P2p nedir sorusunun en başlı cevabı olarak açılımı Peer to peer olarak bilinir. Yani eşler arası, merkezi bir sunucu gibi bir üçüncü taraf olmaksızın kullanıcıların direkt olarak birbirleri arasında gerçekleştirdiği veri paylaşımıdır. Bitcoin blok zincirinin merkeziyetsiz bir yapıya sahip olmasından bahsedilirken işlemlerin eşten eşe doğru gerçekleşti ifade edilir. Araya ya da merkezde bir devlet, firma, kişi ya da organizasyon gibi merkezi bir unsura bağlı olmadan işlem mekanizması bir ağa dağıtılmıştır. Dağıtılmış bu ağ yapısı, bir ağ üzerindeki birden çok cihazın birbirleri arasında veri iletişimi kurdukları sistemdir.

P2p Güvenli Mi?

P2p Guvenli Mi

P2p, güvenilir bir yapıya sahiptir. Merkezi bir unsurun gerekliliği, güven sağlaması ve denetlemesi sebebi ile ortaya çıkmıştır. Blok zincirde kimsenin bir başkasını tanımasına ve güvenmek zorunda olmasına gerek duyulmaz. Blok zincire dahil olan herkes aynı işlem kaydına sahip dağıtılmış bir deftere sahip olur. Sadece bir kişinin bilgisayarındaki blok zinciri yazılımındaki verilerde oynama yapılsa ya da siber saldırıya uğrarsa dahi diğer herkeste aynı kayıtlar olduğundan ağdaki üyelerin çoğu tarafından bu değişiklik reddedilebilir. P2p yani eşler arası transfere imkân veren blok zinciri için bu sebeplerden ötürü güvenli denilebilir.

P2p Ağları Nasıl Çalışmaktadır?

P2p ağı bir verinin doğrudan iki kullanıcı arasındaki transferi olarak tanımlanır. Bu sebepten ötürü kullanıcılar, merkezi bir sunucuya ya da yolu merkezi bir otorite ile birleşecek şekilde bir sisteme bağlı olmazlar. İlgili dağıtık sistemi çalıştıran protokoller aracılığı sayesinde birbirleriyle direkt olarak iletişim kurarlar.

P2p Ağı Ne İşe Yarar?

P2p Agi Ne Ise Yarar

P2p ağı işlerin prosedüre kalmadan daha hızlı, pratik ve problemsiz şekilde yerine getirilmesini sağlar. Veriler, normalden daha kısa bir süre içerisinde ve eforsuz olarak alıcılara ulaştırılır. Gizlilik içerisinde tarafların irtibat kurulmasına imkân tanır.

P2p Yasal Bir Ağ Mıdır?

P2p ağının yasallığı tartışılmaktadır. Bilgisayarların direkt olarak birbirine bağlandığı P2p ağında, her dosya tipini paylaşma imkânı olduğu için işlemler her zaman yasalara uygundur denilemez. P2p ağının protokolü, yasalara uygun olsa sahi kullanıcılar arasında aktarılan dosyaların telif hakları ile korunması ya da bunların ücretli içerikler olması gibi sebeplerden kaynaklanan transfer işlemini yasa dışı hale getirebilmektedir. Telif haklarıyla korunmakta olan sanat eserleri, lisanslı yazılımlar ve filmler gibi içeriklerin kullanıcılar arasında el değiştirmesi, teknolojinin kötüye kullanılması olarak yorumlanabilir.

Server Nedir?

Server kelime anlamı olarak sağlayıcı, sunucu demektir. Ağa bağlanan kullanıcıların, veriye erişim sağlamak için iletişim kurdukları merkezi bilgisayarlar olarak tanımlanabilir.

P2p Alım – Satım Nedir?

P2p alım satım, bazı bölgelerde müşteriler arası (C2C) alım satım olarak da tanımlanabilir. P2p alım satım işlemlerinde kullanıcılar bir P2P platformu ya da borsası üzerinde direkt olarak diğer bir kullanıcı ile aralarında kripto para alım satım işlemi gerçekleştirebilmektedir.
Kategori: