişiler ve kullanım alanlarına bağlı olarak HSBC kredi kartı başvurusu yapacak olan kişilerin karşısına şu isimlerde çıkacaktır.

 • Advantage Classic
 • Advance
 • Concept Üniversiteli
 • Concept
 • Hızz
 • Hızz Üniversiteli
 • Campus Kart

HSBC Advantage Kart Özellikleri

HSBC tarafından sunulan kredi kartları arasında en çok başvuru yapılan kredi kartı özelliğine sahip olan Advantage kredi kartı, yurtiçinde bulunan tüm HSBC ATM noktalarından, birçok işlemin yapılmasına olanak tanımaktadır. Bu kredi kartına sahip olan kişiler, HSBC ve anlaşmalı olan ATM noktalarına giderek kredi kartlarının kullanılabilir limitleri üzerinden nakit avans çekebilmektedirler. Buna ek olarak; nakit puan ve tatil puan gibi özellikleri kullanarak, yaptığınız harcamalardan indirimler kazanırken, bir yandan da nakit olarak değeri olan puanlarınızı biriktirmiş olacaksınız. Nakit puanları tüm POS cihazlarında alışverişleriniz için kullanabilirken, tatil puanlarınızı ise yolculuklarınızda alacağınız biletlerde indirimli olarak alabileceksiniz.

HSBC Advantage kredi kartı kullanan kişilere ne kadarlık bir limit verileceği ise, tamamen kişilerin banka geçmişleri ve gelir durumlarına bağlıdır. Eğer yüksek bir gelire sahipseniz, hem ilk kredi kartınızı kullanmaya başladığınız dönemlerde yüksek limitten kullanıma başlayabileceksiniz hem de ilerleyen dönemlerde limit artış taleplerinizde sorunsuz bir şekilde yanıt alabileceksiniz.

HSBC Advance Kredi Kartı Özellikleri

Advance kredi kartı, özellikle alışveriş yapmayı seven ve alışverişlerini de her zaman için taksitli ödemeyi tercih eden kişiler için geliştirilen bir kredi kartıdır. Bu kredi kartında, nerede olursanız olun, yapacağınız alışverişlerde her yerde geçerli olacak şekilde bedava 6 taksit imkanlarından faydalanabileceksiniz. Aynı zamanda, kredi kartı kullanıcılarına sunulan her yerde bedava 6 taksit özelliği, internet üzerinden yapılan alışverişlerde de geçerli olurken, internet alışverişlerinizdeki toplam tutar üzerinden %10 da indirim elde etmiş olacaksınız.

Diğer kredi kartlarından daha farklı bir özelliğe sahip olan Advance kredi kartında, doğrudan başvurular kabul edilmemektedir. HSBC kredi kartı başvurusu yapacak olan kişiler tercihlerini Advance kredi kartından yana kullanacaksa, bu durumda ilk olarak HSBC üzerinden vadesiz bir hesaba sahip olmaları gerekmektedir. HSBC Bank’a ait olan vadesiz hesabınızda, biri fatura olmak üzere toplam 3 adet otomatik ödeme talimatı vermeniz şart olarak belirlenmiştir. Aynı zamanda, otomatik ödeme talimatına dahil edeceğiniz fatura ve diğer ödemelerinizde, alt limit olarak aylık 500 Türk Lirası’nın altına düşmemeniz gerekmektedir. Diğer kredi kartlarında olduğu gibi nakit puan ve tatil puan birikimi de yapabileceğiniz bu kredi kartında, nakit puanınızın iki katını tatil puanı olarak da kullanabileceksiniz.

HSBC Concept Kredi Kartı Özellikleri

HSBC kredi kartı başvurusu yapacak olan kişiler, eğer yıllık kart aidatı ödemek istemiyorlarsa, bu durumda doğrudan Concept kredi kartlarına yönelmeleri yerinde olacaktır. Çünkü bu kredi kartını kullanan kişiler için herhangi bir şekilde kredi kartı aidatı tahsil edilmemektedir. Advantage puanlarınızın daha fazla birikeceği Concept kartlarda, nakit avans ve ekstra taksit imkanları da bulunmaktadır.

Concept kredi kartı kullanan kişiler yalnızca Türkiye sınırları içerisinde değil, yurt dışında da kolay bir şekilde kullanım sağlayabilecektir. Yurt dışında kredi kartını kullanarak alışveriş yapmak isteyen kişilerin Master Card ve Visa amblemlerini gördükleri tüm mağazalardan işlem yapabilecektirler. Aynı zamanda, HSBC Advantage üye iş yerlerinden yapılacak olan tüm alışverişlerde, alışveriş türü ya da alışveriş miktarı ne olursa olsun, taksitli ödeme şansları bulunmaktadır. Alışveriş yapılan kurumda herhangi bir taksit yapılmamış olsa bile, toplam harcamalarınızı internet bankacılığı, mobil bankacılık ya da HSBC müşteri hizmetleri üzerinden kolay bir şekilde taksitlendirebileceksiniz. Bu işlem, doğrudan yeni dönem ekstrenize de yansıyacaktır.

HSBC Concept Üniversiteli Kredi Kartı Özellikleri

HSBC tarafından sunulan kredi kartlarında yalnızca gelir durumu iyi olan ya da gelir belgesini bankaya sunabilen kişiler değil, ekonomik açıdan aileleri ya da burs aldıkları kurumlara bağlı olarak faaliyet gösteren üniversite öğrencilerine de kredi kartı sunulmaktadır. Bu doğrultuda geliştirilmiş olan HSBC Concept kredi kartı, yüksek lisans, doktora, ön lisans ve lisans öğrencisi grubuna giren ve 18 ile 25 yaş aralığında olan tüm öğrenciler için sunulmaktadır. Alınacak olan Concept Üniversiteli kredi kartında, herhangi bir yıllık kart aidatı kesintisi de yapılmamaktadır. Diğer kredi kartlarında tanımli bir özellik olan ekstra taksitlendirmeler ve Advantage puan birikimleri, Concept Üniversiteli kredi kartında da ekstra işlem yapılmasına gerek olmadan geçerli kılınmıştır.

Yurt içi ve yurtdışında geçerli olan bu kredi kartında, HSBC ATM noktaları üzerinden nakit avans da çekilebilmektedir.

Advantage Hızz Kredi Kartı Özellikleri

Sürekli olarak alışveriş yapan ya da ödeme işlemlerini çok sık tekrarlayan kişileri hızlandırmak amacı ile geliştirilen Advantage Hızz kredi kartı, 50 Türk Lirası’na kadar olan alışveriş işlemlerinde, herhangi bir imza ya da şifre tuşlama işlemine gerek kalmaksızın, ödeme yapmanızı sağlamaktadır.Temassız özelliği bulunan bu kredi kartında, kartınızı okuyucuya göstermeniz yeterlidir. Aynı zamanda HSBC ATM noktalarında da temassız bir şekilde işlem yapabileceksiniz.

HSBC kredi kartı başvurusu yapacak olan kişilerin tercihi bu özellikteki bir kredi kartından yana olacaksa, kişilerin talepleri üzerine onlar için Advantage Hızz Sticker da teslim edilecektir. Bu stickerlar, kişiler cep telefonu veya iPod cihazlarına yapıştırabilecekleri şekilde geliştirilmiştir. Stickerların kullanılabilmesi içi ise Mastar Card Pay Pass noktalarının tercih edilmesi gerekmektedir. Sticker yanınızda bulunduğu sürece, kredi kartınızı taşımak durumunda da değilsiniz.

HSBC tarafından geliştirilen bu kredi kartı, üniversite öğrencileri için de sunulmaktadır. Eğer Concept Üniversiteli kredi kartı için başvuru yapılacaksa, Hızz özelliği bulunan bir kredi kartı talebinde de bulunabilirsiniz.

HSBC Campus Kredi Kartı Özellikleri

HSBC Advantage Classic ve HSBC Advantage StandartdKredi Kartı’na sahip olan kişilerin de kullanabileceği Campus Kredi Kartı, Concept kredi kartı ile benzer özelliklere sahiptir. Eğer yaş sınırını taşıyamayan kişilerin kullanımı için bu kart tercih edilirse, Classic ve Standard özelliklerdeki kartlardan ek kart çıkartımı yapılabilmektedir.

 

HSBC Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

HSBC kredi kartı başvurusu yapmak isteyen kişiler için bankanın hazırlamış olduğu kredi kartları yukarıdaki gibidir. Kişilerin taşıdıkları özelliklere bağlı olarak oluşturulan bu kredi kartlarında, bankacılık alanında yapılan yasal düzenlemeler gereği herhangi bir kesinti yapılmamaktadır. Bundan dolayı kendi kullanım alanlarınızı göz önünde bulundurarak kolay bir şekilde kredi kartı başvurunuzu yapabilirsiniz. HSBC kredi kartı başvurusu yapacak olan kişiler için toplam 2 adet farklı başvuru kanalı bulunmaktadır. Bunlar banka müşterilerinin yapacakları başvurular ve banka müşterisi olmayan kişilerin yapacakları başvurulardır.

