İran, birkaç gündür reddettiği uçak olayını bugün kanıtlar ortaya çıkınca kabul etmek zorunda kaldı. Birçok insan Twitter’da ”İran dünyanın geri kalanının kendisini izlemediğini mi sanıyor?” sorusuna maruz kalırken, çok sayıda ülke ise İran’a tepki gösterdi.

Avrupa Birliği ve ABD henüz yaptırımlar ile ilgili açıklama yapmadı, Ukrayna’dan yapılan açıklamada ise özür dilenmesi gerektiği ve yüklü bir tazminat ödemesi yapılması gerektiği konusunda bilgi paylaşıldı.İran Nükleer Füzelere Sahip Olursa Ne Olur?

İslam yönetimi adı altında yönetilen ve demokratik hakların bulunmadığı İran’da çok sayıda insan yönetime karşı olmasına rağmen, yönetimden kazanç elde ettiği için Tahran’a destek veren iç unsurlarda mevcut. ABD’nin sürekli olarak ”terör devleti, 1 numaralı terör sponsoru İran” açıklamalarına diğer bazı ülkelerde destek veriyor. Son olayla birlikte AB’den de İran’a yönelik baskıların daha fazla artması ve Tahran’ın milyarlarca dolarlık tazminat ödemesine mahkum edilmesi ile birlikte daha da fazla zora gireceği tahmin ediliyor.

Nükleer füzelere sahip olması ölümcül olabilir

İran bugün için bir füze sistemini bile kontrolünde tutamadığını gösterdi. Daha önce hiçbir ülke böyle büyük ve geri dönüşü olmayacak bir hataya imza atmamıştı. İran’ın füze ile uçağı vurması ve bu füzeleri kontrol edemiyor olması ”ABD haklıymış, nükleer silahlara asla sahip olmamalı” dedirtti.

ABD uzunca bir süredir İran’ın asla nükleer silahlara sahip olamayacağını, nükleer silahların İran’ın yetkinliğinde olmayacağını açıklıyordu.

Ya İran nükleer füzelere sahip olsaydı ne olurdu?

Ukrayna Havayolları’na ait uçak normal füzeyle vuruldu. Ancak füze savunma sistemi bunu balistik füze olarak gördü ve hemen ardından vurdu. Eğer İran elinde nükleer füzeler olsaydı bu durumda çevredeki ABD üslerine de bu nükleer füzeleri fırlatabilir veya uçağa kendisine zarar verebileceğini bilse bile yanlışlıkla fırlatıldığı için nükleer bir füze fırlatabilirdi.İran Nükleer Füzelere Sahip Olursa Ne Olur?

Bu görüşler kesin olmasa da İran’ın elinde nükleer füzeler olmasının engellenmesi gerektiği gerçeğini değiştirmiyor. Nükleer silahların sadece demokratik yönetilen veya askeri disiplinin yüksek olduğu ülkelerde olmasının sadece yerel unsurlar için değil, herkes için en iyisi olduğu gerçeği göz önünde bulundurulması gerekiyor.

İran’ın nükleer füzelerinin olması demek, bölgede hiçbir ülkenin elinde nükleer füze yokken diğer ülkelerinde bu konuda adım atması demek. Bunu engellemek için hem İran’ın füzelere sahip olması engellenmeli, hem de dünyanın geri kalanı için nükleer füzelerin İran tarafından üretilmesinin önüne geçilmeli görüşü daha fazla destek kazanıyor. İran Nükleer Füzelere Sahip Olursa Ne Olur?

  • İran nükleer programı henüz tamamlanmış değil ve ABD buna izin vermeyeceğini açıkladı.
  • AB, İran’ın nükleer silah-füzelere sahip olmaması için çalışıyor.
  • Türkiye ve diğer bölgedeki ülkelerin bazıları bu konuda sessiz kalsa da, Suudi Arabistan, BAE bu programa karşı çıkıyor.
  • İran’ın yıllardır geliştiremediği nükleer silahları bundan sonra hiç geliştiremeyebileceği konuşuluyor.Kategori: