Hodan yağı pek çok cilt hastalığının doğal tedavisi için kullanılan yağdır. Yağ asidi yönünden en zengin yağ olarak da bilinir. Hodan yağı hodan bitkisinin yapraklarından elde edilmektedir. Hodan bitkisine yıldız çiçeği de denir. Yaklaşık 46 cm uzunluğundadır ve görece büyüktür. Çiçekleri yıldız şeklinde olduğu için bu ismi almıştır. Yapraklarının rengi parlak mavidir. Yaklaşık 1500 yıldan beri kullanıldığı bilinmektedir. Roma tarihçisi Pliny, hodan bitkisinin faydaları hakkında kapsamlı araştırmalar yapmıştır.

Bitki orta çağ zamanlarında tıbbi tedavilerin yapılması için tercih edilmiştir. Çünkü içerisinde yüksek miktarda değerli yağ asidi bulunuyor. Bitki Türkiye’nin Kuzey ve Batı Anadolu bölgesinde yetiştiriliyor. Gamma linolenik yap asidi açısından oldukça zengin olan bitki, çok değerli çekirdeklere sahiptir. Hatta bitki gövdesi için değil, sırf bu çekirdekleri için yetiştirilmektedir. Hodan Yağı Nedir konusuna kısaca değindik. Şimdi detaylara geçelim.

Diş sızlaması nedir, tedavisi nasıl olur? Ayrıntılarına da bakabilirsiniz.

Hodan Yağının Faydaları Nelerdir?

Hodan Yağı Nedir, Faydaları Nelerdir?

Hodan yağı faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Enfeksiyonları geçirir.
 • İltihapları kurutur.
 • Deri hastalıklarına sahip olan kişiler geçmişte bu yağı iyileştirici olarak kullanmışlardır.
 • Cildin nemlenmesini sağlar.
 • Cildin elastikiyetini kazandırır.
 • Kuru ciltler için iyi gelir.
 • Egzama için faydalıdır.
 • Hasarlı cildi yumuşatır.
 • Atopid dermatit ve buna benzer kronik cilt rahatsızlıklarında rahatlatıcı bir etkiye sahiptir.
 • Cilde parlaklık kazandırır.
 • İdrar söktürücü özelliği vardır.
 • Hormonların düzenlenmesini sağlar.
 • Sinirsel hastalıkların iyileştirilmesinde kullanılır çünkü sakinleştirici bir etkisi vardır.
 • Emziren annelerinin sütünün artmasını sağlar.
 • Bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olur.
 • Kanı temizler.
 • İştah açıcı özelliği vardır. İştahsızlık tedavisi için kullanılabilir.
 • Ateş düşürücü etkisi vardır.
 • Soğuk algınlığına karşı kullanılır.
 • Bağışık sisteminin güçlenmesini sağlar.
 • Hücre yenileyici özelliği bulunur.
 • Unutkanlık hastalığının vücudu savunmasız bırakmasından sonra, tedavi için tercih edilir. Çünkü hodan yağı sinir uyarılarının iletiminin artırılmasına yardımcı olur.
 • Romatizma ağrıları diner.
 • Prostat gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır.
 • Bağırsaktaki kurtların düşmesini sağlar.
 • Mide ülseri başta olmak üzere çeşitli mide hastalıklarına karşı kullanılır.

Hodan Yağı Nedir ve Faydaları nelerdir konularına değindik. Şimdi yan etkilerine bakalım.

Hodan Yağının Yan Etkileri Nelerdir?

Hodan yağının yan etkileri şu şekilde sıralanabilir:

 • Kabızlık,
 • Şişkinlik,
 • Mide bulantısı,
 • Hazımsızlık,
 • Döküntü,
 • İshal gibi problemle hodan yağının aşırı tüketilmesine bağlı olarak ortaya çıkabilir.

Hodan yağı kullanan bazı hastaların kriz eşiği düşebilir. Bu nedenle kriz görülme ihtimali artar. Yağ, kan inceltici olarak etki edebilir. Bu da kanın pıhtılaşmasını engeller. Hodan yağının Valfarin gibi ilaçlarla etkileşime girdiği bilinmektedir. Eğer herhangi bir kriz ilacı ya da kan inceltici ilaç alıyorsanız, hodan yağının kullanmamanız gerekir.

Hodan Yağı İle İlgili Video Anlatım

Hodan Yağı Nedir konusuyla ilgili bilgilendirici bir video.

İltihaplanmalarla Mücadele için Hodan Yağı

İltihaba karşı hodan yağı kullanılabilir. Hodan yağı içinde yer alan omega 6 yağ asidi olarak bilinen GLA asidi, iltihaplarla etkin şekilde mücadele eder. Bu yağ asidi kavrama kuvvetiyle ilgili olan sorunları ve eklem ağrılarını ortadan kaldırmaktadır. Vücut prostaglandinlerin oluşması için GLA maddesine ihtiyaç duyar. Bu oluşumla birlikte dolaşım, metabolizma, iltihaplanma gibi vücut süreçleri düzenlenir. Böbrekler ve ciltteki iltihaplanmalar da bu yağ sayesinde ortada kalkar. Hücre zarı için teme bir bileşeni temin eden LA, hücrenin düzgün işlemesi adına hayati bir öneme sahiptir.

Hiperlipidemi ile Mücadele için Hodan Yağı

Hiperdilemi halk arasında kolesterol yüksekliği olarak bilinen hastalıktır. Kolesterolün yüksek olması, kan dolaşımında aşırı miktarda yağ olduğu anlamına gelir. Bu hastalık kalp hastalıkları ve felç başta olmak üzere çeşitli hastalıkların görülme riskini artırmaktadır. Hodan yağı içinde yoğun olarak bulunan GLA yağ asidi, kalp hastalıkları görülme riskini azaltır. Bu madde HDL kolesterol konsantrasyonun artmasını sağlar. Uzmanlar hodan yağı ile kalp hastalıkları arasında halen yeterli araştırma olmadığını ve daha çok bilgi için araştırmaların devam ettiğini söylemişlerdir.

MS ile Mücadele için Hodan Yağı

MS hastalığında belirtilerin hafifletilmesi için hodan yağı tercih edilebilir. Hodan yağının içinde yer alan yağ asitleri, sinir bozukluğuna ilişkin enflasmasyonun azalmasını sağlar. Ancak bu etkinin görülmesi için yağın düzenli olarak tüketilmesi gerekir. Yağ asitleri sağlıklı sinir gelişimini sağlar. Ayrıca öksürük ve boğaz rahatsızlıkları hodan yağı sayesinde azalır. Ohio State Üniversitesi’nde yapılan çalışmaya göre, akut solunum problemi olan hastalar hodan yağı kullandıktan sonra daha az havasız kalma probleminden şikayetçi olmuşlardır.

Kanserli hücrelerin büyümesi hodan yağı sayesinde azalabilir. Toksik hücrelerin ömrünün kısalmasında hodan yağının önemli bir etkisi vardır. DNA korunması ve kanserle mücadele için hekiminize danışarak hodan yağı tüketebilirsiniz. Hodan yağı zihinsel sağlığa da etki eder. Şizofreni ve stres hastalığına karşı diyete eklenen yağ, pozitif etki sağlar. Üstelik bu hastalıklardan bazılarının bu yağın eksikliğinde ortaya çıktığı bilinmektedir.

Halüsinasyon nedir, tedavisi nasıl yapılır? Yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Saç Sağlığı için Hodan Yağı

Saç sağlığının korunması için hodan yağını kullanarak evde doğal maskeler yapabilirsiniz. Hodan yağı DHT üretimini engeller. Bu yağ sayesinde her gün yeni saçlarınız çıkar. Dökülme problemine iyi gelir. DHT üretiminin saç dökülmesinde temel rol oynadığı bilinmektedir. Hodan yağıyla maske yapmanın dışında, hodan yağı takviyesi almak da işe yarar. Günde en çok bin m hodan yağı takviyesi almak gerekir. Bu miktar saçların büyümesini teşvik etmek ve saçların dökülmesini engellemek için yeterli olur. Hodan yağını seyreltmeden saçlarınıza direk uygulayabilirsiniz. Kapalı kıl foliküllerine etki eden yağ, saçın yeniden büyümesine yardımcı olur.

Hodan yağının içine bir yumurta beyazı koyup karıştırdıktan sonra temiz saçınıza sürün. Maske uygulamasını yaparken masaj yaparak kan dolaşımının bölgede hızlandırılmasını sağlayın. Daha sonra saçı ılık suyla güzelce durulayın. Haftada bir ya da iki kere bu maskeyi yapabilirsiniz.

Yaşlanma Belirtilerine Karşı Hodan Yağı

Hodan Yağı Nedir, Faydaları Nelerdir?

Yaşlanma belirtileri arasında ilk sıralarda yer alan kuru, yorgun ve kırışıklı cilt hodan yağı sayesinde giderilebilir. Hodan yağının düzenli kullanılması sayesinde cilt yeniden elastikiyetini kazanır. Pek çok kozmetik markası özellikle yaşlanma karşıtı ürünlerin içinde hodan yağı  bulunmaktadır. Hodan yağı akne karşıtıdır ve salisilik asit içeriği ile bilinir. Bu özellikleri sayesinde hodan yağı mükemmel bir yaşlanma karşıtı ürün haline getirir. Bu özelliğinden faydalanmak için hodan yağını günde en az 1 kere kullanın.

Özellikle akşam yüzünüzü yıkadıktan sonra bu maddeyi kullanabilirsiniz. Eğer cildinizde sivilce oluşumu varsa, yatmadan önce pamukla tampon yapın ve yüzünüzü güzelce temizleyin. Hodan yağını kullanarak yüz maskesi de yapabilirsiniz. Hodan yağıyla limon yağını karıştırın. Temiz yüzünüze maskeyi masaj yaparak uygulayın. 15 dakika bekledikten sonra maskeyi bol suyla durulayın. Maskeyi haftada 3 kere yaparak cilt problemlerinizden kurtulabilirsiniz.

Hodan Yağının Zararları Nelerdir?

Hodan Yağı Nedir konusundan bahsetmişken, zararlarından da bahsetmeden olmaz. Hodan yağı zararları bazı kişilerde yağın alerji yapması nedeniyle ortaya çıkabilir. Hodan yağı alerjisi olan kişiler yağı kullandıktan sonra mide bulantısı, sindirim rahatsızlıkları ve baş ağrısı gibi problemlerden şikayetçi olabilirler. Küçük yan etkilerin görülmesi de söz konusu olabilir. Bu olasılığın azalması için takviyeleri yemeklerle birleştirmeniz gerekir. Eğer hamileyseniz hodon yağını kullanmayın. Ortaya yan etkiler çıkabilir. Karaciğer rahatsızlığı bulunan hastalar, anti koagülan alan hastaların da hodan yağından uzak durmasında fayda vardır. Hodan yağını hekim önerisiyle kullanmanız tavsiye olunur.

Bilgi türleri nelerdir? Yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Hodan Yağı Nedir konusuyla ilgili yorumlarınızı ve sorularınızı bekliyoruz.
Kategori: