Yabancı Dil Öğrenmek İçin 25 İpucu

Yabancı dil öğrenmek, insanlık var oldukça geçerliliğini koruyacak bir uğraştır. İnsanlar, tembel doğaları gereği, daha kolay yollardan dil öğrenmek için yıllardır çalışmalar yaparak çareler aramışlar ve birbirinden farklı pek çok yöntem bulmuşlardır.

Yeni bir dil öğrenmek isteyen birisi, günümüzde gelişen teknoloji sayesinde internetten bile rahatlıkta istediği bir yabancı dili öğrenmeye başlayabilir. Bildiğiniz gibi, yeni bir dil öğrenmenin hem kariyeriniz hem de kendi yaşamınız açısından sayısız faydası vardır.

İmkanlar çok olsa da yeni bir dil öğrenmek başlangıçta zorlu, sinir bozucu ve bazen neredeyse imkansızmış gibi görünebilir. Fakat yeni bir dil öğrenmenizi daha kolay kılacak bir çok farklı yol mevcut. Yazımızda da sizin için en etkili yabancı dil öğrenme yöntemlerini ve bazı yabancı dil öğrenme ipuçlarını derledik.

 

 

İçindekiler

1) Konuşun, Konuşun, Konuşun!

Yabancı Dil Öğrenmek İçin 25 İpucu

Yeni bir yabancı dil öğrenmenin bir “sırrı” veya “hacki” varsa, o da şudur: o yabancı dilde sizden daha iyi olan insanlarla her konuda saatlerce süren konuşmalar yapmak. Bir saatlik bir konuşma seansı (düzeltmeler ve referans için bir sözlükle birlikte) bir sınıfta on saat veya kendi başınıza bir dil kursu ile beş saat dil eğitimi almış olmak kadar iyidir.

Bunun birkaç nedeni var. Birincisi motivasyon. Çalışma kılavuzunuz veya kitaplarınız ne kadar havalı olursa olsunlar, birebir canlı bir insanla iletişim kurarak öğrenmek istediğiniz yabancı dile, bilgisayarınızdaki bir kitap veya sesli programdan çok daha fazla yatırım yapmış olursunuz.

Ayrıca konu yabancı dilde konuşmaya geldiğinde hepimiz temel seviyede bilgimiz olsa dahi başlarda oldukça utangaç olabiliyoruz. Yabancı dil öğrenirken birisi ile düzenli olarak pratik yapmak bu utangaçlıktan kurtulmanıza ve motive olmanıza yardımcı olacaktır.

İkinci sebep ise dilin ezberlenmesi değil işlenmesi gereken bir şey olmasıdır. Bir kelimeyi kitaptan veya sözlükten okuyup 100 kez bakıp ezberlemeye çalışmak yerine, aynı kelimeyi sohbet esnasında zorlanarak bile olsa sadece iki veya üç kez kullanmak bu kelimeyi çok daha hızlı ve kalıcı öğrenmenizi sağlayacaktır. Bunun nedeninin, zihnimizin gerçek insani ve sosyal deneyimleri içeren hatıralara, onlara bağlı duygulara sahip hatıralara daha fazla öncelik vermesi olabilir.

 

 

2) Çalışmalarınızın Yoğunluğu, Çalışma Sürenizden Daha Önemlidir

Yabancı Dil Öğrenmek İçin 25 İpucu

Örneğin iki hafta boyunca günde dört saatliğine yabancı dil çalışmak, iki ay boyunca günde birer saat çalışmaktan daha faydalı olacaktır. Birçok insanın okulda yabancı dil dersleri aldıkları halde hiçbir şeyi hatırlamamasının bir nedeni de budur. Çünkü söz konusu dil için haftada sadece 3 veya 4 saat ders görüyorlar ve genellikle ders programlarına göre dersler arasında birden fazla gün girmiş oluyor.

Yabancı dil öğrenmek, çok fazla tekrar, tutarlı bir bağlılık ve manevi yatırım gerektirir. Sadece 1-2 hafta olsa bile, hayatınızın belirli bir dönemini yabancı dil öğrenmeye ayırmak ve gerçekten de tüm potansiyelinizle üzerine gitmek, aylar hatta yıllar boyunca bir başlayıp bir yarım bırakmaktan daha iyidir.

 

 

3) Dil Kursları Zamanınızı ve Paranızı Boşa Harcamanıza Sebep Olabilir

Yabancı Dil Öğrenmek İçin 25 İpucu

Yabancı dil öğrenimi için diğer tüm alternatifler düşünüldüğünde, grup derslerinde harcadığınız zamanınız ve emeğinizin karşılığı olarak pek de bir getiri elde etmezsiniz. Buna sebep olan başlıca iki sorun var. Birincisi, grup derslerinde genellikle sınıfın en yavaş öğrencisinin hızında hareket edilmesidir. İkincisi ise dil öğrenmenin aslında oldukça kişisel bir süreç olmasıdır, herkes doğal olarak bazı kelimeleri veya konuları diğerlerinden daha kolay öğrenir, bu nedenle bir sınıf her öğrencinin kişisel ihtiyaçlarını zamanında veya eşzamanlı olarak karşılayamaz.

Örneğin, iki dil bilen ve üçüncü yabancı dilini öğrenmek için kursa giden biri bu yeni dilin gramer kurallarını basit basit bulabilir ve çabucak kavrayabilir, çünkü bu yeni dili hali hazırda bildiği dillerle ilişkilendirebilir. Ancak sadece kendi anadilini bilen biri için yeni bir gramer yapısı öğrenmek çok daha zorlayıcı ve zaman alıcı olabilir. Sonuç olarak, iki dil bilen kişi, yüksek miktarlarda para ödediği ders zamanının çoğunu tek dil bilen kişinin konulara yetişmesini bekleyerek geçirmek durumunda kalır. Bu durumda sınıf ne kadar büyükse, yabancı dil eğitimi de o kadar az verimli olacaktır.

Okulda rastgele bir yabancı dil dersi almak zorunda kalan ve hala bu dili konuşamıyor olan herkes bunu onaylayacaktır. Bu duruma, ülkemizde ulusal bir başarısızlık olarak liselerde verilen Almanca derslerini örnek gösterebiliriz. Belki de belirli bir jenerasyonda birçok genç yıllar boyunca kalabalık sınıflarda düzenli olarak Almanca dersleri aldılar, belki sınavlardan iyi notlar alabilecek kadar ezber yapabildiler ancak pratikte “artikel”lerden öteye gidemediler.

 

 

4) Yeni Bir Dil Öğrenmeye Sizi Neyin Motive Ettiğinin Farkında Olun

Yabancı Dil Öğrenmek İçin 25 İpucu

Neden bir yabancı dil öğrendiğinizi bilmek ve kendinize düzenli olarak bunu hatırlatmak, o dilde ustalaşmanın anahtarıdır. Pek çok insan bir yabancı dili ne için kullanacaklarını bilmeden öğrenmeye başlar ve genellikle de başarısız olurlar.

Yeni bir dil öğrenmeye dair tüm ipuçlarını ve püf noktalarını biliyor olabilirsiniz, ancak tüm bunların arkasındaki sebebi belirleyemiyor ve yeni bir dil öğrenmenin hayatınızı nasıl zenginleştireceğini bilmiyorsanız, motivasyonunuzu kaybetmeniz an meselesidir ve bu da tüm emeklerinizin boşa gitme ihtimalini arttırabilir.

Farklı bir ülkede yeni bir hayata başlamak mı istiyorsunuz? Söz konusu ülkenin kültürden etkilendiğiniz ve daha da derinlere dalmak istediğiniz için mi dil öğreniyorsunuz? Yabancı bir ülkeye turistik bir seyahat planlıyor ve sadece yemek sipariş edebilmek ve taksi şoförüne yerel dilde nereye gittiğinizi söyleyebilmek mi istiyorsunuz? Bunların hepsi yeni bir dil öğrenmek için iyi birer motivasyondur.

Ancak kötü motivasyonlar da vardır. Sadece barda tanıştığınız o sevimli Rus’u etkilemek için Rusça öğrenmek istiyorsanız veya insanları etkilemek ve zeki görünmek için Fransızca ifadeler ezberlemeyi düşünüyorsanız, size kötü bir haberimiz var, bu motivasyonlar maalesef kalıcı olmayacaktır.

