İzotonik Sodyum Klörür Çözeltisi olarak tıptaki adına rağmen halk dilinde serum olarak adlandırılan tuz ve su karışımı çözeltisi en çok gıda zehirlenmeleri ve beklenmedik enfeksiyonlar durumunda sağlıkçılar tarafından acil servislerde hastaya uygulanır. Ufak ama can yakan bir iğne ile kola açılan damar yolundan geçen bu ilaç su dolu küçük, orta ve büyük boy medifleks torba içerisinde bulunur ve bazı durumlarda içerisine hastanın durumuna göre ek ilaçlar enjekte edilebilir.

Doktoru Serum Takması İçin Zorlamayın

Serumun Yararları Ve Zararları Nelerdir?

Serum baş dönmesi veya benzer durumlarda yararlı olmayabilir. Ancak diyare ve benzer gıda zehirlenmesi gibi durumlarda hasta istemese bile doktor tarafından hastaya önerilecek uygun tedavi yöntemlerinden bir tanesi olabilir.

Her 1 litrelik İzotonik Sodyum Klörür Çözeltisi (serum) içerisinde 9 gram tuz ve kalanında su + diğer katılacak ilaçlar bulunur. Serum direkt olarak hastaya verilebileceği gibi ek ilaçlar verilerek uygulanması mümkündür.

Yan Etkileri Ağır Olabilir

Serumun Yararları Ve Zararları Nelerdir?

Koma ve ölüme kadar neden olabilir. Ancak bu tür ağır yan etkiler İzotonik Sodyum Klörür Çözeltisi verilen hastaların çoğunda görülmez. Baş dönmesi, mide bulantısı, kusma ve benzer yan etkiler aniden boy gösterebilir. Bu durumda mutlaka bir sağlık tesisine eğer belirtiler geçmiyorsa acil olarak başvurmakta fayda bulunur.

 
Kategori:

Etiketler: