Darı ve tohum gibi besinler muhabbet kuşlarının yaşaması için yeterlidir. Ancak tek başına yem yemek onların tüm fiziksel ihtiyaçlarını karşılayamaz. Muhabbet kuşlarını sağlıklı hale getirmek için öncelikle yiyecek çeşitliliğini düşünmeliyiz. Bazı ürünler, çeşitli tahıllar, sebzeler ve meyvelerdeki muhabbet kuşları için çok tehlikeli olabilir. Bu nedenle muhabbet kuşlarına tanımlanmamış yiyecekler vermemeliyiz. Ev kuşlarımıza için meyve ve sebze sağlayabiliriz, ancak yemeden önce iyice yıkayıp kurutmak olası ishal sorunlarını önleyebilir.

Muhabbet Kuşlarının Tüketebildiği Meyve ve Sebzeler Nelerdir?

Muhabbet Kuşları Ne Yer? – Muhabbet Kuşları Beslenmesi ve Dikkat Edilecekler

Evde baktığımız muhabbet kuşlarımızın yemesinde sakınca olmayan meyve ve sebzeler vardır. Bu meyve ve sebzeler aşağıda miktarları ile beraber sizler için hazırlanmıştır. İşte muhabbet kuşlarının yemesinde sakınca olmayan meyve ve sebzeler:

 • Havuç: Sıklıkla tüketilebilirler. Dilimli olarak ya da rende halinde verilebilir.
 • Marul: Kararında verilmesinde bir sakınca yokken fazlası ishale sebep olabilir.
 • Maydanoz: Kuşlar için C vitamini deposudur. Kalsiyum eksikliği olan kuşlarda fazla tüketim zararlı olabilir.
 • Brokoli: Sıklıkla tüketebilirler.
 • Karnabahar yaprağı: Sıklıkla tüketebilirler.
 • Lahana ve Kara Lahana: Fazla tüketimi ishale sebep olur.
 • Ispanak: Fazla tüketim halinde, muhabbet kuşlarının kemik gelişimine zarar verir.
 • Pancar yaprağı: Fazla tüketim halinde, muhabbet kuşlarının kemik gelişimine zarar verir.
 • Şalgam yaprağı: Fazla tüketim halinde, muhabbet kuşlarının kemik gelişimine zarar verir.
 • Elma, erik, şeftali, kayısı ve kiraz gibi meyveler yiyebilirler ancak bunların çekirdekleri zehirli olabileceği için çekirdeklerinden ayrılması gerekir.
 • Domates: Kendisi muhabbet kuşları için yararlıdır ancak sap ve yaprağı kuşlara toksin bir madde olarak gelecektir, bu yüzden muhabbet kuşlarımıza verirken bunları ayıklamalıyız.
 • Patates: Kendisi verilecek ise haşlanmış olarak verilmesi faydalı olacaktır.

Muhabbet kuşları ömrü ne kadar? Bilgilerine de bakabilirsiniz.

Muhabbet Kuşları Ne Yer? Hakkında Video Anlatımı

Muhabbet Kuşlarına Zarar Verebilecek Yiyecekler Nelerdir?

Muhabbet kuşlarımız için her yiyecek uygun olmayacaktır. Uygun olmayan yiyeceklerin muhabbet kuşlarına asla verilmemesi gerekmektedir. Muhabbet kuşları için zararlı olan yiyecekler aşağıda açıklamaları ile sıralanmıştır.

 • Tuz ve tüm tuzlu yiyecekler: Bu tarz yiyecekler sodyum zehirlenmesine neden olabilir. Muhabbet kuşlarının çok miktarda su içmesine ve idrara çıkma, depresyon, kalp ve böbrek hasarına, sinir hiperaktivitesine, titremelere ve sonunda beyin kanaması ve ölüme neden olabilir. 50 gram ağırlığındaki bir muhabbet kuşuna dörtte bir patates cipsi vermek, otururken 350 öğün yemek yemeye eşdeğerdir.
 • Şeker ve şekerli besinler: Muhabbet kuşları için pek çok sağlık sorununa neden olabilecek bir besin türüdür. Bu kuşların sindirim sistemi tohum ve tahıl yiyecek şekilde yapılandırılmıştır ve aşırı tüketimi ölüme neden olabilir.
 • Çikolata ve kakao: Bu tarz gıdalardaki teobromin, kuşlar ve tüm evcil hayvanlar için toksindir. Bu gruba kahve ve kafeinli yiyecekleri de dahil edebilirsiniz.
 • Limon ve greyfurt: Bu meyvelerin asitliği yüksektir ve bu nedenle risklidir.
 • Sarımsak ve soğan: Kırmızı kan hücrelerine ve sindirim sistemine zarar verebilir.
 • Mayalı yiyecekler ve mantar: Bu besinler çok ciddi sindirim sorunlarına sebep olur.
 • Avokado: Muhabbet kuşları için en tehlikeli gıdalardan biridir. Muhabbet kuşları için toksin bir besin olarak solunum durmasına, kalp çevresinde su birikmesine ve ani ölüme neden olabilir.
 • Süt gibi laktoz içeren yiyecekler: Muhabbet kuşları için toksin içerikli madde olabilir ve ishale neden olabilir.
 • Yaş Hurma: Şeker oranı oldukça yüksek bir gıda olduğu için verilmemesi önerilir.
 • Alkol ve alkollü yiyecekler: Az miktarlarda bile olsa kuş ölümlerine neden olabilecek bir maddedir.
 • Yer fıstığı: Kabuğu mantar hastalıklarına sebep olacak bakteriler içermektedir.
 • Sodalı ve karbonatlı besinler: Bu tarz besinler, muhabbet kuşlarının sindirim sistemlerine zarar vermektedir.
 • Abur cubur yiyecekler: Muhabbet kuşlarımıza asla abur cubur vermemeliyiz. Çeşitli patates cipsi, bisküvi, şekerleme ve diğer ürünler; kuşların sindirim sistemini bozar, karaciğer ve böbrek yetmezliğine neden olabilir.

Muhabbet Kuşları İçin Bulgur Yararlı Mıdır?

Muhabbet Kuşları Ne Yer? – Muhabbet Kuşları Beslenmesi ve Dikkat Edilecekler

Muhabbet kuşunun öğünlerine ek olarak, muhabbet kuşlarının üreticisi veya sahipleri tarafından ıslatılmış yumuşak tahılları içeren besinler eklenmektedir. Örnek verecek olursak, buğday, çavdar, buğday ve pirinç gibi yiyecekler suyla hafifçe nemlendirilip muhabbet kuşlarının yemesi için tercih edilebilir.

Ayrıca yavru kediler ne yer? Hakkında detaylara yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Muhabbet Kuşları Ne Yer Hakkında Sıkça Sorulan Sorular:

Muhabbet kuşlarına yemi dışında bir besin verilebilir mi?

Muhabbet kuşları beslenmenin yanı sıra şu yiyecekleri de yer; Havuç, marul, haşlanmış yumurta, haşlanmış pirinç, salatalık, haşlanmış mısır, elma, maydanoz, ıspanak yaprağı, kayısı, şeftali ve erik, çilek, haşlanmış patates.

Muhabbet kuşlarının özel olarak sevdiği bir oyuncağı mevcut mudur?

Özellikle tek kalan muhabbet kuşu oyuncaklarla oynamayı sever. Özellikle oyuncak seçerken ses çıkardığından, daha fazla renk içerdiğinden ve oyuncağa asılabileceğinden emin olun. Bu tür bir asılı oyuncakla oynamayı severler. Zili çalmaya çalışmak en sevdikleri arasındadır.

Muhabbet kuşlarının mutlu olduğunu nasıl anlarız?

Mutlu bir muhabbet kuşu; kendi yaşam alanında gururla duracak veya tüylerini kabartarak oturacak, daha rahat görünecek ve çeşitli uyumlu sesler çıkaracaktır. Ayrıca yem yiyormuş gibi keskin bir gaga sesi çıkaracaktır.

Muhabbet kuşlarının konuşmaları ne zaman başlar?

Genç muhabbet kuşlarının konuşma eğitimine başlamaları için en iyi zaman, genç oldukları zamandır. Şimdi genç muhabbet kuşları 35 ila 45 gün eğitme zamanı olarak bilinmektedir. Kuşu kafesin yanına yerleştirip adını sürekli aynı tonda söyleyerek eğitmeye başlayabilirsiniz.

Muhabbet kuşları üşür mü?

Muhabbet kuşları üşüyebilir. Oda sıcaklığı muhabbet kuşları için yeterli bir sıcaklıktır.
Kategori: