Protein Tozları

Protein tozu denilen besin takviyesi özellikle spor yapan kişilerin ihtiyaç duydukları bir üründür. Protein tozları peynir altı suyunun birtakım işlemlerden geçirilmesi ile oluşturulmuştur. Peynir altı suyu işlenme esnasında içerisinde yer alan şeker, yağ ve tuz oranları bir nebze azaltılır. Bu oranların azalmasıyla peynir altı suyu da yüksek protein içeren besin takviyesi haline gelir. Günümüzde protein tozu takviyeleri farklı protein oranlarında ve türlerinde oluşturulmaktadır.

Protein tozlarının çeşitliliğinin artması sporcuların beğenisini kazanıyor. Gerek süt proteini, et proteini yada bezelye protein tozu türleri günümüzde protein tozu kullanıcıları tarafından çok fazla talep görüyor.

En Fazla talep gören Protein Tozu Çeşitleri

7. Süt Proteini

6. Yumurta Proteini (Yumurta Albümini)

7. Süt Proteini

5. Soya Protein

4. Hidrolize Protein

3. Kazein Proteini

2. İzole Protein

1.Whey Protein

7. Süt Proteini

Whey protein tozlarıyla aynı etkiye sahip olan bu protein türü aynı zamanda inek sütü ile de aynı olumlu etkiye sahiptir. Aynı derecede kaliteli protein içerir. Süt proteini Whey protein türüne göre daha ekonomik fiyatlardadır. Tıpkı Soya protein tozunda olduğu gibi süt proteininin de amino asit oranı yüksektir. Özel işlemden geçtiği için süt protein takviyesi de laktoz içermez.

Süt protein takviyesi gün içinde rahatlıkla kullanılabiliyor. Ürün laktoz içermediğinden dolayı kullanan kişilerde hiçbir şekilde sindirim sıkıntısı yaşanmıyor. Fakat yine de bu besin takviyesinin gece kullanımı önerilmiyor.

protein-tozlari

Süt Proteini – Protein Tozları

Tüm bu protein tozlarını incelediğimizde ve protein tozu piyasasını araştırdığımızda bu karışımların olduğu çok sayıda markayla karşılaşmamız mümkün. Uzmanlar spora ilk kez başlayacak olan kişilere genellikle Whey protein tozunu önerirler. Kişi daha sonrasında yaptığı spor türüne göre uygun protein tozlarına yönelebilir. Hangi protein tozunu kullanılacaksa kullanılsın ilk olarak bu tozların yararını görmek için düzenli kullanılması gerektiğini unutmamalısınız.

6. Yumurta Proteini (Yumurta Albümini)

Yumurta proteini içeriğinde yüksek oranda laktoz barındırmaz. Laktoza karşı hassasiyeti olan kişiler tarafından tercih edilen bu protein tozu daha fazla kas hacmini arttırmak amacıyla kullanılıyor. Yumurta proteini (Yumurta Albümini) amino asit açısından oldukça zengindir. Bu protein tozunun toz şeklinde satışı yoktur. Kullanıcıların bilmesi gereken bir diğer nokta da Yumurta proteinin pişirilerek tüketilmesi gerektiğidir.

protein-tozlari

Yumurta Proteini

Vejetaryen kişilerin sıklıkla tükettiği protein takviyesi olan yumurta albümini diğer karışım protein tozlarının içerisinde de bulunur. Bu protein takviyesi gün içinde gönül rahatlığıyla kullanılabilir. Sadece gece uyku öncesi kullanılması önerilmiyor.

5. Soya Protein

Genellikle spora yeni başlayanlar spora katkı sağladığı için yada vücut geliştirme sporu yapan kişiler de kas gelişimine destek olduğu için protein takviyeleri kullanıyor. Soya protein tozu da genelde sporcular tarafından tercih edilmese de vegan ürünleri tercih eden vejetaryenler tarafından talep görüyor.

protein-tozlari

Soya Proteini

Soya proteini kasların gelişimine ve iyileşmesine olumlu destek sağlayan kaliteli bir protein takviyesidir. Soya proteini kaslara besinlerin hızla ulaşmasını sağladığından dolayı tercih ediliyor. Soya, ayrıca amino asitler bakımından da zengindir.

Soya proteini tiroid hormonunun etkilediği ve hızlı çalıştırdığı için kişilerin metabolizmasını hızlandırarak var olan yağ yakımını olumlu destekliyor.

4. Hidrolize Protein

Sporcuların gözdesi olan bu protein tozu diğer protein tozlarına oranla hem daha başarılı sonuçlar veriyor ve fiyat olarak da daha pahalıdır. Diğer protein takviyelerine nazaran Hidrolize protein takviyesi aynı zamanda daha hızlı emilime sahiptir. Bu protein tozunun anabolik faydası oldukça fazladır.

protein-tozlari

Dymatize Hidrolize Protein

Protein tozu Whey proteinin hidrolize edilmesi yoluyla elde ediliyor. Ayrıca Hidrolize protein tozu kullanıcıların severek tükettikleri besin takviyesidir. Hiçbir şekilde kullanan kişilerin midesini ve sindirim sistemini yormayan bir üründür.

Hidrolize protein takviyesini gerek antrenman öncesi gerekse sonrasında rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ürün hiçbir şekilde laktoz içermez.

3. Kazein Proteini

Protein tozları arasından en yavaş şekilde sindirilen ve etkisinde daha uzun süreli olmasını istiyorsanız bu ürünü rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Diğer proteinlere nazaran Kazein proteini suda çözünen bir takviye olmadığı için kişinin midesinde 5 yada 8 saat süreyle jel halinde kalabiliyor. Dolayısıyla kimi kişiler gece uyurken dahi tok kalabilmek için bu besin takviyesini uyku öncesi alabiliyor.

protein-tozlari

Kazein Proteini

Ürünün içeriğinde yer alan Glutamine, bağışıklık sistemine olumlu etki ediyor ve kişilerin var olan rahatsızlıklarının kısa zamanda iyileşmesini sağlıyor.

2. İzole Protein

İzole protein tozları denilen besin takviyesini tükettiğinizde daha az sindirim sistemi sorunlarıyla karşılaşırsınız. Zira uzmanlar tarafından mide sindirimi sıkıntısı yaşayan kişilere İzole Protein tozu öneriliyor. Bu protein tozu genelde kullanılan Whey protein tozuna nazaran daha pahalı bir üründür.

protein-tozlari

Multipower Izole Protein

Dolayısıyla fiyat açısından yüksek olsa bile kişilerin sindirim sıkıntısı yaşamamalarını sağlar. İzole protein tozu daha az karbonhidrat içerir ve diyet yapan sporcular açısından da ideal bir besin takviyesidir. Ürün hızlı şekilde kana karıştığından kasların gelişim sürecini hızlandırıyor.

1.Whey Protein

Genelde sporcular tarafından en fazla talep gören protein türü Whey protein tozudur. Özellikle protein takviyesini yeni kullanmaya başlayan sporcular için ideal bir besin takviyesidir. Whey protein ayrıca diğer protein tozlarıyla kıyaslandığında daha uygun fiyatlı olması sebebiyle tercih sebebidir.

protein-tozlari

Optimum Nutrition Whey Protein

Spora yeni başlayanlar için ürün spordan önce veya sonra atıştırmalıkların üzerine eklenerek kullanılabiliyor. Protein tozunu spor antrenmanlarınızdan önce kullanırsanız farklı etkilerini görebilir, fakat antrenman sonrası kullanırsanız kas oluşumunu olumlu yönde destekleyebilirsiniz.