Eğer hali hazırda HSBC Bank’ın hizmetlerinden faydalanıyorsanız, bu durumda banka şubesine gitmeden de tüm başvuru işlemlerinizi yapabilirsiniz. Bunun için banka şubesi başta olmak üzere internet bankacılığı ve diğer tüm dijital bankacılık kanallarına giriş yaparak başvuru formu doldurabilirsiniz. Eğer daha önce HSBC üzerinden bir kredi ya da kredi kartı kullanmışsanız, bu durumda bankada gelir belgeniz var demektir. Bundan dolayı banka şubesine çağrılmadan da işleminiz alınacaktır. Onaylanan kredi kartınız ise sistemde tanımlı olan adresinize ya da size en yakın noktada bulunan HSBC şubesine gönderilecektir.

Bununla birlikte, daha önce hiçbir şekild HSBC Bank üzerinden kredi ya da mevduat hizmeti almamış olan kişilerin yapacağı başvuru kanallarına geçecek olursak; karşımıza çok da farklı alternatifler çıkmayacaktır. Sınırlı sayıda olan başvuru kanalı burada yalnızca banka şubesi ile yapılmaktadır. Banka şubesine giderek HSBC kredi kartı başvurusu yapacak olan kişilerin, kesinlikle gelir belgelerini yanlarında bulundurmaları gerekmektedir. Eğer gelir belgeniz yoksa, bankada hiçbir şekilde işleminiz kayda alınmayacaktır. Bunun temel nedenlerinden birisi Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından alınan kararlardır. Buna ek olarak, bankanın sizlere ne kadarlık bir kredi kartı sunacağını da gelir durumunuza göre belirleyecektir.

Eğer HSBC kredi kartı başvurusu ya da bunun haricinde kullanmış olduğunuz kredi kartları ile ilgili bilgi almak, kredi kartınızın limitini arttırmak ya da herhangi bir bankacılık faaliyetiniz için detaylı bilgi almak istiyorsanız, 0850 211 0 114 HSBC müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz.

 

HSBC Kredi Kartı Avantajları Nelerdir?

Diğer bankaların kredi kartları baz alındığında çok fazla dikkat çekmemiş olan HSBC Advantage kredi kartları, genellikle ticari faaliyetler içerisinde bulunan bireyler tarafından tercih edilmektedir. Yüksek limitlerde alım işlemi yapan kişilerin ödeme işlemlerinde problem yaşamamak adına seçtikleri HSBC Advantage kredi kartlarında, kişilerin banka sicillerine göre ekstra limitler verilmektedir. Bunun haricinde, HSBC kredi kartı başvurusu yapacak olan kişiler için bu kredi kartının ayrıcalıkları ve avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz.

 • HSBC kredi kartı kullandığınız süre boyunca, ödemelerinizi zamanında ve eksiksiz yaparsanız, bankanın geliştirmiş olduğu size özel kredi paketlerinden de faydalanabilirsiniz. Bunun ilk örneği, ilk kez kredi kartı başvurusu yapan ve onay alan kişilerden yana olmaktadır. Bu özellikteki kişiler talep ederlerse, 1000 Türk Lirası değerinde anında kredi hizmeti de sunulmaktadır.
 • HSBC anlaşmalı üye iş yerlerinden yapacağınız POS ya da online alışverişlerde, nakit puan biriktirebileceksiniz. Bu puanlar, yapacağınız alışverişin miktarı ve üye iş yerlerine bağlı olarak farklı oalnlarda kredi kartınıza tanımlanmaktadır. Herhangi bir başvuru ya da maliyete katlanmadan kullanacağınız bu özelliğin dışında, tatil harcamalarınız için kazanacağınız ekstra tatil puanlarınız da kredi kartınızda yine birikecektir. Eğer talep edilirse ve kişilerin kullanmış oldukları kredi kartları için bir kampanya geçerliyse, toplam nakit puanları iki ile çarpılarak tatil puanlarına eklenecektir.
 • HSBC kredi kartlarında bulunan temassız özellik sayesinde, 50 Türk Lirası’na kadar olan ödemelerinizi herhangi bir şifre girme işlemine gerek kalmadan gerçekleştirebilirsiniz. Bu özelliğe sahip olan bir kredi kartı alabilmeniz için ise, başvuru işlemleri sırasında bu özellikte bir kredi kartı almak istediğinizi belirtmeniz gerekiyor.
 • HSBC ATM noktalarına giderek, kredi kartınız üzerinden nakit avans çekebilirsiniz. Çekeceğiniz nakit avans miktarını ister tek seferde isterseniz de taksitli olarak ödeyebileceksiniz.

HSBC kredi kartı başvurusu içi kişilerin bilmesi gereken temel bilgiler bu şekildedir. Bunlara ek olarak bankanın talep etmesi durumunda, ekstra belgelerin temin edilerek bankaya iletilmesi de gerekebilecektir.

Kategori: