Dünya eskisine göre artık daha tehlikeli bir yer oldu. İnsanlar her geçen gün daha farklı tehditlere maruz kalıyorlar. İran gibi devletler ise diğer ülkelere savaş tehdidi oluşturuyor ve füze sistemlerinin doğru kullanılamaması soru işaretlerine sebep oluyor. Bugün için uçaklar artık çok güvenli, ancak radardan kaybolan Malezya uçağına henüz ne oldu bilinmiyor. Sadece bununla da sınırlı değil, İran’ın vurduğu uçağın 176 insana mezar olmuş olması 176 masum insanın ölümüne sebep oldu. Tek suçlu olan taraf İran ise bu konuda sadece özür dilemekle yetindi ancak uluslararası yaptırımların kapıda olduğu tartışılıyor.İran Yanlışlıkla Vurduğunu Açıklamıştı: Uçaklar Güvenli Mi?

İran, tazminat ödeyebilecek durumda olmamasına rağmen milyarlarca dolarlık tazminat cezası alması ve eğer bu cezayı ödemezse uluslararası toplumdan tamamen dışlanması mümkün. ABD’nin konu ile ilgili olarak bugün yaptığı açıklamada İran’ın bu adımının değerlendirileceği belirtilmişti.

Uçaklar güvenli ama…

Uçaklar bugün kendi kendine düşebilecek olsalar bile bu durum çok nadir gerçekleşiyor. Trafikte giderken kaza yapma riskinize oranla bir uçağın düşmesinin riski çok daha düşük. Bu sebeple güvenle uçak yolculuklarını tercih edebilirsiniz.İran Yanlışlıkla Vurduğunu Açıklamıştı: Uçaklar Güvenli Mi?

Ancak bir gerçek var ki, bu dünyada hiçbir taşıt %100 güvenilir değil. Siz hatalı olmasanız bile karşı tarafın bir hatası kazaya neden olabilir ve sonuç olarak kritik ölümler yaşanabilir. Milyarlarca dolarlık Boeing uçaklarının sistem hatası nedeniyle düştüğünü aylar önce gördük ve Boeing burada kendi suçları olduğunu kabul etti ve bu uçaklar artık kullanılmıyor. Boeing bugün farklı onlarca uçak üretirken bir uçak serisinin sorunlu çıkması şirketin suçsuz olduğunu göstermiyor.

ABD’li yetkililer Boeing şirketinin uçaklardaki hatayı ölümcül olmasına rağmen maddi açıdan kazanç elde etmek için gizlediklerini belirtiyor.

Füze sistemi nasıl bir uçağı tanımaz?

İran bugün savunma anlamında bazı insanlar tarafından çok güçlü bir ülke olarak görülse de bugün için füze savunma sistemleri bir uçakla bir füzeyi ayırt edebilecek kapasiteye bile sahip değil. Bu son olay İran’ın elinin hava savunma anlamında da çok güçsüz ve dünya için tehlikede olduğu gerçeğini gösteriyor.

Milyarlarca dolarlık füze savunma sistemlerine sahip olmayan İran’ın Ukrayna’ya ait olan uçağı vurmasının ardından uluslarası yaptırımlara maruz kalacak olsa da 176 insanın geri gelmeyeceği kesin.İran Yanlışlıkla Vurduğunu Açıklamıştı: Uçaklar Güvenli Mi?

Füze savunma sisteminin neden ve nasıl bir uçağı tanımadığı soru işareti olsa da incelemeler sonucunda bu konunun netlik kazanabilecek olduğu tahmin edilmekte.

Bugün artık insanların uçak yolculukları güvenli olsa da bu tür bazı kendi içerisinde bile savaş tehlikesi yaşayan ülkelerin üzerinden uçmak tehlikeli olabilir. Bu nedenle bundan sonra bazı ülkeler İran hava sahası üzerinden uçuş gerçekleştirmeyecek olduklarını açıkladı.
Kategori: