ÖABT nedir? ÖABT soruları nelerdir? Öğretmenlik mesleğini seçmek isteyen herkes bu sorunun yanıtını hayatında en az bir kez aramıştır. Öğretmen olmak isteyen herkes için gerekli olan ÖABT bir sınavdır ve öğretmen olmak için geçilmesi gerekmektedir.

ÖABT açılımı nedir? Açılımı itibariyle Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) olarak adlandırılan bu sınav sayesinde öğretmen adayları eğer ki başarılı olurlarsa mesleğe başlayabilirler. Ancak başarısız olmaları durumunda mesleğe başlamaları mümkün olmamaktadır. Öğretmenlik mesleğini seçen herkes bu sınavı geçmek için çalışmaktadır.

 ÖABT alanı nedir?ÖABT Nedir?

ÖABT sınavına girmek isteyen adaylar istedikleri bölümü mutlaka yazmak zorundadırlar. Bu bölümler için belirtilen kodlar 2020 yılı itibariyle şöyledir:

1) Türkçe 2) İlköğretim Matematik 3) Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji 4) Sosyal Bilgiler 5) Türk Dili ve Edebiyatı 6) Tarih 7) Coğrafya 8) Matematik (Lise) 9) Fizik 10) Kimya 11) Biyoloji 12) Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 13) Yabancı Dil (İngilizce) 14) Rehber Öğretmen 15) Sınıf Öğretmenliği 16) Okul Öncesi Öğretmenliği.

ÖABT PuanıÖABT Nedir?

ÖABT katılan adayların puanları şöyle değerlendirilecektir:

Genel Yetenek Testi %15, Genel Kültür Testi %15, Eğitim Bilimleri %20 ve ÖABT %50. Değerlendirmeler sonucunda herhangi bir yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız ilgili kurumla iletişime geçmeyi deneyebilirsiniz.

ÖABT’ye Hangi İllerde Giriliyor?ÖABT Nedir?

Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) için belirli iller belirlenmiştir ve belirli illerde sınava girilmesine izin verilmektedir. ÖSYM tarafından belirlenen iller 2020 yılı itibariyle şöyledir:

Adana, Ankara, Antalya, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Kayseri, Konya, Malatya, Samsun, Sivas, Trabzon, Bursa, Gaziantep ve Van.

ÖABT Sınavı Test Süreleri Ne Kadar?ÖABT Nedir?

ÖABT sınavına girecek olan adaylar için belirlenen testler şöyledir:

TESTLER   Süre       Alan Bilgisi     Alan Eğitimi
Türkçe Öğretmenliği             60           15
İlköğretim Matematik             60           15
Fen ve Teknoloji             60           15
Sosyal Bilgiler             60           15
Türk Dili ve Edebiyatı             60           15
Tarih             60           15
Coğrafya             60           15
Matematik (Lise)             60           15
Fizik             60           15
Kimya             60           15
Biyoloji             60           15
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi             60           15
Yabancı Dil (İngilizce)             45           30
Rehber Öğretmen             60           15
Sınıf Öğretmenliği             45           30
Okul Öncesi Öğretmenliği             60           15
İmam Hatip Meslek Dersleri Öğretmenliği             60           15
Beden Eğitimi Öğretmenliği             60           15

ÖABT Sınavı Kaç SoruÖABT Nedir?

ÖABT sınavı 2020 yılında 75 sorudan oluşmaktadır. Ancak bu içerik zaman içerisinde güncelliğini yitirebilir ve sınav süresi, testler ve diğer bilgiler değişime uğrayabilir.

ÖABT Nedir? Konusu Hakkında Sıkça Sorulan SorularÖABT Nedir?

Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) konusu hakkında sıkça sorulan sorular arasında sınava dair birçok soru işareti bulunmaktadır.

ÖABT Sınav Süresi Kaç Dakika?

Her yıl belirli süre ilan edilmektedir. Mutlaka sınav süresini öğreniniz.

ÖABT Soruları Neler?

Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) soruları her yıl ÖSYM tarafından belirlenmekte ve farklı sorular sorulmaktadır. Bir önceki senenin sorusu bir sonraki sene sorulmamakta ancak benzer sorular sorulabilmektedir. Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) testleri çözerken mutlaka daha önceki senelerde çıkan veya buna yakın soruları çözebilirsiniz. Bunların size büyük oranda katkısı olacaktır.

ÖABT Sınavına İstediğim Zaman Girebilir Miyim?

Hayır. Belirlenen tarihlerde sınava girmeyen adaylar bir sonraki tarihi beklemek zorunda kalırlar. Sınava giriş tarihi ve dakikasına mutlaka dikkat ediniz. Sınav alanına mutlaka en az 20 dakika erken ulaşınız ve sınava gireceğiniz alanda beklerken kapının önünde bekleyiniz. Aksi durumda 1 saniyelik gecikme nedeniyle bile sınava giremeyebilir ve sonraki sınav tarihini beklemek zorunda kalabilir.

*Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) konusu hakkında güncel bilgileri ÖSYM’nin açıklamalarından takip ediniz.