Motivasyon kazanmak zor bir şeydir. Kısa bir süre içerisinde zor bir şeyi öğrenmeyi bir meydan okuma olarak görebilir ve istekli olabilirsiniz. Ancak motivasyonunuzu uzun vadede koruyabilmek için çabalarınızdan bazı pratik faydalar elde etmeniz gerekiyor.

 

 

5) Kendinize Ufak da Olsa Hedefler Belirleyin

Yabancı Dil Öğrenmek İçin 25 İpucu

Yabancı dil öğrenme hedefleri kısa, basit ve kolayca ölçülebilir ise en iyisidir. Birçoğumuz bir yabancı dil öğrenmeye “Altı ay içinde Japoncayı akıcı bir şekilde konuşmak istiyorum!” diyerek başlarız.

Sorun şu ki, akıcılık nedir? Ne yönden akıcı? Günlük konuşma yönünden mi? Yoksa okuma ve yazma bakımından mı? Veya spesifik bir teknik alana mı yöneleceksiniz?

Bunun yerine, açıkça tanımlanmış hedefler belirlemek daha iyidir. Şöyle bir hedefle başlayın: “Bugünün sonunda, birini nasıl selamlayacağımı ve kendimi nasıl tanıtacağımı öğreneceğim. İki gün içinde, birine geçimini sağlamak için ne yaptığını sormayı öğreneceğim ve onlara benim ne yaptığımı anlatacağım. Haftanın sonunda nasıl yiyecek alışverişi yapabileceğimi ve sipariş vermeyi öğreneceğim.”

Veya bir sonraki maddede bahsedeceğimiz üzere, yabancı dil öğrenirken size en kısa sürede en fazla mesafe aldırabilecek hedeflerden biri olan: “X hafta/ay içinde en yaygın 100 kelimede ustalaşacağım” ile başlayabilirsiniz.

 

 

6) Öğrenmek İstediğiniz Dildeki En Yaygın 100 Kelime ile Başlayın

Yabancı Dil Öğrenmek İçin 25 İpucu

Şimdi sizlere yukarıda bahsettiğimiz hedeflerden biri olan 100 kelime öğrenmek için ipuçları vereceğiz. Tüm dillerdeki kelime dağarcığı eşit şekilde yaratılmamıştır. Çoğu insan, özellikle de iş için yabancı dil öğrenmek isteyenler, yalnızca spesifik kelime ve kalıp cümlelere odaklanır. Fakat günün sonunda sattığınız mobilyanın en ince teknik özelliklerine kadar konuşabiliyor olsanız da, müşterinizle iş dışında gündelik basit bir sohbet bile edemiyor durumda olabilirsiniz ve bu satış kariyeriniz için pek de profesyonel olmayacaktır.

Öncelikle öğrenmek istediğiniz yabancı dildeki en yaygın 100 kelimenin bir listesini çıkartın ve bu kelimelerin yer aldığı cümleler kurup düzenli olarak tekrar yapın. Bunu yapabilmek için bir yandan da yeterli düzeyde gramer öğrenin ve bu 100 kelime ile rahatlıkla cümleler kurabilir hale gelene kadar devam edin.

 

 

7) Bir Cep Sözlüğü Taşıyın

Yabancı Dil Öğrenmek İçin 25 İpucu

Emin olun bir cep sözlüğü taşımak beklediğinizden çok daha büyük bir fark yaratacaktır. Cep sözlüğünden kastımız çantanızda veya cebinizde kalın bir sözlük taşımak değil elbette, öğrenmek istediğiniz yabancı dile ait telefonunuza indirebileceğiniz onlarca sözlük uygulaması mevcuttur.

Telefon sözlüğü kullanmak çok daha pratik zaman kazandırıcı olacaktır. Normal bir konuşma esnasında bile saniyeler içerisinde bir kelimeye bakıp sohbetinize devam edebilirsiniz. Konuşma esnasında cümle içerisinde kullanabilmek için sözlükten baktığınız bu kelimeyi ezberlemeniz ve hatırlamanız yukarıda bahsettiğimiz gibi çok daha kolay olacaktır.

 

 

8) Kafanızda Kendi Kendinize Pratik Yapmaya Devam Edin

Yabancı Dil Öğrenmek İçin 25 İpucu

Cep sözlüğünüzün diğer bir kullanımı da, gününüzü sürdürürken ve kimseyle konuşmadan bile pratik yapabilmenize imkan vermesidir. Yabancı dilde düşünmek için kendinize meydan okuyun. Hepimizin kafasında monologlar vardır ve bunlar genellikle anadilimizde geçer. Yeni bir yabancı dilde, kafanızda cümleler ve sahte konuşmalar yapmaya ve oluşturmaya devam edebilirsiniz. Aslında, bu tür bir görselleştirmedir ve gerçekten benzer bir diyalog yapacağınızda çok daha kolay konuşabilmenizi sağlayacaktır.

Örneğin, iş veya okul için yabancı dilde bir sonum yapmanız gerekiyorsa, konu da zaten belli olduğu için kendi kendinize pratik yapabilirsiniz. Aslında sunumunuzun yabancı dilde olmasına bile gerek yok, vaktiniz varsa kendi ana dilinizde çalıştığınız sunumu öğreniyor olduğunuz yabancı dilde nasıl sunabileceğinize dair hayali bir pratik de yapabilirsiniz. Örneğin yabancı dilde sunuma nasıl başlayacağınızı veya kendinizi nasıl tanıtacağınızı düşünmeye başlayabilirsiniz. Kaçınılmaz olarak, devam ettikçe yeni sorular ortaya çıkacak ve onlara cevap vermeye hazır olacaksınız.

Veya yine tamamen hayali olarak yabancı bir ülkede olduğunuzu ve yemek siparişi verdiğinizi hayal edip kafanızda bir diyalog oluşturabilirsiniz. Ya da yeni bir işe başladığınızı ve yeni mesai arkadaşlarınıza kendinizi nasıl tanıtıp onlar hakkında neler sorabileceğinizin senaryosunu kurabilirsiniz, tamamen hayal gücünüze kalmış!

 

 

9) Muhtemelen Bir Sürü Aptalca Şey Söyleyeceğiniz Gerçeğini Kabul Edin

Yabancı Dil Öğrenmek İçin 25 İpucu

Yeni bir yabancı dil öğrenirken başlarda gramer veya telaffuz hataları sebebiyle yanlış anlaşılabilir veya aptal gibi görünebilirsiniz. Bu kaçınılmaz gerçeği kabul edin ve hatalarınızın üzerine giderek kendinizi geliştirmeye çalışın. Utanç verici bir tecrübe yaşasanız da üzülmeyin ve pozitif tarafından bakın, en azından aynı hatayı tekrar yapmayacağınıza emin olabilirsiniz!

 

 

10) Öğrendiğiniz Dildeki Telaffuz Kalıplarını Çözün

Yabancı Dil Öğrenmek İçin 25 İpucu

Latince temelli tüm yabancı diller, Latince sözcüklere dayalı benzer telaffuz kalıplarına sahip olacaktır. Örneğin, İngilizce’de “-tion” ile biten herhangi bir kelime, İspanyolca’da neredeyse her zaman “-ción” ve Portekizce’de ise “-ção” ile bitecektir.

İngilizce konuşanlar, bazen bilmedikleri İspanyolca kelimeleri söylemek için karşılığı olan İngilizce kelimelerin sonuna basitçe “-o” “-e” veya “-a” eklemeleri ile ünlüdür. Bu biraz ırkçı ve basma kalıp gibi görünse de, ne sıklıkla doğru çıktığı gerçekten de şaşırtıcı. Örneğin, İngilizcede kader anlamına gelen “destiny” kelimesinin İspanyolca karşılığı “destino”dur. Bu basma kalıp kural “motive – motivo”, “part – parte” şeklinde bir çok kelimede geçerlidir.

Veya Rusça’da hal takıları her zaman birbiriyle kafiyelidir, bu nedenle bir dişil isimden bahsediyorsanız, bu isimle ilgili sıfatların ve zarfların da kafiyeli bir şekilde bittiğini fark edeceksiniz.

 

 

11) Yabancı Dildeki En Yaygın 100 Kelime ve Temel Grameri Öğrenmek İçin Sesli ve Çevrimiçi Uygulamaları Kullanın

Yabancı Dil Öğrenmek İçin 25 İpucu

Unutmayın, temel kelimeler ve grameri öğrendikten sonra bu uygulamalar sadece referans olarak kullanılmalıdır. Yabancı dil öğrenirken temin edebileceğiniz pek çok online kurs, görsel ve ses destekli kitap veya mobil uygulama vardır. Bu kurslar, sizi bir dilde kesinlikle hiçbir beceriye sahip olmamaktan alıp birkaç gün içinde temel cümleleri ve kalıpları konuşabilmeye götürmek için harikadır. Ayrıca yabancı dilde en temel kelimeleri öğretmek için de iyidirler.

Mobil uygulamalardan en popüler olanları Babbel, Memrise ve Duolingo’dur. Her birinin kendi içinde bazı eksiklikleri vardır ve hiçbiri size mucizevi yabancı dil becerileri kazandıracak sihirli bir hap değildir. Ancak, öğrenmenizi tamamlamak için kullanabileceğiniz en ulaşılabilir rehberlerdir.

Ancak unutmayın, yabancı dil öğrenimine yapabileceğiniz en büyük yatırım, kendinizi başkalarıyla konuşmaya ve iletişim kurmaya zorlamaktır. Belirli bir noktaya geldikten sonra, yabancı dilde bir kitap veya bir mobil yabancı dil öğrenme programı ile sadece başka yerlerde gözlemlediğiniz kavramları ve kalıpları papağan gibi tekrarlamaktan ileriye gidemezsiniz.

 

Online dil kursları için önerilerimizi incelemek isterseniz aşağıdaki yazılarımızı mutlaka inceleyin:

 

En İyi Online İngilizce Kursu 

En İyi Online İngilizce Konuşma Kursu

En İyi Online TOEFL Kursu

En İyi Online IELTS Kursu

En İyi Online İspanyolca Kursu

En İyi Almanca Kursu

En İyi Online İtalyanca Kursu

En İyi Online Fransızca Kursu

En İyi Online Arapça Kursu

 

 

12) Yabancı Dilde Temelleri Öğrendikten Sonra Konuşmaya Odaklanın

Yabancı Dil Öğrenmek İçin 25 İpucu

Araştırmalar, herhangi bir yabancı dilde en yaygın 100 kelimenin, tüm diyalog yollu iletişimin neredeyse %50’sini oluşturduğunu göstermiştir. En yaygın 1.000 kelime, tüm sözlü iletişimin %80’ini oluşturur. En yaygın 3.000 kelime ise iletişimin %99’unu oluşturur.

Başka bir deyişle, akıcı ve güzel iletişim kurabilmek için ilgili yabancı dile ait tüm sözlükleri yalayıp yutmanıza gerek yok. Temel dilbilgisi, birkaç gün içinde temel cümleleri konuşmanızı sağlamalıdır. “Restoran nerede?”, “Arkadaşınla tanışmak istiyorum.”, “Kız kardeşin kaç yaşında?”, “Filmi sevdin mi?” gibi.

Yabancı dilde ilk birkaç yüz kelimeyi öğrenmek ise sizi oldukça ileriye götürecek. Dilbilgisi, deyimler, argo ve yabancı dilde anında düşünce, şaka ve fikir oluşturma konusunda olabildiğince rahat olmak için bunları kullanın. Yabancı dilde tutarlı bir şekilde şaka yapabildiğinizde, bu, kelime dağarcığınızı biraz daha genişletme zamanının geldiğinin oldukça iyi bir işaretidir.

Birçok insan kelime dağarcığını daha yolun başındayken çok hızlı bir şekilde genişletmeye çalışır. Bu temel konuşma konusunda yeterince rahat değilseniz boşa bir zaman ve çaba kaybıdır. Gündelik bir sohbet gerçekleştiremeyecek bir konuşma seviyesindeyken kalkıp da tıbbi terimleri ezberlemeye çalışmanızın hiçbir anlamı olmayacaktır.

 

 

13) Beyniniz Yanana Kadar Çalışmayı Hedefleyin

Yabancı Dil Öğrenmek İçin 25 İpucu

Saatlerce ve saatlerce entelektüel açıdan yoğun bir çalışma yaptığınızda, bir noktada beyniniz erimiş gibi hissettiğiniz oldu mu? Yabancı dil öğrenirken de aynısı olana kadar çalışmaya devam edin.

Çalışırken bir noktadan sonra beyniniz pelteye dönmüş gibi hissetmiyorsanız muhtemelen zamanınızı veya çabanızı en üst düzeye çıkarmıyorsunuzdur. Başlangıçta muhtemelen sadece bir veya iki saat içinde beyniniz uyuşmaya başlayacak. Seviyeniz ilerledikçe, beyninizin pelteleşme aşamasına gelmesi tüm gecenizi alabilir, yine de zamanınıza değer!

 

 

14) Öğrenmekte Olduğunuz Dili Günlük Olarak Kullanın

Yabancı Dil Öğrenmek İçin 25 İpucu

İnsanüstü yetenekleriniz olmadığı sürece, öğrenmek istediğiniz dili sık ve tutarlı bir şekilde kullanmazsanız, o dilde akıcı olamayacaksınız. İlerlemenizi ve seviyenizi görmenin en iyi yolu tüm çalışmalarınızın yanı sıra aynı zamanda dili gündelik olarak da kullanmaktır.

Yabancı dilde öğrendiğiniz ilk 100 temel kelimeyi ve konuşma cümlelerini gözden geçirin ve günlük olarak kullanın ki kalıcı olsunlar. Daha da iyisi, kendinizi tamamen yabancı dile bırakın.

Örneğin tarayıcınızın, bilgisayarınızın veya telefonunuzun işletim dilini değiştirmek birkaç gün boyunca kafanızı karıştırabilir, ancak bu yabancı dili günlük yaşamınızda görmeye alışmanızı sağlayacaktır. İşe gidip gelirken öğrenmek istediğiniz yabancı dildeki podcastleri veya radyo yayınlarını da dinleyebilirsiniz.

YouTube videolarını veya Netflix dizilerini öğrenmeye çalıştığınız yabancı dilde izleyin. Örneğin İngilizce öğrenmek istiyorsanız birçok videonun mutlaka İngilizce altyazısı olacaktır. Ve daha cesur hissederseniz, öğrenmek istediğiniz yabancı dildeki içerikleri altyazısız bile izleyebilirsiniz! Günümüzde yeni bir yabancı dil öğrenmek için en iyi dostunuz internet olacaktır.

 

 

15) “Hmm, siz yabancılar ne diyor?”

Yabancı Dil Öğrenmek İçin 25 İpucu

Yabancı bir dil öğrenirken muhtemelen ilk öğrenmeniz gereken en faydalı cümle “X’I nasıl söylüyorsunuz?” olacaktır. Bu cümleyi olabildiğince erken öğrenin ve konuşma esnasında bir kelimeyi hatırlayamazsanız veya yabancı dildeki karşılığını bilmiyorsanız, o dili konuşan insanlara sık sık bu soruyu sorun.

 

 

16) Bire Bir Eğitim, Zamanın En İyi ve En Verimli Kullanımıdır

Yabancı Dil Öğrenmek İçin 25 İpucu

Bire bir eğitim, dile ve ülkeye de bağlı olarak, genellikle zamanın en pahalı kullanımıdır. Ama bunu karşılayabilecek paranız varsa, sağlam bir öğretmen bulup onunla her gün birkaç saat pratik yapmak muhtemelen yeni bir dili öğrenmenin en hızlı yolu olacaktır.

Özel bir eğitmene ayırabilecek kadar bütçeniz yoksa, kendi çabanız ve online kaynaklarla temel seviyeye geldiğinizde online veya yüz yüze konuşma kulüplerini de deneyebilirsiniz. Hatta konuşma kulüplerine ev sahipliği yapan pek çok kafe bile bulabilirsiniz.

 

 

17) Müzmin Bekarlar İçin İlginç Bir Önerimiz Var

Yabancı Dil Öğrenmek İçin 25 İpucu

Flörtleşmeyi seviyorsanız, ana dilinizi değil de öğrenmek istediğiniz dili konuşan biriyle randevuya çıkın. İşte size ilginç bir yatırım ve yeni bir motivasyon! Pratik yaptıkça belki de bir ay içinde oldukça akıcı konuşuyor olacaksınız.

Elbette bu ilişkinin sadece duygusal olmasına gerek yok, bir sonraki maddede önerdiğimiz üzere, oynadığınız oyunlardan veya yabancı forumlardan bile düzenli sohbet edebileceğiniz bir “mektup arkadaşı” bile bulabilirsiniz.

 

 

18) İnternetten Yabancı Bir Arkadaş Edinin

Yabancı Dil Öğrenmek İçin 25 İpucu

Henüz duygusal bir ilişkiye hazır değilseniz veya bekar değilseniz, yukarıdaki önerimizi unutun ve internetten yabancı dilde konuşan bir arkadaş edinin.

Yabancı dil öğrenmek isteyen, belirli bir seviyeye kadar dil öğrenmiş olan ve pratik yapmak isteyen veya sadece kendi anadillerinde sohbet etmek amacıyla arkadaş arayanlar için birçok yabancı web sitesi de mevcut.

 

 

19) Facebook Chat + Google Çeviri = Başarıya Giden Yol

Yabancı Dil Öğrenmek İçin 25 İpucu

Yeni bir dil öğrenmek için muhteşem bir çağda doğdunuz çünkü teknoloji gerçekten de harika! Her gün belirli bir zaman ayırdığınız sosyal medyayı bile yeni bir dil öğrenme aracına dönüştürmek sizin elinizde!

 

 

20) Yeni Bir Kelime Öğrendiğinizde Onu Hemen Art Arda Cümleler İçinde Kullanın

Yabancı Dil Öğrenmek İçin 25 İpucu

Yabancı dilde sohbet ederken durup sözlükten yeni bir kelimeye baktığınızda, onu konuşmanın devamında söyleyeceğiniz sonraki iki veya üç cümlede de kullanmaya dikkat edin.

Çeşitli dil öğrenme çalışmaları, yeni bir kelimeyi öğrendikten sonra bir dakika içinde, bir saat sonrasında veya bir gün içinde belirli sayıda tekrarlamanız gerektiğini göstermektedir. Hemen öğrendiğiniz yeni kelimeyi birkaç kez kullanmayı deneyin ve daha sonra gün içerisinde tekrar tekrar kullanın. Artık bu kelimeyi unutmanıza imkan yok!

 

 

21) Yabancı Dilde Diziler, Filmler, Oyunlar, Gazeteler ve Dergiler İyi Birer Tamamlayıcıdır

Yabancı Dil Öğrenmek İçin 25 İpucu

Ancak bu kaynaklar yanlış kullanılmamalı tek başlarına sağlam bir çalışmanın yerini almamalıdır. Kafanızı dağıtmak için bir süreliğine oyun oynamaya, dizi veya film izlemeye ihtiyaç duyduğunuzda bu aktiviteleri sadece boş zamanı değerlendirecek şekilde verimsizce geçirmeyin. Yabancı dilde kullanılan kelimelere ve cümlelere dikkatinizi vererek ve sözlükten anlamlarına bakarak eğlenirken de dilinizi geliştirebilirsiniz.

 

 

22) Dil Öğrenirken Çoğu İnsan Yardım Etmek İsteyecektir, Onlara Müsaade Edin

Yabancı Dil Öğrenmek İçin 25 İpucu

Yabancı bir ülkedeyseniz ve marketten bir şeyler almaya çalışırken kendinizi aptal gibi hissederseniz, rastgele insanlardan yardım istemekten asla çekinmeyin. Bir şeye işaret edin ve nasıl söyleyeceğinizi sorun.

Veya online bir forumda veya oyunda yabancı dilde konuşan insanlarla karşılaşırsanız onlara sorular sormaktan çekinmeyin. Çoğu insan arkadaş canlısıdır ve anadillerini öğrenmek istediğinizi duyduklarında size yardım etmeye istekli olacaklardır. Dil öğrenirken utangaç davranmak size geriye götürecektir.

 

 

23) Yanlış Anlaşılmaktan Korkmayın

Yabancı Dil Öğrenmek İçin 25 İpucu

Gerçek şu ki, çeviri uygulamaları birçok kelime için doğru sonuçları vermez. Örneğin herhangi bir çeviri uygulamasına göre “gustar” kelimesi İspanyolca’da kabaca “beğenmek” anlamına gelebilir, ancak günlük kullanımda bundan daha nüanslıdır, yalnızca spesifik durumlar ve bağlamlar için kullanılır. İngilizce’de ise hoşlandığımız veya önemsediğimiz her şeyi kapsayan bir genel fiil olarak “like” kullanıyoruz. Bu ince farklılıklar, özellikle ciddi veya duygusal konuşmalarda artabilir.

