İnsanlar zaman zaman psikolojik problemler yaşayabilir, hiç olmayan şeylere inanabilir. Aramızda bazıları nasıl bugün hayaletlere inanıyor ise bazıları hiç görmedikleri varlıklara inanıyorlar. Önce hayaletler gerçek mi? Sorusuna yanıt aramak gerekiyor.

İnsanlık tarihi boyunca hiçbir zaman hayaletlerin gerçek olup olmadığını kanıtlayamadı. Bilimadamları bu konuda yaptıkları termal ve termal olmayan çalışmalarda hayaletli olduğu iddia edilen bölgelerde hiçbir varlığın izine rastlamadıklarını defalarca kez açıkladı.

Ancak bazı yerlerde özellikle izbe-harabe evlerin, bazı girilmesi güç mağaraların içerisinde bu tür varlıkların olduğu sık sık özellikle filmlerin etkisi ile gündeme getirilmeye devam ediyor. Bu konu ile ilgili yapılan her yeni araştırma tarihte çok kez hayaletlerin gerçek olmadığını ortaya çıkarırken, görünmeyen varlıklar olarak ortaya sürülen hiçbir varlığın gerçek olamayabileceği açıklandı.

Hayaletler gerçek değil ama…Neden Bazı Yetişkin İnsanlar Hayaletlerden Korkuyor?

Genelde hayaletlere inanan insan sayısının az olduğunu düşünürüz. Bu konuda hep bunların başka insanlar olduğunu düşünür ve yakınlarımızın asla hayaletlere inanmayacak olduğunu düşünebiliriz. Ancak Rio de Janeiro’daki D’Or Araştırma ve Eğitim Enstitüsü’nde (IDOR) bir psikiyatrist olan Ricardo de Oliveira-Souza, bu konuda hayaletlere inanan insan sayısının son derece fazla olduğuna değiniyor.

Psikiyatrist, hayaletlere olan inancın ardında küçükken yaşanmış travmalar, aile içerisinde yaşanan sorunlar ve küçükken çocuklara bu tür hikayelerin anlatılmış olmasının bir sebep olduğunu belirtiyor.

Uzmanlara göre, eğer bir çocuk küçük yaşlardan itibaren görünmeyen varlıkların olduğu iddiası ile korkutulursa gelecekte bu varlıklara inanma olasılığı eğitim düzeyine göre daha fazla olabiliyor. Neden Bazı Yetişkin İnsanlar Hayaletlerden Korkuyor?

Eğer bir yetişkin çocuk yaşlarda aile içerisinde şiddet gördüyse yetişkin, eğitimli birisi olduğunda bile aile içerisinde yaşadığı sorunlardan psikolojik olarak kurtulamayabiliyor. Bu durumun benzer bir sorun olduğuna değinen uzmanlar, çocukların asla bu tür iddialar ile korkutulmaması gerektiğine işaret ediyor.

Hayaletlerin gerçek olduğuna inanarak hayatını değiştirenler var

Hayaletlerin gerçek olduğuna inanarak bazı yerlere gitmekten korkan, tek başına kalmaktan endişe duyan insan sayısının çok fazla olduğuna dikkat çekiyor uzmanlar. Araştırmalar hayaletlere inanan insanların iyi bir tedavi ile bu korkularından kurtulabildiklerini ve normal bir yaşam sürmeye başlayabildiklerini gösteriyor.

Yine de yapılan araştırmalarda hayaletlerin varlığına her zaman inanacağını, ancak hayaletlerden korkmadığını dile getiren insanların sayısı da oldukça azımsanacak düzeyin ötesinde.
Kategori: