S Segmenti Araçlar

Avrupa komisyonun tanımladığı S segmenti araçlar, genel hatlarıyla spor coupelerin dahil olduğu bir sınıflandırmadır ve spor otomobilleri içerisinde barındırmaktadır. Özellikle maksimum hız, hızlanma, yol tutuş, iyi manevra kabiliyeti ve yüksek beygir gücü gibi özelliklerin en üst düzeyde olduğu, 2 koltuklu ve 2 kapılı spro otomobillerin yer aldığı S segmenti araçlar, performansın ön plana çıktığı pek çok başarılı marka ve modeli içerisinde barındırmaktadır.

Lüks olmasının zaruri olmadığı, yalnızca bir spor otomobilden beklenen tüm özelliklerin iyi seviyede olduğu araçların yer aldığı S segmenti için en uygun ve en doğru örneklerden bazıları şunlardır;

6- Chevrolet Corvette ZR-1

5- Ferrari 488 GTB

4- Porsche Cayman

3- Toyota GT 86

2- Audi R8

1- Mazda RX-7

6- Chevrolet Corvette ZR-1

Chevrolet Corvette ZR-1, Chevrolet markasının 2009 yılında piyasaya sürdüğü Corvette serisinin günümüzde en güçlü ve en başarılı versiyonlarından biri olarak, 6.2 litrelik 638 beygirlik bir güce sahiptir.  Düz vitesli olarak satılan bu aracın şasesi alüminyumdur. Özellikle bu aracın ağırlığını azaltarak performansını arttırabilmek için bazı parçaları karbon fiberdir. Maksimum hızı 330 km/s olan bu araç, spor otomobiller içerisinde S segmentinde yer alan ve oldukça fazla tercih edilen bir marka ve modeldir.

s-segmenti-araclar

Chevrolet Corvette ZR 1 – S Segmenti Araçlar

5- Ferrari 488 GTB

Dünyanın en meşhur spor otomobil markası olan İtalyan spor araba üreticisi Ferrari, S segmentinde pek çok başarılı araç barındırmaktadır. S segmenti araçlarda bulunması gereken tüm özelliklere ve hatta fazlasına dahi sahip olan Ferrari 488 GTB modeli de bunlardan biridir.

3,9 litrelik çift turbo şarjlı V8 motoru, tamamen alüminyumdan üretilmiştir ve 8000 devirde 661 beygit gücüne sahiptir. 3000 devirde 760 Nmtork üretebilen oldukça güçlü bir motora sahip olması ile fark yaratan Ferrari 488 GTB, 0’dan 100’e yalnızca 3 saniyede, 0’dan 200’e ise 8.3 saniyede çıkabilmektedir. Maksimum hızı 330 km/s olan bu araç spor coupe araçlar içerisinde oldukça özel bir yere sahiptir.

s-segmenti-araclar

Ferrari 488 GTB – S Segmenti Araçlar

4- Porsche Cayman

Alman markası Porsche, spor araba üretimi konusunda en başarılı markalardan biridir. Pek çok farklı spor otomobil modeli bulunan ve büyük bir çoğunluğu çok sevilen bu markanın Cayman serisi de bunlardan biridir. 2005 yılında piyasaya sürülen Porsche Cayman, iki kapılı ve iki koltuklu bir spor coupedir. S segmenti araçlar içerisinde yer alan bu model, Boxster platformundan geliştirilmiş ve sabit bir tavan yapısına sahiptir.

s-segmenti-araclar

Porsche 718 Cayman S – S Segmenti Araçlar

Gövde rijiditesi oldukça sağlam olan bu model, hem yol tutuş hem manevra kabiliyeti konusunda oldukça başarılıdır. Maksimum hızı 264 km/s olan bu araç, 245 HP beygir gücüne sahiptir.

3- Toyota GT 86

2012 yılından beri Subaru ve Toyota tarafından ortak geliştirilen ve sunulan bu spor coupe araç, iki kapılı ve iki koltukludur. Boksör ve önden motora sahip olan bu model, arkadan itişli bir araçtır ve 2+2 oturma düzenine sahiptir. Dünya pazarında çeşitli bölgelere göre pek çok farklı isim ile sunulan bu araç;

  • Yeni Zelanda ve Avrupa ülkelerinde Toyota GT 86 adıyla sunulmaktadır.
  • Güney Afrika, Avustralya, Asya ve Güney Amerika’da Toyota 86 adıyla sunulmaktadır.
  • Jamaika’da Toyota FT-86 adıyla sunulmaktadır.
  • Subaru markası ile Subaru BRZ olarak sunulmaktadır.
  • Kuzey Amerika’da Toyota Scion FR-S olarak sunulmaktadır.
s-segmenti-araclar

Toyota GT 86 – S Segmenti Araçlar

2- Audi R8

Audi R8, özellikle spor otomobil dendiğinde ülkemizde kişilerin en çok tercih ettiği araç modellerinden biridir. Alman markası Audi’nin en özel serilerinden biri olan bu spor araç, 2006 yılından bu yana piyasada yer almakta ve günümüzde oldukça çekici ve etkileyici bir tasarıma ve bir spor arabada bulunması gereken tüm özelliklere sahiptir.

İki motor seçeneği bulunan bu model, ortadan motorlu bir araçtır. 2 kapılı ve 2 koltuklu olarak 2 kişilik bir araç olan Audi R8, 4,2 litrelik 420 beygir gücünde ve 430 Nm tork üreten bir motora sahiptir. Özellikle dış görünüşü ile kişileri cezbeden bir yapısı bulunan bu aracın ön tasarımında yeni dörtgen tek çerçeveli ızgara kullanılmış ve bu ızgara araca oldukça etkileyici bir hava katmıştır.

Sürüş konumu konusunda oldukça fonksiyonel olan bu modelin gösterge paneli ise orta konsolun arasındadır. Özellikle spor arabalarda zor rastlanan bir özellik olan 2 kişi için oldukça geniş bir alana yani geniş bir iç hacme sahip olan bu araç, aynı zamanda oldukça ergonomik ve fonksiyonel bir araçtır.

s-segmenti-araclar

Audi R8 – S Segmenti Araçlar

Hem görseli hem de performansı ile S segmenti araçlar kategorisinde önemli bir yeri bulunan bu araç, oldukça iyi bir satış oranına ve pazara sahiptir.

1- Mazda RX-7

Günümüzde üretimi bulunmayan ve yerini yeni bir seriye bırakmış olsa da özellikle kişilerin spor coupe araç dendiğinde ilk aklına gelen modellerden biri olan Mazda RX-7, Japon markası Mazda’nın özellikle zamanında araba video oyunları, dizi, film ve TV şovlarında ünlenmiş ve gerek ülkemizde gerek dünyada pek çok kişi tarafından bilinen bir modeldir. 1978 yılından 2002 yılına kadar üretilen bu model, daha sonra yerini Mazda RX-8’e bırakmış efsanevi bir S segmenti araçtır.

s-segmenti-araclar

Mazda RX 7 – S Segmenti Araçlar

Zamanının etkili motorlarından biri olan Wankel motorun yer aldığı bu araç, eski coupe araçlar içerisinde en bilinenlerden biridir. Önden itişli ve 2 kapılı olarak üretilen ve kırmızı rengi ve hoş tasarımı ile dikkat çeken bir araçtır.

İlginizi Çekebilir: En İyi Araba Markaları – Tercih Edilebilinecek 11 Araba Markası
Kategori: