Bir sanat olarak yüzlerce yıl öncesinde icra edilmeye başlanan yaprak boyama, sonbaharda kuruyan yaprakların harika bir sanat eserine dönüşmesidir. Her bir yaprağın boyanması ile ona anlam kazandırılması, yaprak sanatının en önemli amacıdır. Peki, yaprak boyama nedir? Yaprak sanatı ile ilgili bilinmesi gerekenler nelerdir? Sizlere biraz bu durumdan bahsedelim. Ancak öncelikli olarak konuya yaprak sanatından girmek gerekir.

Yaprak Sanatı

https://www.youtube.com/watch?v=sGMJZyCHnEE

Yaprak sanatı, bir “Güzel Sanat Eseri” olarak değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmeyi yapan ise Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak bilinmektedir. Şaşırtıcı geliyor değil mi? Aslında öyle olmamalı. Çünkü yaprak sanatı yüzlerce yıl öncesinde icra edilmeye başlamış. Diğer değerleri ise aşağıdaki gibidir.

 • Unutulma aşamasına gelmiş bir sanat olmasına karşın, 1995 yılından itibaren Ömür Köroğlu bu sanatı icra ediyor.
 • Osmanlı Devleti döneminden bizlere miras kalmış bir sanattır. Bu nedenle bilinmese de değeri çok yüksektir.
 • Yaprakların yanı sıra çiçek ve sebze kabukları bile bu sanatın içerisine dahil edilmektedir. Yani dört mevsim gerçekleştirilebilecek bir sanat. Ancak en güzel zamanı hiç kuşkusuz ki sonbahar.
 • Kurutulan, boyanan ve şekil verilen yapraklar; kartpostal, tablo ve daha pek çok hediyelik eşya haline getiriliyor. Bu da hediye etmenin en güzel yollarından bir tanesi.

Yukarıda da gördüğünüz üzere yaprak sanatı harika bir değer. Koruyamadığımız bu değere hak ettiği değeri artık vermemiz gerektiğinin de bilincinde olmalıyız. Peki, yaprak boyama nedir? Biraz da bundan bahsedelim.

Yaprak Boyama Nedir?

Yaprak Boyama Nedir?

Bir ressam için tuval ne ise, yaprak sanatçısı veya tutkunu için de kurumuş yaprak odur. Bir hedef, bir iz bırakma seçeneği. Bu nedenle yaprak boyama sanatı çok önemli bir yere sahip. Peki, yaprak boyama ile ilgili olarak bilinmesi gerekenler nelerdir?

 • Sonbaharda kurumuş ya da kurutulmuş yapraklar ve diğer mevsimlerde kullanılan sebze ile meyvelerin kabukları, yaprak boyama için bir tuval niteliğindedir.
 • Boyamalar çeşitli şekillerde gerçekleştirilir. Bunun için renk havuzu da çok geniştir.
 • Boyama yapmanın ve resim sanatının yalnızca kağıt ya da tuvaller üzerinde olmayacağının yaşayan bir kanıtıdır. Hem doğal, hem de işlenmesi ile bir sanat eseri. Muhteşem değil mi?
 • Yapraklar üzerine o kadar çok şey resmedilebilir ki, görenler gözlerine inanamaz. Bu da aslında “yaprak boyama ile neler yapılabilir ki?” gibi bir sığ düşünceyi tamamen ortadan kaldırıyor.
 • Herhangi bir katkı maddesi veya israf söz konusu değil. Tamamen doğal malzemeler bir hedef. Kuruyan yapraklar, atılacak olan sebze veya meyve yaprakları. Bunlar bir tuval iken, bu sanat neden değersiz olsun ki? Her şeyin doğal olduğu bir sanat. Sanat kavramını daha anlamlı hale getiriyor.

Yukarıda da görüldüğü üzere yaprak boyama harika bir sanat. Unutulmaya yüz tutsa da, bu görevi üstlenip, yaprak boyama sanatına hak ettiği değeri vermeliyiz. “Kaligrafi Nedir? Çeşitleri Nelerdir?” isimli içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Yaprak Boyama Etkinliği

Yaprak Boyama Etkinliği

Etkinlikler; yüzler, binler ya da milyonlar ile mi gerçekleştirilir? Evet, çoğu etkinlik böyle olsa da, aslında bazı etkinliklerde kişi sayısı iki bile olabilir. Eğer hedef yaprak boyama etkinliği ise, bu hiç de şaşırtıcı değil. Peki, nasıl bir etkinlik bu?

 • Doğaya bakmak aslında herkesin yapabileceği bir iş değil. Bakmasını bilmek gerek. Yaprak sanatı da doğaya çok güzel bir bakış açısıdır. Çünkü bir yok oluşun başlangıcıdır aslında.
 • Yok olacak, çürüyecek ve ağaçlara tekrar gübre olacak yapraklar, resmen yeniden canlandırılıyor. Bu da yaprak boyama etkinliğinin bize kazandırdığı harika bir değer.
 • Gezmek, gezerken doğayı keşfetmek ve en önemlisi de tuvallerimizi doğadan toplamak. Bu harika bir sanat. Gerçekten yaşamaya değer. Bunu çocuklarımıza aşılama konusunda ısrarcı olmalıyız.
 • Doğanın bizi ne kadar güzel bir şekilde yönlendirdiğini görebiliyor musunuz? Bizi doğallığa, israf etmemeye ve güzelliklere teşvik ediyor. Aslında en iyi yapmamız gereken şey de bu. Doğayı dinlemek ve onu izlemek.

Yaprak boyama etkinliği, içerisinde barındırdığı doğallık ve en önemlisi de sanatın bir parçası olması, insanları kendine hayran bırakıyor. Aslında bizler de bu güzide sanatı yaşatmaya devam etmeliyiz.

Yaprak Boyama Mandala

Yaprak Boyama Mandala

Mandala kelimesini daha önce hiç duydunuz mu? Hindistan kökenli bir kelime. Aslında kısa tanımı şekillere verilen ad. Ancak bu şekiller farklı. Sembolik bir düzende ilerleyen şekillerin, belirli bir düzen çerçevesinde boyanıyor olması, mandalanın tanımını bizlere gösteriyor. İşte yaprak boyama sanatı da bu. Yapraklarda akıllarda olan şekillerin anlamlı bir düzene göre boyanması. Bu nedenle yaprak boyama mandala konusuna daha fazla hassasiyet göstermek gerekir. Unutulmaya yüz tutmuş bu sanatı canlandırmanın tam zamanı. “Hat Sanatı Nedir?” isimli içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Sizlere bu içeriğimizde yaprak boyama sanatından bahsetmeye çalıştık. Yaprak boyama nedir? Yaprak sanatı, etkinlikler ve mandala konusunda çeşitli bilgiler verdik. Bu bilgiler ışığında da aslında unutulmaya yüz tutmuş bir sanatı öğrendik. Artık tek yapmamız gereken, bu sanatın yok olmaması için gerekli çabayı sarf etmek. Böylece geleceğimiz için önemli bir adım atmış olacağız. Umarız bu içeriğimiz ile sizlere fayda sağlayabilme şansına da erişmişizdir.
Kategori: