Türkiye’de katılım bankacılığı alanında son dönemlerin en çok tercih edilen bankalarından birisi olan Kuveyt Türk Katılım Bankası, hem müşteri sayısındaki ciddi artışını hem de banka şubelerinin sayısının artmasını, şubesiz bankacılık alanında yaptığı hizmetlere borçludur. Kişilerin herhangi bir şubeye bağlı kalmadan tamamen internet üzerinden yapabilecekleri işlemler için oluşturulan bu işlemin adı Senin Bankan olarak da kayıtlara geçmiştir. Kişiler kullanacakları bu hizmet sayesinde, hem vadesiz hesaplar için herhangi bir masraf ödemek durumunda kalmıyor, hem eft ve havale gibi işlemlere ücret ödemiyor hem de Kuveyt Türk Katılım Bankası kredi başvurusu işlemlerini hızlı bir şekilde gerçekleştirebiliyorlar. Diğer bankaların sunduğu faizler ve kredi masraflarına baktığımız zaman, Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın sunduğu şartların daha avantajlı olduğunu ve kişilerin değerli madenler üzerinde de kredi başvurusu yapabilmelerine olanak tanınmaktadır.

Kuveyt Türk Katılım Bankası Kredileri Nelerdir?

Kuveyt Türk Katılım Bankası kredi başvurusu yapacak olan kişiler için, üç farklı kredi paketi sunulmaktadır. Bunlar, bireysel, KOBİ ve ticari kredi paketleridir. İlk olarak bireysel kullanıcılar için hazırlanan kredi paketlerine bakalım. Bunlar;

 • Konut Finansmanı
 • Taşıt Finansmanı
 • İhtiyaç Finansmanı
 • İhtiyaç Kart

Bireysel banka müşterileri için hazırlanan bu kredi paketleri için tüm bireyler kolay bir şekilde başvuru yapabilecektir. Bunun yanı sıra KOBİlere yönelik hazırlanan kredi paketleri ise şu şekildedir.

 • Nakdi Finansman Kredisi
 • Gayri Nakdi Finansman Kredisi
 • Leasing

KOBİ ünvanına sahip olan kişilere sunulan kredi paketleri de bu şekildedir. Son kredi paketi sunulan kesim ise ticari olarak adlandırılmaktadır. Ticari kredi paketlerinde sunulan ürünler ise yukarıda KOBİler için belirttiğimiz kredi paketleri ile aynıdır.

Kuveyt Türk Katılım Bankası Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kuveyt Türk Katılım Bankası kredi başvurusu yapacak olan kişilerin karşısında birçok alternatif bulunmaktadır. Başvuru kanalları ise şu şekildedir.

 • Kuveyt Türk Katılım Bankası web sitesi üzerinden yapılan başvurular.
 • Senin Bankan mobil bankacılık uygulaması ve web sitesi üzerinden yapılan başvurular.
 • Kuveyt Türk Katılım Bankası ATM noktaları
 • Kuveyt Türk Katılım Bankası şubeleri.

Görüldüğü üzere kredi başvurusu yapılabilmesi için dört farklı alan oluşturulmuştur. Fakat, bankanın sizden talep edeceği bazı belgeler olduğundan dolayı, banka şubeleri dışında yapacağınız tüm başvuru işlemleri, ön başvuru niteliğinde olacaktır.Yani; web sitesi, Senin Bankan uygulaması ya da banka ATM noktalarından yaptığınız kredi başvurularınız onaylanırsa, kredinizi teslim almanız için banka şubesine gitmeniz gerekecektir. Banka sizden işlemlerin devam ettirilebilmesi için;  bireysel müşterilerden yalnızca nüfus cüzdanı ve gelir miktarını gösteren belgeyi talep etmektedir. KOBİ ve ticari işletmeler için ise, nüfus cüzdanı, Ticaret Sicili Gazetesi, imza sirküleri, işletme ve diğer sahip olunan gayrimenkullerin tapuları talep edilmektedir.

Kuveyt Türk Telefon Bankacılığı

Kuveyt Türk Katılım Bankası kredi başvurusu yapacak olan kişiler, başvuru kanallarında olmasa da ilk olarak telefon bankacılığı hizmetlerine başvurmalıdırlar. 444 0 123 numarasını aradıktan sonra ulaşılabilecek telefon bankacılığında, kişilere özel hizmetler sunulmaktadır. İhtiyaçlar için hangi kredi türüne başvurulması gerektiği, güncel faiz oranları ve vade süreleri ile ilgili en net bilgiler bu yol ile sağlanmaktadır.

Kuveyt Türk Katılım Bankası İhtiyaç Kredisi

Kuveyt Türk Katılım Bankası kredi başvurusu için en çok tercih edilen kredi ürünü, tahmin edileceği üzere ihtiyaç kredileridir. Eğitimten tatile, özel harcamalardan sağlık harcamalarına kadar her türlü ihtiyaç için kullanılacak bu kredi paketi için, Kuveyt Türk Katılım Bankası tarafından 48 aylık en uzun vade süresi belirlenmiştir.  Banka, size sunacağı bu kredi türü için herhangi bir faiz almayacaktır. Fakat, faiz oranının yerini burada kar oranı almış durumdadır.

Eğer Kuveyt Türk Katılım Bankası tarafından sunulan bu kredi türüne başvuru yapılacaksa, aylık ödenecek olan kredi taksiti, bankanın kar payı ve vade sonunda ödenmiş olan toplam bedel şu şekilde olacaktır.

 • Kredi için yapılacak başvuru miktarının 10 bin lira olduğunu düşünelim.
 • 10 bin liralık olacak şekilde yapılan kredi başvurusunda, kişilerin talep ettiği vade süresi de 48 ay olsun.
 • Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın şuan geçerli olan kar payı burada %1,27 olacaktır.
 • Bu veriler ışığında, 48 ay boyunca her ay ödenecek kredi taksiti 295,26 Türk Lirası olacaktır.
 • 48 ay boyunca taksitler geciktirilmez ve herhangi bir ek işlem yapılmazsa, bankaya ödenmiş olan toplam kredi bedeli 14.172,34 Türk Lirası olacaktır.

Kişiler katılım bankalarına başvuru yaparken, yalnızca ana parayı ödeyeceklerini düşünmektedir. Fakat, burada da görüleceği üzere bu durum mümkün değil. Özel bankalar faizler ile işlem yaparken, verilen kredi için katılım bankaları da kar payı almaktadır.

Kuveyt Türk Katılım Bankacılığından Kimler Kredi Alabilir?

Katılım bankaları, İslami kurallara göre hizmetlerini sunduğundan dolayı yani faiz almadığından dolayı, kişilerin bu bankalara karşı bakış açısı son derece farklıdır. Çok daha esnek şartlar olduğu düşünülen bu bankalarda, kimlerin kredi alıp kimlerin kredi alamayacakları ise, diğer bankalarda olduğu gibi aynıdır. Yani, sizin kredi notunuz özel bankaların kurallarına göre yeterli gelmiyorsa, aynı kural katılım bankalarında da karşınıza çıkacaktır. Kuveyt Türk Katılım Bankacılığı kredi başvurusu yapacak olan kişilerde aynı zamanda kredi sicili ve gelir durumu şartı da aranmaktadır. Bundan dolayı, kredi başvurusu yapacak olan kişiler, Kuveyt Türk Katılım Bankası’nda ayrı bir durum ile karşılaşmayacaktır.
Kategori: