Dünyanın ilk askeri bandosu olarak kabul edilen mehter takımı, savaşlarda büyük rol oynamış ve hatta birçok savaşı kazanmamıza yardımcı olmuştur. Osmanlı tarihinin şanlı askerleri ve orduları kadar mehteran takımlarının da katkıları büyüktür. Savaş esnasında çalınan mehter marşları ile coşan ve adeta gücüne güç katan askerlerimiz, daha kuvvetli sarılıyordu kılıçlarına. Daha sağlam basıyordu ayakları, fethedecekleri topraklara. Bizim askerimizi nasıl coşturuyorsa karşı tarafı da bir o kadar ürkütüyordu bu görkemli ses. Uzaktan gelen ve dalga dalga yankılanan mehter marşları adeta Osmanlı’nın ayak sesleri gibi inletiyordu karşı cepheyi. Bu yüzden tarih boyunca mehter marşlarına Osmanlı marşı denilmiştir. Osmanlı’nın cihana hükmettiği dönemlerde son derece sağlam bir ordusu vardı. Bu orduya dahil olan mehter takımı, kılıç, tüfek, top kadar önemli bir yere sahipti.

Müziğin Gücü

Müziğin iyileştirici, dinlendirici, canlandırıcı gücünü her daim her alanda kullanan Osmanlı, savaşlarda da müziğin gücünden oldukça faydalanmıştır. Coşturan ve enerjiyi arttıran mehter marşları adeta vatana, millete olan aidiyet duygusunu canlandırıyor ve bağlılığı hissettiriyor. Hala nerede duyarsanız duyun içinizde farklı duygular uyandıran mehter marşları, özel günlerinizde mehter takımı kiralama ile tekrar günümüze geliyor ve organizasyonlara farklı bir hava katıyor. Ruhsal hastalıkların giderilmesine yardımcı olan müziklerin insan psikolojisinin üzerinde nasıl etkileri olduğu aşikar. Müzik ruhun gıdasıdır sözünü benimsemiş olan Osmanlı, notalarla duygulara, hislere dokunmayı en iyi şekilde başarmıştır.

Mehter Takımı Kiralama

Yıllardır özel günlerinizi büyük incelikle organize ediyor ve mehter takımı ile sizi alıp geçmişe götürüyoruz. Osmanlı’nın sokaklarında dolaşırmış gibi bir his uyandıran mehter marşları ile herkesin kalbinde bir yerlere dokunuyoruz. Yıllar evvel savaş meydanlarında yankılanan mehter marşları bu kez özel günlerinize farklı bir dokunuş yapıyor ve davetlilere keyifli bir zaman dilimi yaşatıyor. Deneyimli ekibimiz ile tanışarak mehter takımı kiralama seçeneğimizden faydalanabilir ve Osmanlı’ya bir pencere açabilirsiniz. İstanbul’un her karışına sinen mehter marşları yıllar sonra sizin için İstanbul semalarından duyulacak ve sizlere eşsiz bir gün yaşatacak.
Kategori: