Dünya büyük bir gezegen ancak içerisinde yaşayanlar bu büyük gezegenin her tarafındalar. Biz insanlar her zaman için daha farklı kıtalarda yaşamların olduğu biliyor olsak bile bundan 200 sene önce hatta çok uzağa gitmeden 100 sene önce bu kadar gelişmiş teknolojilerin olmadığı dönemlerde bir yerde ne gibi değişimler olup olmadığını bilemiyorduk. Şimdi bile bu tür değişimleri ABD dışında bilen ülke sayısı son derece az olsa da uydular sayesinde bir ülkede ve bölgede nasıl değişimler olduğunu daha kısa süre içerisinde hatta anlık olarak bilebiliyoruz. En kötü durumda neler olduğunu anlamak için geçmiş uydu kayıtlarını kullanabiliyoruz.

Bermeja Adası olayı dünyada yaşanan olayların nasıl şaşırtıcı olabileceğinin kanıtlarından bir tanesi. 1700’lü yıllardan 1921’e kadar görülen Bermeja Adası daha sonrasında bir anda ortadan kayboldu. Bermeja Adası – Meksika Körfezi’nde Ortadan Bir Anda Kaybolan Ada

1700’lü yıllarda bölgeden geçen İspanyol gemiciler dahil birçok gemici tarafından varlığı bilinen ada haritalara bile girdi. Zaman zaman yer değiştiriyordu ancak çok fazla yer değiştirmediği biliniyordu. Adanın nasıl yer değiştirdiği bazı soru işaretlerinin nedeni olmuştur. Bazılarına göre adanın yer değiştirmesinin altında zemin bazlı problemler varken, bazılarına göre ise yaşanan toprak kayması, metan gazı gibi sebepler rol oynamıştır.

1531 yılında keşfedilen adanın daha sonrasından 16. ve 17. yüzyılda birkaç kez daha görüldüğü ve haritalara eklendiği bilinirken, kesin olarak hangi gün veya ay bulunduğu konusunda kesin bir bilgi bulunmuyor. Çok fazla sayıda teori olmasına rağmen adanın ada olmadığı ve adacık olduğu belirtiliyor. Küçük bir adacık olduğu belirtilen ada ile ilgili olarak bir insan yaşamına uygun olup olmadığı ise soru işaretleri yaratıyor. Kesin olarak fotoğraflanamadığı için adanın ne kadar büyük olduğu konusunda hiçbir zaman kesin veriler ile konuşulamadı.

Bermeja Adası Ne Zaman Kayboldu?Bermeja Adası – Meksika Körfezi’nde Ortadan Bir Anda Kaybolan Ada

Bermeja Adası 1921 yılından sonra bir daha asla ortaya çıkmadı. 1997 ve 2008 yılları ile 2011 yıllarında Meksika hükümeti bölgede tarama çalışmaları yaptı ancak ada ile ilgili hiçbir ize rastlanmadı. Adanın Meksika Körfezi’nde bulunuyor olmasından dolayı Meksika’da bu konuda çok fazla insan bölgede neler olup bittiği konusunu merak etmiş olsa bile adanın bugüne kadar karadan, denizden veya havadan asla görülmediği belirtilmektedir.

Son 50 yıl içerisinde adanın bulunamamış olmasına bağlı olarak bazı teoriler ortaya atılmış ve bir daha adanın görülemeyebileceği gibi hayalet ada olabileceği ve gelecekte tekrar ortaya çıkabilecek olduğu da zaman zaman bazı çevrelerce iddia edilmektedir.

1921 yılından sonra asla görülmeyen adanın bundan 100 yıl sonra veya daha farklı bir tarihte görülüp görülmeyecek olduğu kesin olarak bilinemez ancak çok sayıda insan bu konuda soru işaretlerine yanıt aramaya devam edecek gibi görünüyor.

Bermeja Adası Hakkında İddialar

Bermeja Adası’nın ortadan kaybolması ile ilgili birçok farklı iddia ortaya atılmıştır. Bu iddialardan ilki ve en çok dikkat çeken ve en önemlisi ise CIA’nın bu adacığı yok etmesi ile ilgilidir. Öyle ki iddialara göre Amerikan istihbarat kurumu CIA adanın varlığından haberdardır ve adanın küçük olmasına rağmen Meksika’ya deniz yetki alanları konusunda yetki verdiği ve ABD’nin denizdeki haklarını kısıtladığını düşünmektedir.

Bu sebeple adacığın CIA tarafından yok edildiği, havadan bombalanarak veya adaya ayak basarak bir şekilde adayı toprak parçalarına ayırdığı iddia ediliyor. CIA bu konuda hiçbir zaman kesin olarak açıklama yapmamış olmasına rağmen çok sayıda soru işaretlerine sebep olmuştur. CIA için adanın yok edilmesinin ve parçalarına ayrılmasının o dönem için bile ‘çok kolay’ olduğu belirtilmiş, hatta belirli küçük ve orta güçlü parçalayıcı bombaların bu adacık üzerinde test edilmiş olabileceği iddia edilmiştir.Bermeja Adası – Meksika Körfezi’nde Ortadan Bir Anda Kaybolan Ada

O dönemde ABD ve Meksika arasında savaş ihtimali olmaması ve Meksika’nın böyle bir girişimde bulunamayacak olmasının ABD’li istihbarat kurumuna güç ve güven verdiği, bu sayede CIA’nın adacığı ortadan kaldırmak ve deniz yetki alanlarında olan sınırları ortadan kaldırmak için bu tür bir yönteme başvurduğu iddia edilmiştir

Bu iddianın arkasında bir iddia daha ortaya atılmıştır ki, o daha ilginçtir. CIA’nın Meksika Körfezi’nde yer alan Bermeja Adası yakınlarında doğalgaz ve petrol olabileceği konusunda yapılan çalışmalar olduğu ve doğalgaz haklarının ABD’ye ait olabilmesi için adanın yok edilmesi konusuna karar vermesi gerektiği iddia edilmiştir.

Adacık olduğu sürece ABD’nin tek başına rahat bir şekilde bölgede hareket edemeyebilecek olduğu, ancak ada olmadığında ise ABD’nin yetki alanlarının genişleyerek bölgede çıkacak olan gazın tamamına sahip olabileceği iddia edilmiştir.

Meksika’nın Alanı Kısıtlandı!

Meksika’nın Bermeja Adası dahil deniz yetki alanlarının bu adanın ortadan kaldırılması ile oldukça fazla kısıtlandığı ve bölgede tahmin edilen büyük petrol rezervleri üzerinde ABD’nin tam yetkili hale getirildiği iddia edilmektedir. ABD’nin bölgede bugüne kadar çok sayıda sava gemisi ve araştırma gemisi yer alsa bile bölgede Meksika ile hiçbir sorun yaşamadığı, özellikle deniz yetki alanları söz konusu olduğunda ABD’nin karasuları korumak ve bölgede güvenliği sağlamak için çok sayıda devriye gemisinin bulunduğu iddia edilmektedir.

Washington DC bugüne kadar net olarak hiçbir zaman bölgedeki araştırmaları konusunda bilgi vermemiş olsa da petrol rezervleri olsun veya olmasın ABD’nin herhangi bir petrol rezervi olduğunda bölgede bu hakları tamamen kendisinin alabilecek olduğu bilinmektedir.

Meksikalı milletvekili Elias Cardenas, bu konuda bir gün yaptığı açıklamada 2 ihtimal olduğunu ve adanın küresel ısınma nedeniyle okyanusun dibine çakılmış olabileceğini açıklamış, ikinci en güçlü ihtimalin ise yine bu CIA iddiası olduğunu belirtmiştir. Ancak Meksika hükümeti bugüne kadar bu konu üzerinde pek fazla üzerinde durmayarak sadece 2 kez araştırma yapmış ve 2011 yılından bugüne kadar devlet nezdinde herhangi bir adım atılmadığı bilinmektedir. Yapılan çalışmalarında kısa vadede Meksika için herhangi bir fayda etmeyecek olduğu anlaşılmış, her iki sebeple bile olsa Meksika’nın deniz yetki alanlarının sınırlı kaldığı ve ABD’nin bölgede çok daha fazla özgür hareket etmesinin sağlanabildiği bilinmektedir.

Bugünden sonra ada ortaya çıkmayacağına göre bölgede karasular üzerinde herhangi bir hak iddiası veya herhangi bir problem olmasının söz konusu olamayabilecek olduğu tahmin edilmektedir.

ABD Ve Meksika Ortak Arama Çalışması Yapmıştı

2000 yılında imzalanan anlaşma ile ABD ve Meksika bölgede petrol ve benzeri değerli yeraltı kaynakları adına aramalar yaptı ve bu anlaşma 2011 yılında sona ermişti. Ancak ABD ve Meksika’nın bölgede herhangi bir faaliyet içerisine girmedikleri net olarak açıklanmıştı. Meksika Dışişleri Bakanlığı’nın da bu konuda sorulara hiçbir şekilde yanıt vermediği ve konu hakkında bilgi vermeyi reddettiği belirtilmiştir.

Milletvekilleri Başkandan Bilgi Talep Etmişti

Milletvekilleri geçmiş dönemlerde dönemin Devlet Başkanı Felipe Calderon’a mektup yazarak adanın nasıl ortadan kaybolduğu konusunda kendilerine derhal bir açıklama yapmasını talep etmiş ancak bu talepler hiçbir zaman net olarak yanıt bulmamıştır. ABD ve Meksika arasında bu konuda bir anlaşma yapılmış olabileceği iddia edilmesine konu olan sebepler buradan kaynaklanıyor olsa da bazılarına göre ada o dönemde Meksika’nın ABD ile olası bir bölgesel sorunu engellemek için birlikte yok ettikleri bir adacıktır.

Hiçbir zaman iddialar kesin olarak yanıt bulmazken bu adanın ortadan kaybolmasından tek şanslı çıkan ABD olmuş, en büyük kaybı ise Meksika vermiştir.

Meksika hükümeti ile ilgili bir dönem hükümet bu konuda adanın küçülmüş olabileceğini ve bu sebeple küresel ısınmanın etkisinden dolayı yok olmuş olabilecek olduğunu iddia etmiş ancak bu konuda kesin olarak bir açıklama yapmayı ise reddettiği açıklanmıştır. AFP’de yayınlanan haber daha sonrasında yayından kaldırıldığı için bugün o habere ulaşılmıyor olsa da ada her zaman için gizemli bir ada olarak kalmaya devam edecektir.

https://www.instagram.com/p/B60ZMX1B1Fq/

Kaynak ve ileri okuma:

http://www.spacedaily.com/2006/090211185744.8z1tpwk3.html

The mystery of the lost island of Bermeja

https://en.wikipedia.org/wiki/Bermeja
Kategori: