İyi ile kötü kavramlarını birbirinden ayıran ve kötüler ile savaşan Ninja Kaplumbağalar, 1984 yılında ortaya çıkmıştır. Ninja Kaplumbağalar ismi Türkçe karşılığıdır. Çizgi serinin gerçek ismi ise; Teenage Mutant Ninja Turtles olarak bilinmektedir. Peki, Ninja Kaplumbağaların isimleri nelerdir? Düşmanları kimdir? Nasıl ortaya çıkmıştır? İsimleri nereden gelmektedir? Tüm bu soruların cevaplarını içeriğimizde bulabilirsiniz.

Ninja Kaplumbağaların Özellikleri

Ninja Kaplumbağaların Özellikleri

Kevin Eastman ve Peter Laird tarafından oluşturulan bu karakterler, 4 adet kaplumbağadan meydana gelmektedir. 4’ü de kaplumbağa olan karakterlerin, bir de ustası bulunur. Fare olan bu usta ile beraber 4 kaplumbağa da mutasyona uğramış ve kötülere karşı savaşmaktadır. İyi kavramını ön plana çıkarıp, kötüler ile savaşan karakterler, isimlerini de farklı şekillerde almıştır. Ancak isimleri ve dövüş sanatını konu aldığı alan ile arasında bir çelişki de vardır. Bu detaylara içeriğimizde değineceğiz. Şimdi sizlere bu serinin özelliklerinden bahsetmeye çalışalım.

 • Kevin Eastman ve Peter Laird tarafından 1984 yılında tasarlanan bu çizgi seri, çizgi roman olarak 1200 Dolar karşılığında yayımlanmıştır. Bu tarihten sonra büyük bir beğeniye ulaşarak, kendilerine kitle toplamışlardır.
 • Fantastik bir çizgi seridir ve karakterlerin tamamının yetenekleri de birbirinden farklıdır.
 • Ustaları vardır ve bu usta faredir. Beraber hareket ederek, düşmanlarını alt etmişlerdir.
 • Hedefleri, iyi bir ninja olabilmektir. Bu süreçte de her daim iyi bir ninja olabilmek için çalışmışlardır.
 • Yer altında yaşarlar. Evleri burasıdır ve çoğu kez burada toplanırlar. Ustaları da burada yaşar.
 • Her kaplumbağanın bandajının rengi farklıdır. Bu şekilde kaplumbağalar ayırt edilebilmektedir.
 • Hepsinin en sevdiği şey, pizzadır. Pizzaya asla dayanamazlar.
 • Uzaylılar, serseriler gibi düşmanları vardır. Bu düşmanlara karşı savaşırlar. Hedefleri iyiliktir.
 • Ninja Kaplumbağaların isimleri, Rönesans döneminden gelmektedir. Ancak sahip oldukları dövüş sanatı ise Japon sanatıdır. Bu nedenle arada bir çelişki vardır. Ancak bu çelişkinin amacı, tüm dünyaya hitap etmek için olabilir.

Yukarıda da yer aldığı gibi her yaştan insana hitap eden bu çizgi seri kısa sürede büyük bir kitle yakalamıştır. Bu kitle sayesinde, dünyada adını duyurmuştur. Peki, Ninja Kaplumbağaların isimleri ve yetenekleri nelerdir? Sizlere bunlardan bahsedelim.

Ninja Kaplumbağaların İsimleri

Ninja Kaplumbağaların İsimleri Nedir

1984 yılında mutasyona uğramış şekilde ortaya çıkan bu 4 kaplumbağa, isimleri ile de bilindik olarak karşımıza çıkar. Çünkü isimlerini Rönesans dönemindeki ünlü sanatçılardan almışlardır. Peki, bu 4 ninja kaplumbağanın isimleri nelerdir?

 • Leonardo (Mavi Bandajlı Kaplumbağa)
 • Raphael (Kırmızı Bandajlı Kaplumbağa)
 • Donatello (Mor Bandajlı Kaplumbağa)
 • Michelangelo (Turuncu Bandajlı Kaplumbağa)

Yukarıda da bandajlarının renkleri belirtilen Ninja kaplumbağalar, 1984’ten itibaren her daim ön plandadır. Bu nedenle döneminin en değerli tasarımları arasında yer alırlar.

Ninja Kaplumbağaların Ustası

Ninja Kaplumbağaların Ustası

Ninja Kaplumbağaların ustası, Hamato Yoshi’nin yetiştirdiği evcil bir faredir. İsmi ise Splinter’dir. Splinter Usta olarak bilinir. Ninjutsuyu Splinter Usta’ya öğreten de Hamato Yoshi’dir. Ninja Kaplumbağaların en büyük düşmanlarından biri de, Hamato Yoshi’yi öldürmüştür. Aynı zamanda onu öldürdükten sonra, sahip olduğu klanı da eline geçirmiştir. Splinter Usta da bu çerçevede intikamını almak ister. Ancak 4 Ninja Kaplumbağayı her daim iyilik uğruna yetiştirir ve iyi olmaları için çabalar.

Ninja Kaplumbağaların Yetenekleri

4 tane kaplumbağanın bu denli popüler olmasında, kuşkusuz ki isimleri etkili. Ancak yalnızca isimleri etkili demek de doğru olmaz. Aynı zamanda sahip olduğu özellikler, yetenekler ve çizgi serinin değerleri, onları popüler hale getirmiştir. Peki, Ninja Kaplumbağaların yetenekleri nelerdir?

 • Leonardo: 4 ninja kaplumbağanın da lideri olarak bilinen bir kaplumbağadır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi mavi bandajı ile tanırız onu. Milli samuray anlayışına genel anlamda Buşido adı verilir. Leonardo da tam bir Buşido ustasıdır. Ninja kılıcı olan Ninjato’yu da aktif bir şekilde kullanır. İsmini ise Rönesans dönemi sanatçılarından olan Leonardo Da Vinci’den kazanmıştır.
 • Raphael: Kırmızı bandajı ile tanınan Raphael, sert bir kişiliğe sahiptir ve grubunun en kötüsü olarak adlandırılabilir. Bu kötülük, onun kötü bir kaplumbağa olduğu anlamına gelmez. İki tane Sai kullanmakta ve bunu kullanırken ustalığı ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Raphael ise ismini, ünlü Rönesans sanatçılarından olan Raphael Sansio’dan almıştır.
 • Donatello: Bandajı mor olan bir ninja kaplumbağadır. En önemli yetenekleri, teknoloji ve bilim alanlarındaki üstün bilgisidir. Şiddet içerek hamlelerde en az Donatello’yu görürüz. Bunun en önemli nedeni de, sahip olduğu yetenekleri kullanmasıdır. Ancak ne olursa olsun Bo kullanmakta son derece ustadır. Donatello ise ismini, diğer kaplumbağalarda olduğu gibi ünlü Rönesans sanatçılarından almıştır. Bu ünlü sanatçı ise Donatello’dur.
 • Michelangelo: Turuncu bir bandaj ile karşımıza çıkan Michelangelo, Nunçaku kullanmaktadır. Nunçakuyu bir tane olarak kullanmaz. İki Nunçaku ile hareket eder. Aynı zamanda ninja kaplumbağaların arasında en neşeli ve çocuk ruhuna sahip olan kaplumbağadır. Bununla beraber kaplumbağaların en komik olanıdır. 4 ninja kaplumbağada pizzaya asla karşı koyamaz. Ancak en çok pizza düşkünü olan ve yemek yiyenin Michelangelo olduğunu söyleyebiliriz. Michelangelo ise ismini, Rönesans döneminin en ünlü ressamlarından olan Michelangelo Buonarroti’den elde etmiştir.

Yukarıda da gördüğünüz gibi Ninja Kaplumbağaların tamamı belirli yeteneklere ve özelliklere sahiptir. Her birinin farklı bir özelliğinin olması da, beğeni toplamalarına yardımcı olmuştur.

Ninja Kaplumbağaların Düşmanları

Ninja Kaplumbağaların Düşmanları

Pek çok farklı düşmanla mücadele etmek durumunda olan Ninja Kaplumbağalar ve Splinter Usta’nın azılı düşmanları vardır. Bu düşmanlar ise aşağıdaki gibidir.

 • Shredder
 • Beyin
 • Uzaylılar
 • Sokak Serserileri

En büyük düşmanı, Shredder’dir. Bunun yanı sıra Shredder’in ortağı ve ona görev veren kişi de, Beyin’dir. Hamato Yoshi’yi öldüren de Shredder’dir Ancak bunun yanında pek çok düşmanları da vardır.

Sizlere bu içeriğimizde Ninja Kaplumbağaların isimleri ve onlar hakkında bilinmesi gerekenlerden bahsetmeye çalıştık. Umarız ki sizlere fayda sağlayan bir içerik olmuştur.