Bu gibi durumlar yeni öğrendiğiniz dilde konuşurken kolayca yanlış anlaşılmanıza sebep olabilir. Önemli konulardaki ince konuşmalar, anadili aynı olan iki kişiye kıyasla, aynı dili yeni yeni öğrenmekte olan insanlar arasında geçtiğinde, söylenmek istenen kesin anlamı saptamak muhtemelen iki kat daha fazla çaba gerektirecektir.

Yeni öğrendiğiniz dilde ne kadar iyi olursanız olun, o dili anadili olarak konuşan birinin söylediği her bir kelime, deyim veya deyim arasındaki hafif sezgisel farklılıkları tam olarak anlamanız başlangıçta mümkün değildir.

 

 

24) Dil Öğrenirken Pek Çok Aşamadan Geçeceğiniz Gerçeğine Hazır Olun

Yabancı Dil Öğrenmek İçin 25 İpucu

Yeni bir dil öğrenirken ilk olarak, biraz konuşabilir ve hiçbir şey anlayamayabilirsiniz. Zamanla konuştuğunuzdan çok daha fazlasını anlayabilecek noktaya gelirsiniz. Sonrasında yeni kelimeler öğrendikçe daha da konuşkan hale gelirsiniz, ancak bu başlarda biraz ekstra zihinsel çaba gerektirecektir. Daha da sonraki aşamalarda, ekstra bir çaba sarf etmeden daha rahat bir şekilde konuşabilir ve anlayabilirsiniz. Yani, öğrenmekte olduğunuz dildeki kelimeleri zihninizde ana dilinize çevirmeniz gerekmez. Düşünmeden konuşup dinleyebildiğiniz zaman, dilin kendisinde de çaba harcamadan düşünmeye başlayacaksınız. Bu gerçekleştiğinde, gerçekten yüksek bir seviyeye ulaşıyorsunuz. Belki yabancı dilde rüyalar görmeye bile başlayabilirsiniz!

Ve son seviye? İster inanın ister inanmayın, anadili öğrendiğiniz dil olan büyük bir grup arasındaki konuşmayı takip edebilmek, yapbozun yerine oturması gereken son parçasıdır. Bu gerçekleştiğinde ve dahil olabildiğinizde, yani istediğiniz zaman sohbete girip çıkabiliyorsanız, oldukça hazırsınız.

Bu aşamadan sonra, öğrendiklerinizi unutmamak için bol bol pratik yapmak dışında, dilini öğrendiğiniz ülkede en az bir veya iki yıl yaşamadan ve tam bir akıcılığa ulaşmadan başka yapılacak bir şey yoktur.

 

 

25) Son Olarak, Yabancı Bir Dil Öğrenmeyi Eğlenceli Hale Getirmenin Bir Yolunu Bulun

Yabancı Dil Öğrenmek İçin 25 İpucu

Her şeyde olduğu gibi, yabancı dil öğrenmeye de bağlı kalmak istiyorsanız, bunu eğlenceli hale getirmenin bir yolunu bulmalısınız. Yabancı dilde konuşmaktan hoşlandığınız insanlar bulabilir, eğlenceli bir şeyler yaparken aynı zamanda yabancı dil pratiği de yapabileceğiniz etkinliklere gidebilirsiniz.

Yeni bir dil öğrenirken bir sınıfta bir kitabın başında öylece oturmayın, aksi takdirde motivasyonel anlamda oldukça çabuk tükenirsiniz. Önem verdiğiniz kişisel konular hakkında konuşun, konuştuğunuz kişi hakkında bilgi edinin. Kısacası dil öğrenmeyi kişiselleştirin ve bir yaşam deneyimi haline getirin, aksi takdirde muhtemelen öğrendiğiniz her şeyi unutmanızla sonuçlanacak uzun, zevksiz bir sürece girmiş olacaksınız.
Kategori: