Günümüzde karşımıza çıkan birçok hastalık, kortizon takviyesi ile tedavi edilmekte ve bu sebeple kortizon takviyesi her daim gündeme gelmektedir. Peki, kortizon nedir? Bir hormon olan kortizon, böbreküstü bezler üzerinde ortaya çıkmaktadır. Günümüzde rastladığımız farklı hastalıkların tedavisinde de bu sebeple kullanılmaktadır. Ancak genel anlamda kortizonu böyle tanımlamak çok da kolay değil. Peki, kortizon hakkında temel olarak bilinmesi gerekenler nelerdir?

Kortizon Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kortizon, günümüzde sıklıkla duyulan bir kelime, ancak ne olduğu ile ilgili pek bir fikir yok. Bu sebeple kortizonun kullanımı konusuna daha fazla dikkat etmek gerekiyor. Çünkü çok hassas bir hormon takviyesi ve dikkatli kullanılmazsa belirli yan etkiler ciddi olarak seyredebilir. Peki, kortizon hakkında temel olarak bilinmesi gerekenler nelerdir?

 • Kortizon, vücutta belirli oranlarda üretilir ve üretildiği yer de, böbreküstü bezleridir. Gergin ve sinir olduğumuz durumlarda ise kortizon üretimi ve doğal olarak kortizon seviyesi en üst düzeye çıkmaktadır.
 • Vücutta meydana gelen çeşitli alerjik tepkimeler ve şişme gibi olumsuz durumların tedavisinde, kortizon kullanımının önemi ortadadır.
 • Kullanım alanları çok geniştir ve bu alanların tercihinde mutlaka doktora danışılması gerekir.
 • Bağışıklık sistemine karşı olan ve bağışıklık sisteminin düzenini olumsuz şekilde etkileyen durumlarda, kortizon tedavisi sıklıkla tercih edilir.

Kortizon hakkında bazı doğru bilinen yanlışlar vardır. Bu temel yanlış kortizonun zararlı olması. Peki, kortizon tamamen zararlı veya tamamen faydalı mıdır? Buna da net bir cevap veremeyiz. Çünkü kortizon doğru kullanılmadığı sürece pek çok olumsuzluğu meydana getirebilir. Ancak kullanıldığında da bağışıklık sistemine zarar veren rahatsızlıkları tedavi edebilir.

Kortizon Ne İçin Kullanılır?

Kortizon, vücutta salgılanan ve sinir ile stres durumlarında salgılanma derecesinin üst seviyeye çıktığı bir hormondur. Bu doğru. Ancak kortizon belirli durumlarda ilaç olarak da vücuda takviye edilmektedir. Peki, ilaç olarak kullanıldığında, hangi hastalıkların tedavisi için tercih edilir?

 • Aniden oluşan alerjik tepkiler,
 • Vücutta oluşan şişlikler,
 • Bağışıklık sisteminde meydana gelen bozukluklar,
 • Cilt tiplerine göre oluşan bozukluklar,
 • Göz hastalıkları,
 • Bazı kanser türleri ve
 • Solunum yollarında oluşan problemlerin tedavisinde, kortizon ilaçları aktif bir şekilde kullanılmaktadır.

Yukarıdaki hastalık veya rahatsızlıkların tedavisinde kortizon ilaçları kullanılıyor. Bu doğru. Peki, kortizon bu tür rahatsızlıkların tedavisinde nasıl kullanılıyor?

Kortizon Nasıl Kullanılır?

Kortizon Nasıl Kullanılır?

Kortizon bir ilaçtır ve vücutta yeterli seviyede üretilmediğinde veya üretimin yeterli olmadığı durumlarda, ilaçlar ile vücuda takviye edilir. Peki, bu takviye nasıl gerçekleştirilir? Sizlere kortizon ilaçlarının kullanımından bahsedelim.

 • Kortizon İğnesi: Vücutta aktif bir ağrı veya iltihap varsa, o halde kortizon iğneleri aktif bir şekilde kullanılabilir. Ancak bu iğneler farklı bölgelerden vücuda enjekte edilebilir. Peki, bu bölgeler hangileridir? Kalça, diz, bilek, omurga gibi bölgelere sıklıkla enjekte edilebilmektedir.
 • Kortizon Tableti: Kortizon iğne olarak kullanılabileceği gibi, tabletler ile de kullanılabilir. Ancak günde bir defa kullanılmak üzere planlandı ise, bu zamanın sabah 09:00’dan önce olması gerekir. Bununla beraber kortizon tabletleri, 1 bardak su ile birlikte, ağızdan alınmaktadır.

Yukarıda da net bir şekilde gördüğünüz üzere, kortizon tableti ve iğnesi, tedavide tercih edilebilir. Bu süreçte doktorunuz sizin için en doğru tedavi sürecini ve metodunu belirleyecektir. Peki, kortizonun meydana getirebileceği yan etkiler nelerdir?

Kortizon Yan Etkileri

Kortizon Yan Etkileri

Kortizon kullanımı, vücut tiplerine göre farklılık oluşturmakla beraber, çeşitli yan etkileri meydana getirebilir. Bu yan etkilerin bilincinde olmanız, sağlığınız için çok değerlidir. Hali hazırda bu tür bilgileri, tedavi sürecinde doktorunuzdan da almanız gerekir. Peki, kortizon kullanımının getirdiği yan etkiler neler olabilir?

 • Kemik erimesi,
 • Regl dönemlerinde oluşan düzensizlikler,
 • Karın bölgesinde yağlanma meydana gelmesi ve kilo alma,
 • Tansiyon ve şeker seviyelerinde artış,
 • Depresyon seviyelerindeki değişiklikler,
 • Baş ağrısı veya aniden gerçekleşen baş dönmeleri,
 • Fazladan tüylenme veya vücuttaki sivilce sayısındaki artışlar,
 • Çocuklarda kullanıldığında gelişim sorunlarının meydana gelmesi,
 • Katarakt oluşumu ve
 • Hal ve hareketlerde meydana gelen değişiklikler gibi pek çok etki, kortizon kullanımı sonucunda oluşabilir.

Doktorunuz ile kortizon kullanımından önce ve sonra mutlaka görüşerek, bu süreç hakkında gerekli olan bilgileri almanız gerekir. Aksi durumda, beklenmeyen yan etkiler, sizler için ciddi rahatsızlıkları doğurabilir.

Kortizon Kullanmak Tehlikeli Midir?

Kortizon kullanımına, genel itibari ile tehlikelidir demek doğru olmaz. Çünkü pek çok hastalığın tedavisinde bu hormon kullanılıyor. Ancak, kortizon kullanımının uzun süre veya belirlenen dozdan daha yüksek bir dozda kullanılması, tehlike oluşturabilir. Tedavi süreci kısa olur ve belirlenen doz üzerinde hareket edilirse, kortizon tedavisinde istenilen sonuca rahatlıkla ulaşılabilir. Buradan hareketle, kısa süreler halinde kortizon kullanmak, tedavinin seyrini olumlu yönde etkileyen durumlar arasında gösterilebilir.

Bu içeriğimizde sizlere kortizon nedir? sorusunu cevaplamaya çalıştık. Ancak kortizon çok ciddi bir hormon takviyesi olduğu için, kullanımı ve yan etkilerine dikkat etmek gerekir. Bu nedenle içeriğimize yer alan bilgiler, kortizon sürecinde dikkat edilmesi ve bilinmesi gerekenleri net bir şekilde göstermektedir. Ancak tüm bunlar tek başına yeterli olmaz. Daha kapsamlı bilgileri mutlaka doktorunuza danışarak edinmelisiniz. Bu süreç şakaya gelecek bir süreç değildir.

Kategori: